دبیر جمعیت زنان مسلمان نواندیش آذربایجان شرقی نسبت به افزایش کودک بیوه گی در استان هشدار داد.

به گزارش نسل تدبیر، اکرم خیرخواه در جشن میلاد حضرت زهرا(س) در شهرستان اسکو گفت: امسال میلاد حضرت فاطمه س- که روز زن و مادر نامیده شده با 8 مارس که روز جهانی زن هست تقریبا همزمان بودند لذا برای ماها که ادعای فعالیت در حوزه زنان و دفاع از حقوق انسانی زنان را داریم جای خرسندی داشت و فعالیت دو چندان.

وی افزود:ما در تاریخ دینمان اسلام زنانی را داریم که بر خلاف سنت و عرف رایج، صرفا مادر و همسر و پرده نشین نبودند. اولین اش خدیجه که تاجر بود و فعالیت اقتصادی داشت و مالکیت اموالش هم با خودش بود و در راه تبلیغ و اعتلای اسلام خرج کرد. حضرت فاطمه هم که فعال اجتماعی - سیاسی بود و دوشادوش امام علی در همه صحنه ها حضور فعال داشت و اگرچه عمرش کوتاه بود اما در این عمر 18 ساله نام آور بود. به قول دکتر شریعتی در وصف اش فقط می توان گفت فاطمه فاطمه هست. می رسیم به زینب(س) که همه می دانیم و تاریخ هم گواه است که زینب زبان گویای عاشورا بود. اگر امروز عاشورا تا به این حد برای ما پس از قرن ها شفاف و زنده باقی مانده است مدیون روشنگری های زینب هستیم.

وی اظهار کرد: ما چنین زنانی در اسلام داریم اما متاسفانه آنچه که بین عموم مردم رایج هست و گفته میشود این است که اسلام توجهی به زنان ندارد و از آیات و روایات هم مثال می آورند و بیشتر هم در مورد احکام و فقه نقدهایی وجود دارد. اما به قول معروف اینها نه از دین که از مسلمانی ماست. و اگر تفاسیر خودمان از دین را به جای واقعیت های موجود در آن و با قدرتی که در اختیار داریم تبدیل به قانون نکنیم قطعا اسلام همانگونه که مدعی رحمانیت آن هستیم در مورد حقوق زنان نیز می تواند مترقی و مطابق با نیازهای روز باشد. و این امر محقق نمیشود تا وقتی که ما زنان مطالبه گر باشیم. به قول معروف حق گرفتنی هست نه دادنی. اگر معتقدیم در مباحثی مانند ارث، دیه، شهادت و رفتن به ورزشگاهها و غیره در حق زنان احجاف شده و درجه دوم فرض شده اند باید که از مسئولین کشور از قانونگذاران در قوه مقننه گرفته تا قوه مجریه این مطالبه مان را بخواهیم.

دبیر جمعیت زنان مسلمان نواندیش استان در ادامه سخنان خود عنوان کرد: و از اینها مهمتر نقشی هست که زنان در خانواده ایفا می کنند. به عنوان مادر، همسر، خواهر باید نقش خود را به عنوان فردی آگاه و فعال ایفا کنیم. دختران و پسران ما با حقوق انسانی خود قبل از جامعه در خانه و خانواده آشنا می شوند. پسران ما برابری زن و مرد را در خانه می آموزند و فردا که وارد جامعه شدند با این نگرش زندگی اجتماعی خود را پیش می برند. همین پسران ما وقتی مدیر شدند دستمزد زنان را به صرف زن بودن کاهش نمیدهند و کار برابر مزد برابر را رعایت می کنند. همین پسرانی که توسط ما مادران برابراندیش بزرگ شده اند و در رفتارها و کنش های پدر و مادر برابری را دیده اند فردای روزگار اگر قانونگذار شدند چشم بر نیمی از جامعه نمی بندند.اگر راننده تاکسی شدند وقتی دیدند مسافران مرد زنان مسافر را مورد تعدی قرار می دهند با زن مسافر همراهی می کنند. پسرانی که ما مادران در خانه و خانواده تربیت می کنیم فردا که وارد جامعه شدند نگاه ابزاری و جنسی به زن نخواهند داشت و خودشان را برای هر نوع مزاحمتی برای زنان محق نخواهند دانست. پس اگر جامعه ای برابر می خواهیم با امنیت حضور در خیابان ها باید اول از خانه های خودمان شروع کنیم. اگر من و شما امروز توانستیم زندگی خانوادگی خود را اصلاح کنیم قطعا فردا جامعه اصلاح خواهد شد. جامعه متشکل از ما و شماست.

خیرخواه گفت: متاسفانه در برهه ای هستیم که به دلایل گوناگون آسیب های زیادی جامعه را تهدید می کند. آسیب هایی که زنان بیشتر با آن درگیر هستند و به تبع آن خانواده و جامعه نیز تهدید می شوند شامل اعتیاد و ایدز ؛خودکشی، بیکاری و...است.مباحثی مثل زنانه شدن فقر چند سالی هست که در سطح جهانی مطرح هست و ایران و آذربایجان هم مصون از آن نیست. نرخ بیکاری زنان در استان ما تقریبا دوبرابر مردان است و تاسف آنکه این زنان بیکار تحصیل کردگان کشور هستند. قشر نخبه ای که دولت و خانواده هزینه های زیادی برای آموزش آنان صرف کرده است اما هر آنچه آموخته اند فقط درحد آموخته مانده است بدون بازدهی و خروجی.

وی تصریح کرد: آسیب هایی مثل کودک همسری که تبعات جبران ناپذیری برای آینده کشور خواهد داشت مطرح هستند. استان ما رتبه دوم ازدواج دختران زیر 15سال را دارد. بیش از 4000 ازدواج دختر بچه ها در سال قبل ثبت شده است.از یک طرف کودک همسری را داریم و از سویی دیگر کودک بیوه گی. سال قبل 133 مورد طلاق دختران 10 الی 14 سال در استان ثبت شده که سهم اسکو 7 مورد هست ودر کل کشور هم 15 هزار دختر زیر 15 سال داریم که مطلقه هستند. اینها طلاق های ثبت شده هست قطعا طلاق های روانی بسیار بیشتر است. کافیست تا تصور کنیم که دختر بچه ای کلاس ششمی ازدواج کرده و حالا که باید دانش آموز کلاس هفتم باشد یک زن مطلقه است. همچنین بیشترین نرخ طلاق در زوج هایی هست که فقط یک سال باهم زندگی کرده اند و این یعنی ازدواج ناآگاهانه.علیرغم اینکه ما سعی کردیم با رسانه ای کردن معضل کودک همسری و رتبه دوم استان تلگنری به مسئولان استان بزنیم و عمق فاجعه را درک کنند و لذا اقدامی در این راستا انجام دهند اما ظاهرا فعلا مسئولان با طرح شکست خورده تبریز 2018 مشغول هستند یا با انتصابات و انفصالات بعد از انتخابات و آسیب های اجتماعی و فرهنگی که نه تنها زنان بلکه کل مردم استان را تهدید می کند فعلا از درجه اهمیت برای اقدام عملی برخوردار نیست!سالهاست که از توسعه پایدار و توسعه متوازن در کشور گفته میشود. برنامه های توسعه پنج ساله تدوین می شود البته برنامه ششم توسعه که در دولت تدبیر و امید نوشته شده نگرش مثبت و توسعه مداری به مسئله زنان دارد و علنا تحقق عدالت جنسیتی در آن ذکر شده است.

وی عنوان کرد: با وجود برنامه های مختلف توسعه که تدوین می شوند اما آنچه که کمتر مورد توجه قرار می گیرد نقش زنان در توسعه است. در جدیدترین گزارش مجمع جهانی اقتصاد درباره نابرابری جنسیتی در بین 144 کشور ایران این رتبه ها را دارد:

رتبه ایران در فرصت و مشارکت اقتصادی 140

رتبه ایران در دستیابی به امکانات آموزشی 100

رتبه ایران در سلامت و طول عمر 135

رتبه ایران در توانمندسازی سیاسی 136

وی گفت: رتبه ما در بین کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا 15 از 17 است. بعد از ما سوریه و یمن قرار دارند. دو کشوری که دچار جنگ های داخلی هستند اما می بینید که در بررسی توسعه از لحاظ برابری جنستی با اینکه کشور ما دارای امنیت است ، فاصله چندانی با اینها ندارد. ابعاد قضیه را از طریق همین آمارها می توان می فهمید.با وجود اینکه نرخ سواد وحضور در اجتماع زنان بسیار بالا رفته و حتی چند سالی هم آمار دختران دانشجو بالاتر از پسرها قرار گرفت اما آنچه که مشاهده می شود عدم وجود برنامه ای ملی برای استفاده بهینه از این سطح سواد و آگاهی و مشارکت زنان برای توسعه کشور هست. و در واقع نیمی از افراد جامعه با وجود توانایی لازمه از مشارکت در توسعه کشور محروم می شوند.

وی تصریح کرد: اینها گزارش اجمالی بودند از وضعیت زنان ما در سطح آمارهای جهانی البته روی کار آمدن مسئولینی که دغدغه مسائل زنان و خانواده را دارند باعث شده که نسبت به گذشته توجه بیشتری به توانمندی ها زنان شود اما کافی و وافی نیستند و عزم کشوری لازم هست. یکی از همین مسئولین دغدغه مند فرماندار محترم اسکو آقای دکتر محمدزاده هست که واقعا تا آنجایی که در حوزه اختیارات شان هست سعی در استفاده از زنان توانمند و ان جی او هستند که جای تقدیر دارد. منتها جناب آقای محمدزاده طبق آمارهای موجود اسکو جزو شهرهایی هست که بالاترین نرخ ازدواج مربوط به سنین 15 الی 19سال را دارد یعنی دخترهایی که سن مدرسه رفتن شان هست نه به عبارتی خانه شوهر.

وی ادامه داد: اسکو رتبه 4 استان در طلاق را دارد و کمترین نرخ ازدواج را نیز در استان داشته است. بالاترین میزان رشد جمعیت را دارد که البته به دلیل اضافه شدن شهر جدید سهند و مسکن مهرهایی هست که در منطقه ساخته شده لذا با فاصله بالایی در صدر نرخ رشد جمعیت استان قرار دارد اما مهمتر از نرخ رشد جمعیت این هست که مساکن مهر تبدیل شده اند به نقاط آسیب زا بالاخص آسیب هایی اجتماعی که شدیدا زنان را هم درگیر کرده است. لذا جا دارد توجه ویژه ای به این مسئله شود. ما در جمعیت زنان مسلمان نواندیش با توجه به ظرفیت های خوبی که در حوزه تحقیق و پژوهش داریم آماده هستیم در این مورد یاریگر شما باشیم و اگر قرار هست کاری برای آسیب های اجتماعی زنان شود با پشتوانه علمی و پژوهش باشد.