به گزارش روابط عمومي جمعيت زنان مسلمان نوانديش منطقه فارس، جمیله کریمی در آیین بزرگداشت مقام زن و روز مادر در دانشگاه شيراز با اشاره به ضرورت تأمل و تعمیق در فلسفه ي آفرینش حضرت فاطمه زهرا (س) در آن مقطع خاص تاریخی در صدر اسلام، گفت: خداوند فاطمه (س) را آفرید تا بگوید «دختر» در کنار گرامی بودن به عنوان فرزند می تواند منشأ تحولات عظیم و نجات جامعه ي بشریت باشد.

وی با بیان اینکه در تاریخ اسلام دو زن پرچمدار استمرار حرکت و حراست از دین و آیین الهی میشوند، گفت: خداوند با آفرینش فاطمه زهرا (س) به بشریت پیام داد که زن دارای حقوق و کرامت است و باید امنیت داشته باشد.

کریمی گفت : در تعالیم الهی و نگاه قرآنی ملاک انسان بودن هست نه جنسیت ، در ادامه تاكيد كرد با این دیدگاه رسالت بسیار سنگین، طاقت فرسا و پرعظمت در مقطعی حساس از تاریخ اسلام بر عهده ي دو زن گذاشته میشود.

وی با اشاره به ابعاد مختلف شخصیتی حضرت فاطمه زهرا (س) در ابعاد فردی، اجتماعی، خانوادگی و سیاسی گفت: فاطمه (س)، زنی سیاست ورز بود و در خانواده ای که منشأ تحولات سیاسی، اجتماعی و اقتصادی جهان اسلام بود، تربیت شد و پس از رحلت پیامبر اعظم (س) در انجام رسالت سنگین امنیت جامعه بشری و حراست از دین نقش برزگي ايفا نمود.

این فعال مدنی و سیاسی افزود: مبنای حرکت فاطمه (س) در عرصه سیاسی مسالمت آميز و مدنی بود و هیچگاه در مسیر این حرکت به دنبال به هم ریختن نظم اجتماعی نبود و متناسب با اقتضای زمان از وسایل و ابزارهای مختلفی استفاده میکرد.

وی تصریح کرد: فاطمه «س» وقتی حق علی (ع) مصادره میشود با مهاجرين و انصار وارد گفت و گو و روشنگري مي پردازد و در مصادره فدك با مناظره مبتني بر استدلال و مباني حقوقي كار را پیش میرود.

کریمی خاطرنشان کرد: فاطمه (س) بنیان دفاع از حقوق شهروند را گذاشته و به عنوان یک شهروند از حقوق خودش در بحث مصادره فدک در مقابل خلیفه وقت دفاع میکند.

دبیر جمعیت زنان مسلمان نواندیش منطقه فارس ادامه میدهد: فاطمه (س) با ایراد خطبه های تاریخی، افکار عمومی را به روشنگری دعوت میکند و به خوبی از عهده رسالت خود در ابعاد و عرصه های مختلف برمیآید.

وی «نمادسازی سیاسی» را از دیگر ویژگیهای برجسته کوثر درخشان نبوی دانسته و اظهار داشت: دفن شبانه فاطمه (س) یک نوع مقاومت مدنی و دفاع از حق است. فاطمه نمیخواهد کسانی که حق را زیر پا میگذارند با حضور در مراسم تشییع او برای خود مشروعیت کسب کنند و با وصیتش به عنوان تنها وارث پیامبر (ص) مشروعيت حکومت وقت را به چالش میکشاند.

کریمی در ادامه از اهمیت بازسازی و الگوسازی دیدگاهها، رویکردها، راهبردها و مواضع «فاطمه زهرا (س)» متناسب با اقتضائات و نیازهای عصر حاضر سخن گفته و اضافه میکند: در دهه ي اول پیروزی انقلاب، امام راحل (ره) علیرغم آن که جامعه ثبات لازم را کسب نکرده بود به موضوع زنان بعنوان يكي از موضوعات مهم جامعه نگاه ميكند و برای ارسال پیام خود به رهبر شوروي سابق با الهام از نگاه قرآن یک زن را در کنار سفرا اعزام میکند و این پیام را به جامعه، مدیران، دست اندركاران نظام و آیندگان میدهد که زن نه تنها در عرصه سیاست داخلی که در عرصه سیاست خارجی هم میتواند اثرگذار باشد و برای رسیدن به توسعه پایدار باید این ظرفیت که نیمی از جامعه را تشکیل میدهند را دید.

وی علت این که چرا پس از گذشت 4 دهه از پیروزی انقلاب و با وجود داشتن چنین الگوها و ذخایری ، چرا جامعه ما با چالشهای مختلفی در حوزه زنان روبه رو است، گفت: عدم وجود گفتمان ملی در بحث شناخت و پاسخگویی به نیازها میتواند یکی از دلایل مهم این چالش و مشکل باشد.

دبیر جمعیت زنان مسلمان نواندیش منطقه فارس تأکید کرد: برای برون رفت از این فضا باید گفت وگوی ملی میان همه ی جریانات و نهادهای مدنی، سیاسی و اجتماعی با تمام اركان قدرت شکل گرفته و موضوعات به بحث گذاشته شود.

کریمی افزود: نسل امروز به دنبال الگویی است که با فطرت و نیاز زمان منطبق باشد؛ لذا رسالت مراکز دانشگاهی و حوزه های دینی ما تبیین این انطباق و به متن جامعه کشاندن آن است.

وی ایجاد کرسی فاطمه شناسی در مراکز دانشگاهی و مراكز دینی و فقه پویا برای پاسخگویی به الزامات زمانه بر اساس فطرت را مورد تأکید قرار داد و گفت: بخش معارف دانشگاه شیراز با تعریف برنامه هايي مدون میبایست در این بحث پیشقدم شده و آن را به سراسر کشور تسری دهد.

کریمی در بخش دیگری از سخنانش ورود به ارکان و ساختار قدرت و عرصه های مختلف اجتماعی را از عمده مطالبات زن امروز اعلام کرد و گفت: برای ما زیبنده نیست که بعد از گذشت 40 سال از پیروزی انقلاب و ٤٠ سالگي يعني وارد شدن به دوران تکامل و عقلانیت در اداره جامعه، ورود زنان به ورزشگاه یک چالش تلقی شود و با کوه ساختن از کاهی جامعه را دچار بحران کنیم.

وی تأکید کرد: در جامعه اي که از نظر مذهبی، فرهنگی و تمدن ملی دارای عقبه بسیار قوی است نباید گذاشت مسایل زنان به بحران و چالش برای جامعه تبدیل شود.

این فعال سیاسی اصلاحطلب با بیان این که جوانان باید در بحث گفت و گو در محور امور قرار گیرند، گفت: مسایل جوانان را با قوه قهریه نمیشود حل کرد.

وی افزود: باید قبول کنیم با نگاه دهه 60 به جوانان نمیشود با جوانان دهه 80 و 90 وارد گفت و گو شد.

کریمی ادامه داد: جوان اگر احساس کند صدا و حرفهای او شنیده شده و دیدگاهش مورد احترام است به هنجارهای جامعه احترام خواهد گذاشت. گاهی اوقات برخی حرکتهای برای رساندن صداها به جامعه است.

وی تصریح کرد: محور گفت و گو با نسل جوان باید شنیدن صدای آنها باشد. هر چند در گفت و گوها قطعاً موضوعات مختلفی مطرح میشود که باید مورد بررسی قرار گیرد.

کریمی تفسیرهای متعدد از قانون اساسی را یکی دیگر از چالشها در فضای کنونی دانست و گفت: گاهی اوقات برخی از این تفاسیر ناقض برخي از اصول قانون اساسی است و كريمي در ادامه گفت بايد براي پيشگيري از موازي كاريها در جامعه گفت و گو كرد تا شاهد بحرانها در جامعه نباشيم.

کریمی اظهار امیدواری کرد: فضای گفت و گو به معنای واقعی آن در همه ي ارکان قدرت سیاسی و نهادهای مدنی و اجتماعی تسری یابد و مبنای دهه 50 انقلاب مبتنی بر گفت وگو، عقلانیت، اعتمادسازی و همافزایی اشتراکات در کنار به رسمیت شناختن اختلافات و تضارب آراء قرار گیرد.

وی عدالت را مهمترین مسأله در «گفت و گو» دانست و گفت: اگر مسأله عدالت حل شود بسیاری از چالشها و مشکلات رفع خواهد شد.

اين فعال سیاسی اجتماعی در بخش پایانی سخنانش بر ضرورت جانشین پروری در سطوح مختلف مدیریتی تأکید کرد و گفت: مدیران ما امروز مدیران خسته اي هستند؛ لذا باید شرایط را به سمتی برد که ایده و انگیزه های جوانان وارد عرصه شوند و در کنار بهره مندی از تجارب مدیران، فرآیند جانشین پروري در کشور عملياتي شود.

وی افزود: اگر امروز به بحث جانشین پروری توجه لازم و جدی صورت نپذیرد، ظرف 5 سال آینده جامعه با مشکل کهولت سن مدیران روبه رو میشود. لذا مصوبه دولت مبنی بر قرار گرفتن جوانان در کنار مدیران به عنوان مشاور باید به سرعت اجرایی و عملیاتی گردد.

کریمی بار دیگر به ظرفیتها و پتانسیل های جامعه زنان در بخشهای مختلف اشاره کرد و گفت: امروز دیگر زنان رفتارشان بر موج احساسي استوار نیست و نگاهشان معطوف به ساختار تصمیم گیری و تصمیم سازي در سطوح کلان مديريت بوده و در این راهبرد به خوبی مهارتهای اجتماعی و ارتباطي و تصمیم گيري را فرا گرفته اند لذا جامعه را برای ورود آنان به عرصه های مختلف باید آماده کرد. زیرا زن ایرانی امروز، انباشتی از دانش و تخصصهای مختلف است.

وی از عدم حضور دختران دانشجو در ساختار شورای مرکزی انجمنهای صنفی، علمی، فرهنگی، سیاسی دانشگاهها نیز انتقاد کرد و گفت: باید فرصت برابر برای دختران و پسران در دانشگاهها فراهم شود.

کریمی با بیان این که امروز هنوز واگذاری کرسي های مدیریتی به زنان در جامعه ی مردسالار انجام نگرفته است، گفت: این واگذاری که برای نسلهای قبلی حل نشده برای نسل امروز حل شده است؛ لذا باید تمرین مهارتهاي اجتماعي و تصميم گيري براي ورود به عرصه های اجتماعی و قدرت از دانشگاهها آغاز شود.

وی در خاتمه از لزوم تعریف تعامل میان نمایندگان مجلس با نهادها و تشکلهای مدنی و سیاسی بویژه احزاب در بحث واگذاری کرسی هاي قدرت به زنان شد و گفت: منشور گفتمان ملی مصوب وزارت كشور باید دارای ضمانت اجرا باشد و اگر خلأ قانونی در این بخش وجود دارد اصلاح و تجدید نظر در قوانین در دستور کار قرار گیرد.