«الهه کولایی» در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا در پاسخ به سوالی درباره نقش روسیه در دست یابی ایران و 1+5 به توافق نهایی هسته ای اظهار داشت: برای فدراسیون روسیه، روابط با ایران و آثار و پیامدهای منطقه ای آن بسیار اهمیت دارد.

وی افزود: رسیدن به توافق نهایی در گفت و گوهای هسته ای بین ایران و گروه 1+5 ضمن اینکه راه توسعه روابط اقتصادی، تجاری و صنعتی را در زمینه های مختلف با روسیه فراهم می کند، شرایط مناسب تری را برای حضور ایران در منطقه فراهم خواهد کرد.

این استا دانشگاه گفت: حضور پررنگ تر ایران درمنطقه به معنی ایفای نقش بیشتر در حل تنش ها و آشوب های منطقه ای است.

رییس گروه پژوهشی اوراسیای مرکزی دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: روسیه از توانمندی های ایران در تنظیم روابط خود با سایر کشورها مطلع است و نکته ای که نمی توان فراموش کرد، نقش ایران در تنظیم روابط روسیه با ایالات متحده آمریکا است.

استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران بیان کرد: در سال های گذشته همواره در مذاکرات روسیه و آمریکا، موضوع روابط ایران و آمریکا مطرح بوده است.

کولایی در عین حال عنوان کرد: چنانچه ایران بتواند به حل و فصل مسایل هسته ای خود با غرب بپردازد، بدون تردید منافع روسیه را تحت تاثیر قرار خواهد داد و این به تدبیر و درایت هدایت کنندگان و مجریان ایرانی مذاکره کننده بستگی دارد که گفت و گوها را چگونه به نتیجه برسانند.

این تحلیلگر مسایل بین الملل با بیان اینکه البته روسیه نیز همان دغدغه های غرب را درباره فعالیت های هسته ای ایران دارد، عنوان کرد: تفاوت دیدگاه روسیه در مقایسه با غرب در این است که حجم تبلیغات منفی و خصمانه علیه فعالیت های هسته ایران که در آمریکا در وجود دارد، در روسیه نیست و در واقع در مسکو بر زمینه های مثبت همکاری با تهران تاکید بیشتری می شود.

سرگئی لاورف وزیر امور خارجه روسیه در پایان آخرین دور مذاکرات هسته ای که در نیویورک برگزار شد، اختلافات باقی مانده میان ایران و 1+5 را اندک ولی با اهمیت بسیار توصیف کرد.

وی گفت: حدود 95 درصد از راه حل نهایی مورد توافق قرار گرفته است، اما 5 درصد باقی مانده شامل 2 یا 3 مساله بسیار مهم است.