الهه کولایی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب در گفت‌و‌گو با مهرخانه با اشاره به همکاری مجلس دهم با دولت دوازدهم بیان کرد: دولت دوازدهم با مجلسی روبه‌روست که همراه با دولت است و در روند بررسی صلاحیت وزرا به خوبی نشان داد که در جهت تأمین خواسته‌ها و مطالبات مردم با دولت همراهی و هم‌سازی کاملی دارد. این همکاری کار دولت را ساده‌تر می‌کند تا براساس بررسی‌هایی که پیش از این و در سال‌های گذشته انجام شده و تلاش‌هایی که صورت گرفته، اصلاحات لازم را در قوانین مربوط به زنان و سایر ظرفیت‌هایی که در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران وجود دارد، تسریع بخشد. همچنین معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در ادامه تلاش‌های پیشین، لوایح مناسب را در این زمینه به مجلس ارایه کند.

آیین‌نامه‌ها مورد بررسی و بازخوانی قرار گیرند
کولایی با اشاره به وجود انبوهی از دستورالعمل‌ها و آیین‌نامه‌ها در دستگاه‌های اجرایی گفت: از دولت دوزادهم و معاونت زنان و خانواده دولت دوازدهم انتظار می‌رود که آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های دارای ظرفیت‌‌های گوناگون علیه زنان و حقوق انسانی زنان را مورد بررسی و بازخوانی دقیق و همه‌جانبه قرار دهد. از فرصتی که مردم در اختیارشان قرار داده‌اند، به درستی استفاده کنند تا مقررات و قواعد تبعیض‌آمیز علیه زنان اصلاح و در نظام اداری - سیاسی کشور فرصت‌های برابر و امکانات برابر و مساوی برای توانمندی‌های زنان ارایه شود تا طبق قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران زنان بتوانند ظرفیت‌ها و استعدادهای انسانی خود را شکوفا سازند و در خدمت خود و جامعه از آن بهره گیرند.


دولت دوازدهم باید قوانین نانوشته مانع رشد زنان را از بین ببرد
کولایی در این رابطه گفت: مجموعه‌ای از قوانین نانوشته وجود دارد که مانند دیوارها و سقف‌هایی، منجر به عدم دسترسی زنان به فرصت‌های برابر و جایگاه‌های شایسته که متناسب با مهارت‌ها، توانمندی‌ها و کفایت‌های انسانی آن‌هاست، می‌شود. بر عهده دولت دوازدهم است که در یک رویکرد همه‌جانبه برای برداشتن این دیوارها و سقف‌های نه چندان شیشه‌ای که کاملاً صلب و سخت است و بسیاری از مواقع شفاف هم نیست، اقدام و شرایط مناسبی براساس احکام قانون اساسی ایجاد کند. دولت دوازدهم باید برای تمام شهروندان ایرانی که زنان نیمی از آنان هستند، شرایط و زمینه‌های مناسبی را فراهم کند تا جایگاه مناسبی در حیات اجتماعی به‌دست آورند و سرمایه‌های انسانی عظیم کشور به‌ منظور رشد و توسعه همه‌جانبه کشور به‌کار گرفته شوند.