الهه کولایی: دولت با استفاده از ظرفیت مجلس، به اصلاح قوانین مربوط به زنان بپردازدالهه کولایی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب در گفت‌و‌گو با مهرخانه با اشاره به همکاری مجلس دهم با دولت دوازدهم بیان کرد: دولت دوازدهم با مجلسی روبه‌روست که همراه با دولت است و در روند بررسی صلاحیت وزرا به خوبی نشان داد که در جهت تأمین خواسته‌ها و مطالبات مردم با دولت همراهی و هم‌سازی کاملی دارد. این همکاری کار دولت را ساده‌تر می‌کند تا براساس بررسی‌هایی که پیش از این و در سال‌های گذشته انجام شده و تلاش‌هایی که صورت گرفته، اصلاحات لازم را در قوانین مربوط به زنان و سایر ظرفیت‌هایی که در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران وجود دارد، تسریع بخشد. همچنین معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در ادامه تلاش‌های پیشین، لوایح مناسب را در این زمینه به مجلس ارایه کند.

آیین‌نامه‌ها مورد بررسی و بازخوانی قرار گیرند
کولایی با اشاره به وجود انبوهی از دستورالعمل‌ها و آیین‌نامه‌ها در دستگاه‌های اجرایی گفت: از دولت دوزادهم و معاونت زنان و خانواده دولت دوازدهم انتظار می‌رود که آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های دارای ظرفیت‌‌های گوناگون علیه زنان و حقوق انسانی زنان را مورد بررسی و بازخوانی دقیق و همه‌جانبه قرار دهد. از فرصتی که مردم در اختیارشان قرار داده‌اند، به درستی استفاده کنند تا مقررات و قواعد تبعیض‌آمیز علیه زنان اصلاح و در نظام اداری - سیاسی کشور فرصت‌های برابر و امکانات برابر و مساوی برای توانمندی‌های زنان ارایه شود تا طبق قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران زنان بتوانند ظرفیت‌ها و استعدادهای انسانی خود را شکوفا سازند و در خدمت خود و جامعه از آن بهره گیرند.


دولت دوازدهم باید قوانین نانوشته مانع رشد زنان را از بین ببرد
کولایی در این رابطه گفت: مجموعه‌ای از قوانین نانوشته وجود دارد که مانند دیوارها و سقف‌هایی، منجر به عدم دسترسی زنان به فرصت‌های برابر و جایگاه‌های شایسته که متناسب با مهارت‌ها، توانمندی‌ها و کفایت‌های انسانی آن‌هاست، می‌شود. بر عهده دولت دوازدهم است که در یک رویکرد همه‌جانبه برای برداشتن این دیوارها و سقف‌های نه چندان شیشه‌ای که کاملاً صلب و سخت است و بسیاری از مواقع شفاف هم نیست، اقدام و شرایط مناسبی براساس احکام قانون اساسی ایجاد کند. دولت دوازدهم باید برای تمام شهروندان ایرانی که زنان نیمی از آنان هستند، شرایط و زمینه‌های مناسبی را فراهم کند تا جایگاه مناسبی در حیات اجتماعی به‌دست آورند و سرمایه‌های انسانی عظیم کشور به‌ منظور رشد و توسعه همه‌جانبه کشور به‌کار گرفته شوند.