الهه کولایی گفت: یکی از ماموریت های دولت روحانی در سال 92 پایان دادن به تقابل پرهزینه، خسارتبار و رویاپردازانه با جامعه جهانی بود و در جهت این ماموریت وارد فرایند و مذاکره های بی نظیری در تاریخ روابط بین المللی شد.
وی اضافه کرد : در تاریخ روابط بین الملل و فضای دیپلماسی و سیاست بین کشورها، اقدامی نظیر اقدام دولت تدبیر و امید بی نظیر است که کشوری بتواند مذاکرات صلح را قبل از جنگ و هزینه های گزاف آن انجام دهد.
وی خاطرنشان کرد: هرچند تحریم ها هزینه های گزافی به ما تحمیل کرد و فرصت های زیادی را از دست دادیم اما توانستیم با مذاکره، جلوی هزینه های بیشتر را بگیریم.
این استاد دانشگاه گفت: دیپلماسی ایران در سال 92 با شناخت از منطقه و دنیا و همه آنچه که مردم جهان آن را پذیرفته اند و طبق آن رفتار می کنند، حرکت کرد.
عضو شورای هماهنگی مجمع زنان اصلاح طلب در سخنرانی خود با موضوع «از شعار انقلابی تا دیپلماسی شعاری» با اشاره به روند روابط بین المللی ایران با دنیا در یکصد سال گذشته تاکنون گفت: ما باید بازیگران این عرصه ها و اهداف کشورهایی مانند امریکا، روسیه، چین و عراق را بشناسیم.
کولایی با بیان اینکه ما هنوز با وضعیت مطلوب در این زمینه فاصله داریم، تاکید کرد: لازم است دانشگاهیان و مراکز تحقیقاتی به ترسیم این واقعیت ها کمک کنند زیرا در غیر این صورت دچار اوهامی می شویم که پرهزینه است.
وی با اشاره به اینکه باید شعارهای دیپلماسی ایران به راهکارهای عملی و اجرایی تبدیل شود، افزود: اگر ما تحولات اطراف خود و روابط بین الملل را بخوبی نشناسیم و درک نکنیم نمی توانیم انتظار تحقق اهدافمان را نیز داشته باشیم.
وی تجربه های دیپلماسی ایران در یکصد سال گذشته را ارزشمند خواند و اظهار کرد: این تجربه ها اکنون برای بازخوانی در پیش روی ما قرار دارد و در سیاست داخلی نیز حرکت های عظیم اجتماعی را پشت سر گذاشته ایم که تجربه های آن برای ما باقی مانده است.
کولایی با بیان اینکه اصلاح روندهای اجتماعی یک شبه شکل نمی گیرد و راهی جز تحولات تدریجی وجود ندارد، گفت: ما داخل کشور ذخائر ارزشمند فرهنگی و تمدنی ایرانی اسلامی داریم که باید با نگاه به آنها و با برآورد درست واقعیت ها در حوزه روابط خارجی قدم برداریم.
وی اظهار امیدواری کرد که ایران بتواند به برقراری صلح در منطقه کمک کند و چهره واقعی و زیبای اسلام را به دنیا نشان دهد.

***
مردم دنیا هر کشوری را با زبان دیپلماسی آن می شناسند***
این استاد علوم سیاسی با اشاره به اینکه ایران پس از انقلاب اسلامی بدلیل ماهیت ضداستکباری خود مورد انزوای تحمیلی از سوی امریکا قرار گرفت،گفت: انقلاب اسلامی در سال 57 با رویکرد ایدئولوژیک در سیاست داخلی و خارجی و روابط خارجی اش بر پایه اصولی مانند برپایی امت اسلامی و صدور انقلاب شکل گرفت.
وی به دوران پس از جنگ تحمیلی اشاره و اضافه کرد: در پایان جنگ شاهد مرحله جدیدی در سیاست خارجی بودیم.
وی ادامه داد: ما پس از جنگ به دنبال تعامل با جهان بودیم و خسارت ناشی از جنگ ما را به رویکرد واقع گرایانه در سیاست خارجی سوق داد.
کولایی با تاکید براینکه در روابط بین کشورها نمی توانیم قواعد و استانداردهای موجود را نادیده بگیریم، گفت: مردم دنیا هر کشوری را با زبان دیپلماسی آن یعنی حرکت ها، رفتارها و اعلام مواضع می شناسند.
وی، بازسازی اقتصادی را بدون رابطه سازنده با کشورها، تحقق ناپذیر خواند و افزود: ما در دوران اصلاحات وارد بحث گفت وگوی تمدن ها شدیم که چهره ای جدید از ایران را به دنیا نشان داد.
وی خاطرنشان کرد: رسانه های بین المللی که بسیاری از آنها زیر سلطه صهیونیسم هستند در سال های پس از انقلاب اسلامی به دلیل تقابل ما با نظام سلطه، چهره ای از ایران را به دنیا نشان دادند که در آن ضعف ها و ابعاد منفی، بزرگنمایی شده بود.
وی با بیان اینکه در این سال ها رسانه های ضدایرانی، تصویر کشورمان را در دنیا ساختند، تصریح کرد: اما این تصویر در دو دهه اخیر با تحولات داخلی و گسترش عرصه ارتباطات تغییر کرده است.
استاد دانشگاه تهران با بیان اینکه روابط خارجی ایران در نیمه دوم دهه 70 می تواند برای تعامل با دنیا آموزنده باشد، گفت: در این دوران به این باور رسیدیم که در تعامل سازنده و مبتنی بر اعتماد آفرینی با جهان می توانیم منافع مردم خود را تامین کنیم.
به گفته وی، ایران و عربستان در نیمه دوم دهه 70 و دهه 80 به عنوان دو قدرت منطقه با هم ارتباط داشتند و حتی قراردادهای امنیتی امضا کردند.
کولایی با بیان اینکه چهره ایران در دوران اصلاحات بازسازی شد، اظهار کرد: ایران توانست در سازمان ملل متحد رای بیشتر کشورها را برای تصویب ایده گفت وگوی تمدن ها به دست بیاورد و به بلندگوی ارزش های بشری تبدیل شود.

***
حضور در انتخابات، کم هزینه ترین راه برای تغییر است***
این استاد علوم سیاسی در ادامه سخنان خود به دوران پس از اصلاحات اشاره و اضافه کرد: در این سال ها شاهد فضای توهم گرایی، رویاگرایی و مقابله با واقعیت ها بودیم.
وی ادامه داد: در این مدت روش هایی که به نفع ما نبود و بلکه دشمنان ما را تقویت می کرد، اتخاذ شد.
وی با بیان اینکه تامین بیشتر منافع رژیم صهیونیسم در بزرگتر کردن تهدیدهای امنیتی اطراف آن است، گفت: اسرائیل در آن سال ها از مواضع اعلام شده از سوی ایران، بهره برداری زیادی کرد.
وی تصریح کرد: هر چه این تهدیدها بزرگتر شد، جذب حمایت از امریکا و اروپا برای صهیونیسم نیز آسانتر بود.
به گفته وی، در آن دوران، سیاست یکجانبه گرایانه امریکا علیه ایران به اجماع جهانی تبدیل شد و ما را به عامل تهدید جهانی تبدیل کردند.
کولایی با تاکید براینکه چنین وضعیتی در شان و زیبنده ملت صلح دوست و انقلاب اسلامی ایران که بر پایه ارزش های دینی شکل گرفت، نبود افزود: ما تبدیل به هدف تهدیدهای گسترده بین المللی در چارچوب بزرگترین نهاد امنیتی یعنی سازمان ملل متحد شده بودیم و تحریم ها علیه ما وضع شد.
وی با اشاره به اینکه این تهدیدها در مسیر جنگ نظامی قرار گرفته بود، این سووال را مطرح کرد که چنین روش و سیاستی چگونه می توانست منافع مردم ما را تامین کند.
وی با بیان اینکه ایران را در این سال ها در کنار کره شمالی و بعث عراق می دیدند، افزود: مباحث مربوط به هولوکاست باید در دانشگاه ها مطرح می شد نه در محیط وزارت خارجه که تبدیل به سیاست شود و تبعات خاص خود را همراه داشته باشد.
این نویسنده با اشاره به اینکه همه مردم ایران با گوشت و پوست خود تحریم ها را لمس کردند و این تحریم ها، ملت ایران را هدف قرار داده بود، گفت: حرف های تند و رفتارهای تهاجمی آن سال ها باعث ایجاد اجماع بین المللی علیه ملت آزاده ایران شد.
وی به سیاست امریکا برای ساقط کردن یک دولت اشاره و تصریح کرد: سیاست این کشور به این شکل است که بدون اینکه کوچکترین هزینه ای برای حمله نظامی دهد بتواند با سخت تر کردن شرایط زمینه های شورش و نارضایتی داخلی را فراهم کند.
وی پایه تحریم را ساقط کردن یک نظام سیاسی عنوان و خاطرنشان کرد: همین سیاست البته در مقیاس و حوزه های متفاوت برای شوروی نیز بکار رفت و اکنون بسیاری از تصمیم گیرندگان در امریکا برای مواجهه با نظام جمهوری اسلامی ایران همان شوروی شناسان سابق هستند.
وی با بیان اینکه مجموع عملکرد آن سال ها باعث شد تا تحریم یکجانبه امریکا به تحریم بین المللی تبدیل شود، گفت: این ورق در خرداد 92 برگشت و مردم با بلوغ، رشادت و تجربه های ارزشمندی که از سال های گذشته داشتند باز هم به پای صندوق های رای رفتند .
این استاد دانشگاه، حضور در پای صندوق های رای را کم هزینه ترین راه برای تغییر در کشور عنوان کرد.
وی همچنین گفت: بن لادن در حادثه 11 سپتامبر خدمت بزرگی به امریکا کرد تا بتواند موج مبارزه با تروریسم را به قطعنامه شورای امنیت تبدیل کند و آنچه که چند روز گذشته در فرانسه اتفاق افتاد نیز به همین منوال است.

***
نیازمند زنان و مردانی هستیم که با هم حرکت کنند***
وی در پاسخ به سووالی در باره حضور زنان در انتخابات اسفند امسال نیز گفت: ما تجربه ها و عبرت های قابل بهره برداری زیادی در این زمینه داریم و باید علاوه بر دغدغه افزایش کمی زنان در مجلس، مردانی را انتخاب کنیم که به حقوق برابر زن و مرد اعتقاد داشته باشند.
وی با بیان اینکه در دوره های مختلف مجلس شورای اسلامی، زنان کمتر از 5 درصد از تعداد نماینده ها را تشکیل می دادند، افزود: جامعه با توجه به تجربه های اخیر به زنان و عملکرد آنها اعتماد بیشتری پیدا کرده است و در انتخابات پیش رو نیز باید تعداد زنان را زیاد کنیم تا سهمیه 30 درصدی زنان در همه حوزه های انتخاباتی اجرایی شود.
کولایی با تاکید براینکه هرجا بخواهید با فساد مقابله کنید، تعداد زنان را زیاد کنید، اظهار کرد: زنان کمتر وارد بازی های فساد می شوند هرچند ما نیازمند زنان و مردانی هستیم که باهم حرکت کنند.
وی همچنین از حوزه های دانشگاهی و تحقیقاتی خواست تا در انتخابات آتی فعالیت بیشتر داشته باشند.

 

 

منبع: ایرنا