چندی پیش حسن غفوری‌فرد، رئیس تازه خانه احزاب از مذاکره خانه احزاب با شورای نگهبان درباره رد صلاحیت‌ها سخن گفت؛ سخنی که «شهروند» سعی کرد در تماسی تلفنی با او، از جزییات بیشتر آن مطلع شود، اما رئیس تازه خانه احزاب، پاسخگو نبود. به نظر می‌رسد این روزها که او ریاست خانه احزاب را عهده‌دار شده و از آن‌جایی که خانه احزاب هنوز سخنگو ندارد، طبیعتا باید تعامل بیشتری با رسانه‌ها داشته باشد. از این‌رو «شهروند» مجبور به پیگیری این موضوع از دیگر اعضای شورای مرکزی خانه احزاب شد، اما کمال‌الدین سجادی، یکی از اعضای شورای مرکزی خانه احزاب نیز از پاسخگویی طفره رفت و گفت: از آن‌جایی که خانه احزاب هنوز سخنگویی ندارد، بنا بر این آقای غفوری‌فرد، مسئولیت سخنگویی را هم تا تعیین سخنگو برعهده داشته باشد. از این بابت بنده نمی‌توانم در قالب عضو شورای مرکزی خانه احزاب یا سخنگو اظهارنظر کنم. از این‌رو «شهروند» به سراغ یکی از فعالان حزبی رفت تا نظر آنها را درباره این اقدام جویا شود. فاطمه راکعی، دبیرکل جمعیت زنان نواندیش معتقد است که این اقدام اگر صورت گیرد در جهت دفاع از احزاب و به نفع فعالیت‌های حزبی در کشور است. مشروح این گفت‌وگو نیز در پی می‌آید.
خانم راکعی فکر می‌کنید که چقدر امکان مذاکره خانه احزاب با شورای نگهبان در مورد بررسی صلاحیت‌ها، وجود دارد؟
به‌هرحال همین که خانه احزاب قدمی در این زمینه برداشته، نکته مثبتی است. قرار هم نیست که دستوری به شورای نگهبان ابلاغ شود، بلکه اگر این اتفاق بیفتد، خانه احزاب به‌عنوان یکی از کمک‌دهندگان به شورای نگهبان عمل کرده است.
آیا پیش از این، خانه احزاب در مورد صلاحیت‌های کاندیداها از طریق رایزنی با شورای نگهبان ورود کرده بود؟
خانه احزاب همان‌طور که می‌دانید، چند سالی به دلیل برخی مشکل‌ها، امکان فعالیت نداشت و امسال تازه احیا شده است. در سال‌های گذشته نظراتش را عنوان می‌کرد، اما این‌که بخواهد به صورت مستقیم اعلام کند که با شورای نگهبان رایزنی می‌کند، این‌طور نبوده است. اما به‌هرحال تاکنون هم شورای نگهبان دراین‌باره هیچ واکنشی نشان نداده است اما همین که این آمادگی از سوی رئیس خانه احزاب اعلام شده را باید به فال نیک گرفت.
فکر می‌کنید که این مذاکرات اگر صورت بگیرد، چه کمکی می‌تواند به قضیه احزار صلاحیت‌ها   کند؟
به نظرم ابتدا باید از این زاویه نگاه کنیم که چون خانه احزاب، خانه صنفی احزاب محسوب می‌شود، باید مدافع حقوق احزاب باشد. احزابی هم که کاندیدا معرفی می‌کنند، از خانه احزاب انتظار حمایت دارند بنابراین بهترین اتفاق این است که خانه احزاب از هر موضعی که می‌تواند، در جهت حقوق احزاب فعالیت کند. از آنجایی هم که انتخابات یک مسأله سیاسی است و به سرنوشت سیاسی کشور مربوط می‌شود، نقش خانه احزاب و فعالیت‌های حزبی بسیار پررنگ می‌شود. بنابراین حمایت از فعالیت‌های قانونی احزاب اهمیت بسزایی پیدا می‌کند. نکته دیگر این‌که این حرف آقای غفوری‌فرد می‌تواند قوت قلب خوبی برای کاندیداها با هر گرایش سیاسی در انتخابات باشد و همین‌طور به برگزاری انتخاباتی پرشور کمک کند. ضمن این‌که این تعامل می‌تواند هم به شورای نگهبان و هم به خانه احزاب کمک کند و ممتد باشد.

 منبع: روزنامه شهروند