این هفته با نماینده جمعیت زنان مسلمان نواندیش در استان زنجان گفت‌وگو کرده‌ایم. مریم حیدری از دغدغه‌های زنان این استان برای رسیدن به سهمیه ٣٠ درصدی مجلس و موانع موجود برای پرکردن این سهمیه از فهرست نهایی اصلاح‌طلبان، وضعيت مشاركت سياسي در  استان و عدم اعتقاد جدي مردان اصلاح‌طلب استان به حضور زنان می‌گوید و آن‌را عامل انفعال و سرخوردگي زنان از فعاليت‌هاي سياسي ارزيابي مي‌كند.
شورای مرکزی جبهه هماهنگی استان زنجان چند عضو زن دارد؟
ما دونفریم که هردو هم نماینده جمعیت هستیم.
بحث سهمیه ٣٠ درصدی زنان از مجلس آینده در شورای هماهنگی جبهه اصلاحات استان قزوین تا چه اندازه مطرح شده و جدی است؟
شورای هماهنگی این را به خود ما واگذار کرده و گفته‌اند این ٣٠ درصد هست و می‌توانید آن را پر کنید اما چون نماینده همه احزاب در شورای مرکزی مرد هستند عملا اتفاقی نیفتاده است.
وضعیت استان زنجان به‌لحاظ فعالان سیاسی زن چطور است؟
تعداد زنان فعال استان زنجان خیلی زیاد است. معمولا در جلساتی که در تهران تشکیل می‌شود، من دیده‌ام استان زنجان اگر بیشتر از سایر استان‌ها شرکت‌کننده نداشته باشد، کمتر ندارد. تعداد زنانی که از زنجان حضور پیدا می‌کنند قابل توجه است. اما اخیرا انفعال شدیدی بین زنان ایجاد شده است که تمایل کمتری به همکاری دارند.
منظورتان از این انفعال چیست؟
به نظرم به این علت که به حقوق خانم‌ها بها داده نشده است دچار نوعی سرخوردگی و انفعال شده‌اند. اخیرا از آقای عارف دعوت شده بود برای سخنرانی به زنجان بیایند. پیشنهاد شده بود که بیانیه جلسه را یکی از خانم‌ها قرائت کنند. خانم‌ها با هم مشورت کردند و گفتند به شرطی حاضر به قبول این پیشنهادند که یک بند درباره دغدغه خانم‌های اصلاح‌طلب استان هم به آن اضافه شود اما با آن موافقت نشد.
کجا با آن موافقت نشد؟
در شورای مرکزی رأی نیاورد و با آن موافقت نشد. به‌هرحال اکثریت شورا با آقایان است و نه خانم‌ها. همین باعث شد که خیلی از خانم‌های اصلاح‌طلب در جلسه حضور پیدا نکنند. مسائلی از این دست باعث انفعال شدید زنان شده است
پس به اعتقاد شما مسئله زنان دغدغه شورای مرکزی جبهه هماهنگی استان نیست.
دغدغه کمیته سیاسی و رؤسای آن هست. حمایت هم می‌کنند اما مسئله ما این است که اکثریت باید حمایت کنند.
به‌طورکلی وضعیت مشارکت سیاسی زنان در استان شما چطور است؟
خیلی پایین است. اصلا خوب نیست.
برای پرکردن سهمیه احتمالی فهرست مشکلی ندارید؟
اگر میدان داده شود مشکلی نداریم. در جلسات اول سال که بحث انتخابات شورای هماهنگی جبهه اصلاحات استان و شکل‌گیری آن بود، صحبت‌هایی شد، قرار است صحبت رسمی‌تر و دقیق‌تری هم انجام شود البته مطمئن نیستم روی حرفشان بمانند یا نه. فقط در حد حرف صحبت می‌شود اما پای عمل که می‌رسد، حمایت واقعی نمی‌شود. من خودم اولین سال است که عضو شورای مرکزی جبهه هماهنگی اصلاحات استان هستم. سال‌های قبل هم دیده‌ام مشکل خانم‌هایی که عضو بودند این بود که جدی گرفته نمی‌شدند. به اعتقاد من این‌قدر که از یک نامزد مرد حمایت می‌کنند؛ از یک نامزد زن حمایت نمی‌کنند و این دغدغه ماست.
نمی‌دانم از زنجان بتوانیم نماینده زن معرفی کنیم یا نه؟ بین چندنفری که تا الان پیشنهاد شده‌اند، خانم نبوده است. ما در روزهای آینده یک جلسه با زنان فعال استان داریم و قرار است درباره این مسائل صحبت شود.
معمولا یکی از ایراداتی که برای قراردادن زنان در فهرست‌های انتخاباتی گرفته می‌شود این است که کارنامه مدیریتی قوی‌ای ندارند. شما با این مشکل مواجه نیستید؟
بله هستیم ولی بالاخره باید از یک جایی شروع شود. در غیراین‌صورت از این دایره بسته هیچ‌وقت خارج نمی‌شویم. من اگر ٢٠ تا ٣٠ نفر خانم فعال توانمند در استان سراغ داشته باشم باید بگویم که هیچ‌کدام تجربه مدیریتی ندارند.
یکی دیگر از موانع حضور زنان، مسئله تبلیغات و هزینه‌های انتخابات است.
بله این مشکل هم هست. شورای هماهنگی برای تأمین هزینه‌های خودش هم دچار مشکل است. فکر نمی‌کنم خیلی بتوانند حمایت کنند.

منبع: روزنامه شرق