فاطمه راکعی نمایندهٔ مجلس ششم شورای اسلامی و دبیر کل زنان مسلمان در گفت و گو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری برنا ، گفت: از مدت ها مانده به انتخابات که مهمترین رویداد سیاسی پیش روست همه گروه های سیاسی شروع به فعالیت می کنند ، اصلاح طلبان ، احزاب اصلاح طلب و تشکل هایی که حالت جبهه هماهنگی را دارند و فراگیرتر هستند و از احزابی تشکیل می شوند برای رسیدن به ائتلاف و همفکری شروع به برگزاری جلساتی می کنند و این کارها لازم است و ماه هاست رایزنی ها شروع شده است.

فاطمه راکعی ادامه داد: ارائه لیست های پیشنهادی زمان می برد ولی در آستانه این کارها هستیم، امیدواریم بتوانیم برای اینکه تکلیف مردم با خودشان و اصلاحات روشنتر باشد یک لیست ائتلافی که همه اصلاح طلبان بر آن تاکید دارند در سراسر کشور ارائه دهیم و این طور مردم نیز راحتترند که بدانند به چه کسی رای دهند.

وی گفت: قطعا اصولگراها لیست خودشان را خواهند داشت و اصلاح طلبان هم لیست خود را، ولی شاید دیدید به دلایل خاصی در لیست اصلاح طلب یک اصولگرایی که خادم بوده مدیریت و یا تخصصی دارد و مورد اعتماد بوده و رفتارش انسانی و اصولی بوده با احزاب دیگر در این لیست باشد.

راکعی در رابطه با ائتلاف اصولگرایان با اصلاح طلبان گفت:من امیدوارم این اتفاق بیافتد چه اصولگرایان و چه اصلاح طلبان درست است که احزابی داریم که قدیمی ترند و کار حزبی بیشتری کردند ولی اصولا کار حزبی جدی و واقعی بر می گردد به اینکه بصورت مردمی پاگرفته باشد و با سلیقه مختلف مردم بخواهند کار واقعی حزبی کنند نه برای دولت خاصی کار کنند اکنون خوشبختانه احزاب زیادی داریم که جوانند و باید این تمرینات را انجام دهیم و اکنون دیگر به این رسیده باشیم که بتوانیم لیست واحدی دهیم.

وی گفت: خوشبختانه اکنون اصلاحات به قدری گسترده و به قدری تجارب تلخ و شیرین در این سال ها داشته دیگر آزموده شدیم اکنون چهره های اصلاح طلب شاخص ده نفر و بیست نفر نیستند بسیار زیادند و کسانی که پرانرژی تر از قدیمی تر ها هستند کار خواهند کرد.

راکعی ادامه داد: ما برآنیم که از افراد زیادی بخواهیم و توجیح باشند که ثبت نام کنند و در چندین سطح کاندید خواهیم داشت، افراد خیلی شاخصی که چهره های ملی هستند و قبلا در مجلس بودند و مردم به آن ها اعتماد دارند و حتما رای می آورند و اسم آن ها در لیست است و اگر نگذاشتند کسانی در سطوح دوم و سوم به هر حال همه اصلاح طلب و همه کار کرده و با تجربه هستند و لازم نیست دوره خاصی ببیند و اگر لازم بود کارگاه های آموزشی در سطوح پایین تر برایشان خواهیم گذاشت.

دبیر کل زنان مسلمان در رابطه با حضور زنان در مجلس دهم، گفت: به عنوان تنها جمعیت شناسنامه دار جبهه زنان در کشور از مدت ها پیش تلاش های فرهنگی را شروع کرده ایم که خانم ها پنجاه درصد جمعیت کشور را تشکیل می دهند و انتظار داریم پنجاه درصد لیست های ما را خانم ها تشکیل دهند.

وی افزود: خانم ها ترجیح می دهند کمتر وارد عرصه های سیاسی شوند به خاطر اینکه آن هزینه ای که زنان در کشور برای کار سیاسی می دهند شکننده تر است تا مردان، از آن طرف زنان نه از نظر اقتصادی در شرایطی هستند که بتوانند رقابت کنند و پول خرج کنند و نه اینکه اهل لابی کردن هستند و بر روی انگیزه هایی که دارند در این زمینه داریم فرهنگ سازی می کنیم تا زنانی که درک و شعور سیاسی بالایی دارند و توانمند هستند و اگر به مجلس بروند حضورشان موثر خواهد بود آن ها بیایند.

این نماینده سابق مجلس ادامه داد: چرا باید هزینه بدهیم و باید به جایی برسیم که نباید برای کار سیاسی هزینه دهیم، لذا کلاس هایی را خواهیم داشت و بخش تبلیغ در این زمینه را جمعیت تقبل کرده و بین گروه هایی که فعالند و شورای هماهنگی اصلاح طلبان و در واقع زمینه سازی و تبلیغ درست در این زمینه را به عهده داریم، برنامه هایی داشتیم و هرچه به انتخابات نزدیک می شویم این برنامه ها مهم تر و فراگیرتر خواهد بود.

فاطمه راکعی اظهار داشت : ما بر انیم تا زنان تشویق شوند که بصورت بسیار گسترده هم برای رای دادن و هم کاندید شدن حضور فعال و حداکثری داشته باشند، کار دیگری که از مدت ها پیش شروع کردیم ما انتظار داریم در لیست های اصلاح طلبان در سراسر کشور سی درصد را زنان تشکیل دهند گرچه حقمان پنجاه درصد است، در همه جا از جمله در شوراهای هماهنگی جبهه اصلاحات صحبت شده و تقریبا اگر سی درصد هم نشد بیست و پنج درصد لیستها را زنان تشکیل دهند.

راکعی گفت: اصلاح طلبان قبول کردند که این 25 درصد را در لیست هایشان بگذارند و این به معنی سهم خواهی نیست قطعا ما خانم های شایسته ای داریم که از آنها انتظار داریم بیایند، قطعا با مسوولیت پذیری و تعهد کاری و پویایی که در بین زنان است اگر بیایند در لیست های شناخته شده که مردم به این لیست ها اعتماد دارند قطعا این زنان رای خواهند آورد.

وی در ادامه گفت: فکر می کنم احزاب هم باید به لحاظ اقتصادی کمک کنند و هم باید خود اصلاح طلبان شاخص و مخصوصا در سطح استان ها و شهرستانها به شناساندن خانم هایی که کمتر شناخته شده هستند کمک کنند و خود خانم ها مصاحبه هایی کنند که رسانه ها اینجا سهم زیادی را می توانند ایفا کنند تا رزومه های این افراد ارائه شود، همه این کارها باید انجام شود ضمن اینکه این موضوع مهمی است خود خانم ها باید به این نتیجه برسند که این وظیفه ملی است تا بیایند و هزینه های احتمالی را بپردازند. راکعی افزود: ما شروع به فرهنگ سازی کردیم ، با سفر به شهرستان ها و در تهران و جلسات توجیحی برای زنان نخبه و فرهیخته برگذار کردیم.

وی در پایان در رابطه با امکان حضور آقای لاریجانی و ناطق نوری در لیست جبهه اصلاحات ، گفت: این را خبر ندارم امیدوارم این ائتلاف ها در سطح ملی هر چه بیشتر شود و به این معنی نیست که اصلاح طلبان یا اصولگراها لیست ندهند، این امکان است تا اگر چهره های ملی به توافق رسیدند در لیست هر دو حزب باشند.

نویسنده: لیلا یوسف مدد