آذر منصوری در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی  پایگاه خبری اصلاحات اظهار کرد : زمانی که عملکرد دولت نهم و دهم را مورد برسی قرار دهیم تفاوت و تغییرات در مواجهه با تشکل‌های سیاسی کشور روشن می‌شود و مشخصاً اتفاقاتی که در دولت نهم و دهم افتاد توانست زمینه‌ی حذف احزاب را از فضای سیاسی کشور فراهم کند اما به هر حال این هدف به دست نیامد و موجب تعطیلی خانه احزاب و حذف یارانه‌ای که در دولت اصلاحات به احزاب اختصاص پیدا کرده بود شد که اساساً این رفتار‌ها به طور مشخص نگاه سلبی دولت نهم و دهم نسبت به فعالیت سیاسی در غالب تشکل سازمان یافته و منسجم بود.

وی تصریح کرد : دولت یازدهم با توجه به شعاری که در ابتدا مطرح کرد«دولت تدبیر و امید»به سمت گشایش بیشتر خواهد رفت و برنامه‌هایی را در این خصوص در  دستور کار خود قرار داده که اولین و مشخص‌ترین برنامه، بازگشایی خانه احزاب است که با پیگیری شورای مرکزی خانه احزاب و نهاد‌های مختلف وزارت کشور این واحد صنفی بتواند مجدداً فعالیت خود را آغاز کند و زمینه‌ی هرچه بیشتر تعامل احزاب با دولت تقویت شود.

این فعال سیاسی اصلاح طلب  گفت : به نظر می‌آید دولت یازدهم با توجه به رویکردی که مبنای عملکردش است بنا دارد نوع مواجهه و تعامل با احزاب را به سمتی هدایت کند که در راستای آن شاهد صدور مجوز برای متقاضیان تشکل‌های سیاسی جدید در کشور باشیم.

این عضو زنان اصلاح طلب با اشاره به فضای به وجود آمده از رویکرد دولت یازدهم گفت : فضای موجود زمینه را برای احیاء و توسعه‌ تشکیلات احزاب فراهم کرده تا احزاب بتوانند برنامه‌ریزی و تاثیر گذاری نسبی در فضای سیاسی کشور داشته باشند که در مجموع این دولت تلاش می‌کند فضای مناسبی را برای حضور و فعالیت ساختارمند احزاب فراهم کند.

منصوری خاطر نشان کرد : انتخابات در کشور ما زمینه، فرصت و انگیزه در ساختار حقوقی برای تشکل‌های سیاسی را فراهم می‌کند و اساساً فارغ از اینکه دولت‌ها چه رویکردی داشته باشند ، ظرفیت ایجاد شده ، منجربه تحرک بیشتری در فعالیت‌های حزبی خواهد شد،همین که دولت نشست‌هایی را با نمایندگان احزاب برگزار کرده،فضابرای گفت‌وگو‌ی سازنده بین دولت و احزاب ایجاد شده و تلاش دولت حل کردن  گره‌ی خانه احزاب است.

 وی با تأکید بر شخصیت‌های سیاسی و جریا‌ن‌های سیاسی مؤثر گفت : قاعدتأ با توجه تجربه‌ی پشت‌سر گذاشته شده به این نتیجه خواهند رسید،انتخاباتی می‌تواند مؤثر و تأثیر گذار باشد که نهاد‌های منتخبِ دموکراتیک را به سمت عملکرد مطلوب هدایت کند وبرآمده از احزاب تأثیر گذار در فضای سیاسی کشور ومقاطع انتخاباتی باشد.

منصوری همچنین ادامه داد : محل بروز ظرفیت احزاب در کشور و مقطع بروز آن ظرفیت بزنگاه‌های انتخابات است و چنانچه احزاب بتوانند برنامه‌ای متناسب با کمبود‌ها و چالش‌های  موجود که موجب برون رفت از مشکل پیش‌رو شود و از ضمانت اجرایی لازم برخوردار باشد اساساً موثر واقع می‌شود.

مشاور سید محمد خاتمی در پایان گفت : با توجه به تجربه‌ی انتخابات ۹۲ و تأکید جریان سیاسی اصلاحات به اجماع واعتلاف حداکثری علیرقم محدودیت‌ها و مشکلات انتخابات به سمتی که مد‌نظر اصلاح طلبان بود پیش‌رفت.اگر در انتخابات مجلس پیش‌رو هم این فرمول انجام گیرد می‌تواند رمز موفقیت اصلاح طلبان در دستیابی به اجماع باشد.