نخستین نشست سراسری روسا و فعالان دوائر اطلاع رسانی حزب اتحاد ملت ایران اسلامی در اصفهان برگزار شد.

به گزارش امتداد در این نشست که از روز چهارشنبه تا جمعه در اصفهان برگزار شد، تعدادی از روزنامه‌نگاران، فعالان حوزه ارتباطات و فعالان حوزه سیاسی در کارگاه‌هایی با سرفصل های "هویت تشکیلاتی، شبکه های اجتماعی، اصول و فنون روزنامه نگاری، جریان شناسی رسانه های دنیا و آرایش رسانه‌های اصول گرایان"، با اعضای دوایر حزب اتحاد ملت به گفت‌وگو پرداختند.

افتتاحیه این مراسم با سخنرانی آذر منصوری قائم مقام دبیر کل جمعیت زنان مسلمان نو اندیش وحزب اتحاد ملت ایران اسلامی برگزار شد. سعید شریعتی، حسین نورانی نژاد، محمدجواد روح، داوود حشمتی، پدرام الوندی، هادی خانیکی و سیدمصطفی تاج‌زاده از جمله اساتید این دوره بودند.

مراسم اختتامیه نیز با سخنرانی محمدرضا خاتمی دبیر کل سابق حزب مشارکت ایران اسلامی و علی شکوری راد دبیر کل حزب اتحاد ملت ایران اسلامی و جمع کثیری از اعضای احزاب اصلاح‌طلب و روزنامه‌نگاران برگزار شد.

آذر مصنوری قائم مقام دبیر کل حزب اتحاد ملت در نشست افتتاحیه این مراسم گفت: ما بعنوان حزب اتحاد ملت ایران باید بر اساس چه اولویت هایی حرکت کنیم؟ بخصوص کسانی که دستی در رسانه، روزنامه و اجزاء اطلاع رسانی دارند، بیشترین تاکید آنها با توجه به اولویتی که مد نظر حزب اتحاد ملت ایران اسلامی است بر روی چه ملاحظاتی باید باشد؟ اینکه در شرایط فعلی ما بتوانیم در چارچوب این اولویت ها و حفظ آنها، و همچنین مبانی که به آن اعتقاد داریم، حرکت کنیم مهم است.

وی افزود: در جریان اصلاحات پذیرفته‌ایم که اصلاحات یک راهبرد است. راهبردی که می تواند ما را به هدف مردم سالاری سازگار برساند. غایت جنبش اصلاح طلبی در کشور ما همین بوده است. از زمانی که جنبش مشروطه خواهی آغاز شد، همه فراز وفرودهایی که بیش از این یک صد سال داشته‌ایم، در راستای تحقق همین هدف بوده است. اینکه مردم میزان و محور باشند. حاکمیت و حکومت در مسیر خواست و مطالبات مردم حرکت نماید. این غایت آن چیزی است که ما بعنوان حزب اتحاد ملت اسلامی ایران می خواهیم که با جریان اصلاحات به آن برسیم. طبیعتاٌ توسعه و پیشرفت همه جانبه کشور در همین مسیر قابل حصول است.

منصوری تاکید کرد: ما بعنوان جریان اصلاحات پذیرفته‌ایم که در چارچوب این راهبرد فعالیت های خود را تعریف نماییم. در چارچوب راهبردی که قاعدتاٌ رادیکالیسم و رفتارهای هیجانی که ما را به سر منزل مقصود نمی رساند جایی ندارند. حرکتی که در چارچوبقانون اساسی و اعتقادی که به نظام جمهوری اسلامی و ارکان این نظام داریم، کمک میکند تا بتوانیم به اهداف مان دست پیدا کنیم. این راه سخت، پر هزینه و طولانی است، اما ممکن‌ترین، مقبول ترین و معنادار ترین حرکتی است که ما می توانیم بعنوان جریان اصلاحات در قالب آن به نتیجه برسیم.

قائم مقام دبیر کل حزب اتحاد خاطر نشان کرد: در واقع اصل گفتگو است، گفتگویی که به نظر می رسد، ما از خلاء آن در روابط بین گروههای محدود خودمان نیز رنج می بریم چه برسد به اینکه برسد به مجموعه جریان و احزاب اصلاحات، و یا احزابی که خارج از این جریان قابل تعریف هستند. به هر ترتیب بعنوان رقیب ما در رقابت های سیاسی تعریف می شوند. باید به گفتگو بعنوان یکی از راهبردهای موثری که بتواند ما را از افتادن در ورطه رادیکالیسم حفظ کند، بپردازیم و این گفتگو قاعدتاٌ نیازمند زمان است.

منصوری تاکید کرد: جریان اصلاحات از سال 92 به این سو و با توجه به رخدادهای داخل کشور و همچنین تهدیدات منطقه‌ای مانند خطر ائتلاف سه گانه‌ی عربستان، آمریکا و اسرائیل علیه ایران و خطر گروه‌های معارضی که ایران را محاصره کرده‌اند، توانست نقش شایسته و بایسته ای داشته باشد که میتوان با افتخار از اصلاحات و اصلاح طلبان و نقش تاریخی شان در این مقطع حساس در کشورمان یاد کنیم و افتخار کنیم به حرکتی که از سال 92 آغاز کرده‌اند. اگر این درایت و روشن بینی، نقش محوری و موثر آقای خاتمی بعنوان محور جریان اصلاحات و همچنین حرکت شما بعنوان نیروهای موثر نبود، قاعدتاٌ شرایط کشور ما وخیم تر از آنچه که امرو ز با آن مواجه هستیم، بود. ما با افتخار از اصلاح طلبی و اصلاحات دفاع می کنیم و با افتخار می‌گوییم که اگر این کشور به حیات خود ادامه می دهد، و همچنان این کشور بعنوان جزیره ثبات خاورمیانه از آن نام برده می شود، بخش اعظم آن مرهون به صبر، مقاومت و تلاش مجموعه کسانی است که از بسیاری داشته های خودشان گذشته اند و این مسیر را ادامه دادند.

وی افزود:  اما همین جریان اصلاحات امروز از چند ناحیه در معرض تهدید و فشار قرار دارد. اول، قطبی که به اشکال مختلف از تمامی ظرفیت های خود استفاده می کند برای اینکه بگوید اصلاحات در این کشورجواب نداده است. قطبی که مشخصاٌ نه تنها بدنبال سرنگونی نظام جمهوری اسلامی بلکه بدنبال سرنگونی این جزیره ثبات خاورمیانه است. این تهدید، تهدیدی بسیار جدی است، بخصوص حضور به موقع و به هنگام ما در فضای رسانه‌ای می تواند تا حدود زیادی این فشار و اثر گذاری را خنثی کند. آنها از همه امکاناتی که در اختیار آنها است تلاش می کنند که این جریان را زمین بزنن و از میزان اثر گذاری که در افکار عمومی دارد، خارج کنند. تکلیف این مشخص است. اما جریانی هم در داخل وجود دارد . جریانی که به اصلاحات و اصلاح طلبی نه بعنوان رقیب سیاسی که بعنوان دشمن نگاه میکند. امیدوارم که این هجمه بعنوان یک رقیب سیاسی باشد، البته این یک نگاه خوشبینانه است. اما این جریان از تمامی امکاناتی که در اختیار دارد استفاده می کند که بگوید هر آنچه که اصلاح طلبان در طول حداقل از سال 92 به این سو داشته اند، باطل است و دست آوردی برای کشور نداشته است. هجمه به آقای روحانی و دست آوردهای این دولت هم برگرفته از همین نگاه و رویکرد است. آن طرف سعی می کند که با تمام قوا برجام را زمین زند، این طرف هم در همان راستاو با اشکال دیگر همین کار را انجام میدهد یعنی هر دو یک هدف را دنبال می کنند. در واقع نتیجه فعالیت های این گروه هم همان چیزی است که سرنگونی طلبان و ویرانی طلبان به دنبال آن هستند.

وی افزود: اصلاح طلبان از سال  92 به سو طرف بیشترین نقش را در دور نگاه داشتن کشور از بحران ها و آسیب های داخلی و خارجی داشته‌اند. اگر مجلس دهم که نسبت به آن انتقادهم داریم، نبود، اگر ترکیب مجلس دهم مانند مجلس نهم بود، چه مواجه‌ای در ارتباط با تصمیم ترامپ و برجام صورت می گرفت؟ اینها مجموعه تلاش هایی بوده که ما با توجه به مقدورها و امکاناتی که در اختیار داشتیم به آنها دست پیدا کردیم. و همه اینها در جهت دور کردن کشور از بحران هایی بوده که بشدت تمامیت ارضی کشور را تهدید می‌کند و به شدت به گسست‌ها و شکاف های موجود در کشور دامن می زند. این رسالت تاریخی اصلاح طلبان بوده است که به اعتقاد من توانسته‌اند از عهده آن برآیند.

منصوری خاطر نشان کرد:  آنچه که امروز بعنوان موثرترین عاملی که می تواند کشور را از تهدیدات داخلی و خارجی دور نماید، چه هست؟ فکر می کنم همه با این کلید واژه امید اتفاق نظر داشته باشیم. اگر ما بتوانیم مجموعه ارکان حاکمیت و قدرت را متقاعد کنیم که این جامعه بیش از هر زمان نیاز به دریافت فکت ها و نمادهای روشنی از امید دارد، این بزرگترین کاری است که انجام داده‌ایم. حال ما چگونه می توانیم نقش خودمان را ایفاد کنیمالبته این با توجه به امکانات، مجموعه اثر گذاری است که می توانیم از خود بگذاریمبدون تعارف و تردید همه ما اذعان داریم که هیچ دشمن خارجی توان رویارویی با ایران را ندارد اگر که در فضای داخلی کشور ما وحدت، انسجام، رضایت مندی و امید ساری و جاری باشد. این کاملاٌ روشن است. اینکه از قدرت موشکی و قدرت تسلیحاتی صحبت کنیم، طنزی بیشتر نیست. آنچه که بعنوان بیشترین عامل می تواند در مقابل مجموعه تهدیدات ایران را حفظ کند و از دست آورد برجام و به هر ترتیب عاقلانه‌ترین تصمیمی که دولت ایران می توانست اتخاذ نماید، تصمیمی بود که روحانی اعلام کرد. اینکه ما بتوانیم تهدید ترامپ را به فرصت تبدیل کنیم، قاعدتاٌ بستگی به این دارد که در فضای داخل کشور چگونه عمل نماییم. یک نمونه مشخص آن ، وقتی که در آستانه تصمیم ترامپ فضای توییتری به سمتی می رود که می خواهد ایران را مورد هجمه قرار دهد، در داخل فیلترینگ با شدت بیشتری اعمال می شود و فرصت حضور و عرض اندام را از کسانی که دغدغه دارند و می توانند وحدت و همدلی را در فضای کشور در مقابل ترامپ ایجاد کنند و بگویند که خواست این مردم و اصلاح طلبان چیست، گرفته می شود. وقتی اعمال محدودیت می شود، مشخص است که برنده این بازی چه کسی است؟ البته این را بعنوان مثال خدمت شما عرض کردم. به مولفه‌هایی که در شرایط امروز ایران می تواند گسست ها و شکاف های موجود را پر نماید، باید آن بپردازیم و به حاکمیت و قدرت پیشنهاد بدهیم که اگر قرار است ما در مقابل تهدیدات خارجی مقاومت کنیم، راه آن سوزاندن برجام، فیلترینگ، یک صدایی در رسانه ملی و وضعیتی که دولت موازی در صحنه اقتصادی کشور ایجاد کرده، نیست.

منصوری افزود: در خصوص اعتراضات هفتم دی ماه 96 بین جریانات سیاسی و قاطبه ارکان حکومت، سعی شد که یک دریافت مشترکی از این اعتراضات ایجاد شود، و نگرانی همچنان وجود دارد. با توجه به تهدیدات بیرونی، اینکه اگر قرار بر این باشد که ما بتوانیم این امید را تقویت نماییم، باید روی هر یک از این مولفه ها با درک واقع بینانه شرایط موجود کشور و تهدیدات داخلی و خارجی که طبیعتاٌ وجود دارد و از نگاه ما غیر قابل انکار نیستند، به یک رهیافت مشترک برای حل این بحران‌ها برسیم. بدون تعارف و بدون ملاحظه، واقعیت‌هایی که باید به اشکال مختلف مطرح شود. یکی از این واقعیت‌ها، فقدان انسجام مدیریتی در کشور ما است، ترجمه آن این است که مردم ما با یک امید و اشتیاق در یک انتخابات شرکت می‌کنند و به فرد منتخب خودشان رای می دهند، فردی که قرار است مطالبات آنها را در ساختار حاکمیت و در حوزه‌های فرهنگ، اجتماع، اقتصاد، سیاست داخلی و خارجی،پیگیری نماید. اما نهاد دیگری در موازات با این نهاد منتخب مانع از اثر گذاری این نهاد می شود. وقتی که یک دولت پنهان مانع از اثر گذاری دولت منتخب مردم می‌شود و تلاش می کند که مردم از منتخب خودشان سرخورده بشوند و از صندوق رای و انتخابات نا امید بشوند، نتیجه آن یاس، نا امیدی، بی اعتمادی، گسست و شکاف اجتماعی در کشور می شود که یکی از نمودهای آن اعتراضات هفتم دی ماه بود.

وی افزود: این اعتراضات حداقل در شصت و سه شهر صورت می گیرد. به هر حال باید نگران این باشیم که یک نارضایتی وسیعی در سطح کشور وجود دارد. بعد از آن اعتراضات، نظر سنجی هایی که صورت گرفت، بر این نا امیدی، یاس و سرخوردگی دلالت می کرد. راه آن چیست؟ راه آن این گونه نیست که در مقابل دولت منتخب مانع ایجاد نماییم، به اشکال مختلف دولت منتخب را تحت فشار قرار دهیم، تا اینکه این دولت نتواند به اهداف و برنامه های خود دست یابد، نتواند مطالبات ملت را تامین کند، نمی توانیم انتظار داشته باشیم که این شکاف و این گسست پر شود. این مسئله‌ای است که به اعتقاد من باید به آن به طور جدی بپردازیم. به عنوان جریان اصلاحات و اصلاح طلبی از حاکمیت بخواهیم که چاره ای برای این موضوع بیندیشد. اگر مردم در انتخابات شرکت می کنند، اگر منتخبین خودشان را به ریاست جمهوری، شورا و مجلس می فرستند، این طریق درستی نیست که ما با منتخب مردم به گونه‌ای رفتار کنیم که مردم از رای دادن خود پشیمان شوند. مانند رفتاری که متاسفانه با سپنتا نیکتا صورت گرفت، یا رفتاری که با شهردار منتخب تهران انجام شد. این خود رفتاری است که بخشی از آن در فضای سیاسی کشور ما حاکم است و به کشورآسیب می رساند. باید این موضوع بعنوان یکی از محورهای اصلی گفتگو مطرح گردد. محوری که بیش از هر زمان دیگری به آن پرداخته شود. اگر ما بدنبال شکاف‌های موجود در کشور هستیم، اگر بدنبال دور کردن تهدیدها از کشور هستیم، در حوزه دیپلماسی هم این دولت منتخب و نهاد منتخب مردم است که باید مطالبات مردم را پیگیری نمایند.

عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت خاطر نشان کرد: در حوزه های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، سیاست داخلی و خارجی نیز این مساله باید قابل تعمیم باشد. در حوزه اقتصاد هم به همین ترتیب است. ما با یک دستاورد بی بدیلی بنام برجام مواجه شده‌ایم. یکی از دست آوردهای دولت اول آقای روحانی برجام بوده است و ما هنوز هم به این افتخار می کنیم. اگر برجام هیچ منفعتی برای کشور نداشته باشد، حداقل اجماع بین المللی علیه ایران را شکست. اگر امروز امریکا از برجام خارج می شود، انگشت اتهام به سمت امریکا گرفته می شود و این امریکا است که بدون اعتبار می شود. بدلیل اینکه این دیپلماسی، دیپلماسی موفقی و رویکرد، رویکرد موفقی بوده است. ما باید کمک کنیم که این زبان و این دیپلماسی، زبان گویای ما در منطقه و جهان باشد. طبیعتاٌ چند صدایی در سیاست خارجی ما می‌تواند بیشترین آسیب را به منافع ملی کشور ما در شرایط کنونی وارد آورد. برجام دست آوردی بود که می توانست بستر لازم را برای سرمایه گذاری در کشور فراهم آورد، فضایی فراهم گردید برای اینکه سرمایه گذاران خارجی در ایران سرمایه گذاری نمایند. از آن سو فضایی فراهم گردید که ارز عمده‌ای از کشور خارج شود. با این وضعیت ما نمی‌توانیم شاهد رشد اقتصادی و حل کردن مشکلات اقتصادی و بیکاری مردم در کشور باشیم. این هم بعنوان یکی از اجزاء دولت پنهاناست که امروز در حوزه اقتصاد به اشکال مختلف خود را نمایان می سازد، مانع از خلاقیت در کسب و کار ، تولید سرمایه ملی، رقابت سالم و آزاد در کشور می شود. یک گروه محدود و مشخصی مجموعه رانت‌ها و ثروت کشور را در اختیار گرفته‌اند، این ثروت با قدرت تلفیق شده است، و امروز هر گونه زمینه و بستری که بخواهد برای حل مشکلات اقتصادی فراهم آید را از بین می برد. این یک مسئله و تهدید جدی برای اقتصاد کشور است. از همه مهمتر، یکی از آفت های اقتصاد امروز ایران، دولت بزرگ است. وقتی که برای تولید فضای کسب و کار آزاد ، خلاقیت، رقابت آزادانه و عادلانه فراهم نباشد، در نتیجه شعار تولید ملی هم مانند سایر شعارهای دیگر برای کشور ما دستاوردی نخواهد داشت. موضوع مهم در حوزه اقتصاد، شفافیت است. شفافیتی که باید در فضای مناسب برای روشن شدن تاریک خانه‌هایی باشد که بهترین موقعیت را برای معادلات و فساد سیستماتیک که در کشور فراهم می‌کنند. نور افکن‌هایی که باید مانند رسانه به اشکال مختلف آن، این قدرت و اختیار را داشته باشند که این شفافیت را اعمال نمایند. نهادهای موثری که قاعدتاٌ می توانند در این زمینه ایفاگر نقش باشند، نمی توانیم بدون حضور رسانه ها مدعی باشیم که با این حجم از فساد اقتصادی که با آن مواجه هستیم، بتوانیم مقابله نماییم. یکی از شرایطی که به نظر می رسد به هر ترتیب فضای آزاد اطلاع رسانی است که عرصه را بر مفسدین اقتصادی تنگ می کند، و برای همین نیز با فضای آزاد اطلاع رسانی مقابله می‌گردد. نجات اقتصاد امروز کشور ما، بخش عمده‌ای از آن به پذیرش واقعیت‌هایی برمی گردد که در حوزه اقتصاد وجود دارد و همچنین داشتن اراده‌ای قوی برای حل این چالش‌ها و مشکلات است. متاسفانه علیرغم همه واقعیت‌هایی که در کشور ما در زمینه دسترسی مردم به گردش آزادانه اطلاعات و دست یابی عرضه متناسب با تقاضا وجود داشته و تجربه‌ای که تاکنون در این زمینه پشت سر گذاشته‌ایم، بازهم همچنان رویکردی در این کشور وجود دارد این است که فکر می‌کنند با محدودیت، فیلترینگ و از دسترس دور کردن مردم می تواند ادامه دهند.

منصوری خاطر نشان کرد: حق همه شهروندان ایرانی است که بتوانند حق انتخاب شدن و حق انتخاب کردن را داشته باشند. به عبارت دیگر تن دادن به انتخابات آزاد، و نه اینکه نظارت استصوابی عاملی گردد برای حذف بسیاری از شایستگان که اگر این نگاه وجود نداشت، می توانستند بیشترین نتیجه را در پیشرفت و توسعه کشور داشته باشند. در توییتر از یکی از دوستان سوال شده بود که شهردار مطلوب شان چه کسی است؟ در پاسخ گفته بود که صفایی فراهانی است. ما از این نیروهای موثر در کشور کم نداریم، نیروهای موثری که به دلیل همین نگاه و همین مواجهه از این گردونه مدیریت و انتخاب شدن حذف شده‌اند. این نوع مواجهه که با تنوع و تکثری که در جامعه وجود دارد، نتیجه آن کاهش کارآمدی نهادهای دمکراتیک خواهد شد. تضعیف کردن نهاد جمهوریت نظام، یکی از دلایل و عواملی است که باعث شکل گیری انقلاب اسلامی شد، تحقق نظامی بود که زمینه ای را فراهم نماید تا مردم مستقیماٌ و آزادانه بتوانند در سرنوشت خودشان دخالت داشته باشند. اینکه بتوانند نمایندگان مطلوب خودشان را انتخاب نمایند. نتیجه این نوع مواجهه، چیزی به جز کاهش اعتماد و شکافی که طبیعتاٌ نیاز به ترمیم در کشور دارد، نخواهد بود.

وی افزود: باید بپذیریم که ما یک واقعیت به نام حریم خصوصی شهروندان درکشور را داریم و به این حریم خصوصی باید احترام بگذاریم. به اشکال مختلف حریم خصوصی شهروندان ایرانی نقض می شود. متاسفانه از مواجههای که با نوع پوشش زنان ایران می شود، و مقاومتی که همچنان در این زمینه صورت می‌گیرد، تا اشکال مختلف دیگری که به هر ترتیب نقض حریم خصوصی شهروندان ایرانی است. ما باید این حق را برای شهروندان قائل شویم و به آنها اعتماد کنیم.  قاعدتاٌ انتخاب مردم همواره بر اساس عرف و هنجارهایی است که در جامعه وجود دارد. منتهی باید به انتخاب و شعور مردم احترام بگذاریم، و بپذیریم که باید این حریم حفظ گردد و قاعدتاٌ حاکمیت باید روش و رویکرد خود را نسبت به این موضوع تغییر دهد.

منصوری تاکید کرد: از سوی دیگر در مورد خود جریان اصلاحات به نظر می رسد مهم ترین مساله ای که به اصلاحات و اصلاح طلبی آسیب می رساند، بعضی افراد هستند که در مجموعه اصلاحات وجود دارند، فرصت‌طلبی‌هایی که به نام اصلاحات صورت می‌گیرد. در خیلی از مواقع جریان اصلاحات از رفتار برخی اصلاح طلبان آسیب می بیند و این نیاز به نقد و آسیب شناسی درونی این جریان دارد. در واقع سرمایه‌ای که پشت این حرکت قرار گرفته است، سرمایه بی بدیل خاتمی و اعتمادی است که مردم به ایشان دارند و با یک تکرار می کنم ، نتیجه انتخاباتبه این صورت تغییر می کند، نباید به حساب این فرصت طلبی ها بیاید. این مسئله ای است که ما باید در مجموعه اصلاحات و اصلاح طلبی تکلیف خودمان را با آن روشن نماییم.

وی افزود: اما راهی که پیش روی مجموعه اصلاح طلبان وجود دارد، چیست؟ اگر واقع بینانه بررسی کنید، وقتی که از اصلاحات می گویید، تعریف آن مشخص است. اصلاحات حرکت در مسیر مسالمت آمیز با استفاده از ظرفیت های موجود و در چارچوب قانون استن و روش اصلاح طلبی با روش های دیگر، هیچ گونه تلازمی ندارد. در واقع بعد از این جریانات، تصور تعداد اندکی از دوستان این بود که شاید اصلاح طلبان روش خود را در اینجا تغییر دهند. در حالی که وقایع بعد از این اعتراضات نشان داد که در مسیر درستی حرکت کرده‌اند. سعی کردند که خیلی عاقلانه موضوع را مدیریت نمایند. وقتی که در کشور رادیکالیسم قدرت بگیرد، هیچ کسی برنده این رادیکالیسم نخواهد بود. اصلاح طلبان از یک طرف با معترضین صحبت کردند، از طرف دیگر به حاکمیت هشدار دادند که اگر این صدای اعتراض به درستی شنیده نشود، به دلیل اینکه بستر و زمینه آن وجود دارد، ممکن است با فاصله کمی به اشکال مختلف بروز نماید. آن موقع است که ما دیگر نمی توانیم خیلی امیدوار باشیم که این جریان بتواند وضعیت را مدیریت و کنترل نماید.

منصوری تاکید کرد: ما بعنوان جریان اصلاحات و اصلاح طلبی در شرایط فعلی راهی به جز جریان سالاری اجتماعی نداریم. باید مجموعه ارکانها و جریانهای سیاسی را به یک دریافت مشترک، و در ادامه آن به یک رهیافت مشترک از وضعیت موجود رساند. اراده ای شکل بگیرد و بخشی از چالش هایی که به آن اشاره نمودم، رفع گردند. وقتی که ما در مسائل اجتماعی، محیط زیستی، آب، اقلیم و سایر حوزه‌های کشورمان دقیق شویم، این شتاب به شدت انسجام و وحدت ملی را تهدید می‌کند. امروز که ما بیشتر از هر زمان دیگری نیاز به این وحدت و زمان داریم، قاعدتاٌ باید با پا فشاری و اصرار در شکل گیری اتحاد بیشتر راهی را برای دور کردن تهدیدات از کشور داشته باشیم. به هر ترتیب ما در سه انتخاباتی که در سالهای 92-94-96 شرکت کردیم، بهترین تصمیم را گرفتیم. اگر امروز کشور از یک وضعیت و ثبات نسبی برخوردار است، بخاطر حضور مشترک ما است. فراموش نکنیم که ما بعنوان جریان اصلاحات و اصلاح طلبی از دو مسیر می‌توانیم اصلاحات را به پیش ببریم. نخست، تلاشی که در انتخابات داریم، دوم، نسبت به محدودیت‌هایی که برای حضور همه گرایش‌های فکری در انتخابات وجود دارد از انتخابات آزاد دفاع کنیم. ما باید خواستار حضور همه در انتخابات باشیم.

وی افزود: بخشی از کاری که ما می‌توانیم در جامعه و برای دمکراتیزه کردن آن، و برای مشارکت سازمان یافته مردم در جامعه انجام دهیم، همین کاری است که در شکل حزب و فعالیت حزبی انجام می دهیم. موانع و مشکلات بسیار است. در این شرایط قاعدتاٌ ممکن است که کار حزبی برای افراد مزیتی نداشته باشد، ولی ما بعنوان کسانی که به این راهبرد باور داریم، همه هزینه‌های متراکم را پذیرفته‌ایم که این راه، یکی از راه‌هایی است که می تواند جامعه ما را نهادمند کند.  اما قاعدتاٌ دمکراتیزه کردن جامعه محدود به احزاب نمی‌شود و طبیعتاٌ هر کدام از ما و تا جایی که شناخت دارم، در کنار کار حزبی که انجام می‌دهیم، در یک نهاد مدنی و در یک تشکل صنفی هم به نوعی فعال هستیم.