فاطمه راکعی دبیرکل جمعیت زنان نواندیش مسلمان در گفت و گو با گروه پژوهش و تحلیل خبری ایرنا گفت: فوری ترین وظیفه نمایندگان مجلس تلاش برای حل معضلات گوناگون کشور است و طرح تغییر نظام از ریاستی به پارلمانی ممکن است بحثی انحرافی باشد.
این فعال سیاسی اصلاح طلب تصریح کرد: تعجب می کنم از اینکه زمانی نخست وزیر داشتیم اما آمدند و به دلایلی این سمت را از قانون اساسی حذف کردند و وضعیت به شکل کنونی شد و حالا صحبت از تغییر دوباره سیستم و بازگشت به دوران نخست وزیری می کنند.

شاید موضوعی انحرافی باشد

راکعی ادامه داد: به نظر یک عده به جای اینکه سیستمی فکر کنند به خاطر اهداف سیاسی خود در صدد تغییر نظام ریاستی هستند. شاید آنان دنبال این هستند که سیستم را پارلمانی کنند تا افراد مدنظر خود را روی کار بیاورند.

نماینده مجلس ششم افزود: با این همه گرفتاری هایی که کشور از جنبه های گوناگون دارد برخی نمایندگان به جای اینکه سعی کنند با همکاری دولت و ارائه طرحها و لوایح به سمت حل آنها بروند صحبت از تغییر نظام ریاستی می کنند.

وی اضافه کرد: فوری ترین وظیفه نمایندگان مجلس در حال حاضر رسیدگی و حل معضلات ملی است و تغییر نظام از ریاستی به پارلمانی نه تنها یک مساله فوری نیست، بلکه شاید موضوعی انحرافی باشد.


نه حذف پست نخست وزیری درست بود نه بازگرداندن آن


راکعی تاکید کرد: من نه آن موقع دلیلی متقاعد کننده برای حذف پست نخست وزیری از قانون اساسی می دیدم و نه الان هیچ دلیلی که نخست وزیری دوباره احیا شود و نظام رییس جمهوری جمع شود.

وی اظهار کرد: تا زمانی که احزاب نقش لازم را در سیستم سیاسی ایران ندارند، لاجرم پارلمان ما نیز محصول و نماینده احزابی نیست که از درون جامعه بیرون آمده اند. بنابراین چنین مجلسی نمی تواند رییس دولت خوبی انتخاب کند.

این استاد دانشگاه گفت: البته مجلس فعلی با وجود اینکه از حضور نمایندگان رده های اول و دوم اصلاحات محروم شد باز هم خیلی خوب کار می کند و حرف مردم از آن شنیده می شود.