فاطمه راکعی، دبیر کل جمعیت زنان مسلمان نو اندیش به روزنامه «همدلی» می گوید: همه ما انتظار داریم اقدامات فراقانونی که در دوران هشت ساله احمدی نژاد در کشور صورت گرفته در دولت آقای روحانی برطرف شود، مخصوصا اکنون که آقای روحانی بر حقوق شهروندی متمرکز شده اند.ایشان در دولت اول خود با مشکلاتی در حوزه های سیاست خارجی یا اقتصادی دست به گریبان بودند، اما امیدواریم در این دولت بتوانند فضا را به سمت قانونمندی ببرند.‌ آقای روحانی در دولت نخست خود بیشتر در حوزه سیاست خارجی تمرکز داشتند و در حوزه سیاست داخلی کار زیادی از سوی دولت ایشان صورت نگرفت. احیای مجدد سازمان مجاهدین انقلاب و جبهه مشارکت که هردوی آنها از بزرگترین و فعالترین احزاب سیاسی کشور بودند، نیز یکی از مطالبات کشور است. از مطالبات جامعه سیاسی این است که بدانند به چه دلیل یک حزب منحل اعلام می شود. آیا این انحلال قانونی بوده یا خیر؟ اینها مطالبات ابتدایی است.

این فعال سیاسی معتقد است: حتی اگر دبیران کل احزاب مشکلی داشته باشند و ثابت شود یکی از اعمال آنها غیرقانونی است، باید کنار روند یا بازخواست شوند. من الان به عنوان یکی از اعضای حزب مشارکت حق دارم بدانم چرا حزبم منحل اعلام شده است. من به شخصه مطمئن نیستم انحلال حزب مشارکت قانونی بوده است چرا که بارها به من گفته اند باید از این حزب استعفا دهم. اگر حزب قانونا منحل شده بود به من نمی گفتند استعفا دهم.الان وقت آن است که قانون در کشور نهادینه شود. ما معتقد نیستیم که این نظام آسان به دست آمده است که موافق باشیم عده ای با رفتارهای غیرپاسخ گویانه آن را متزلزل کنند.می دانم که عده ای به دنبال این بودند تا از حقوق قانونی حزب دفاع کنند. اعضای حزب مشارکت هم معتقدند مسائل باید در فضای آرام سیاسی دنبال شود.

فاطمه راکعی دیگر مطالبات خود را رفع حصر می داند و می گوید: یکی دیگر از این موارد مطالبه روشن شدن تکلیف محصورین است که امروز به یک مطالبه جدی تبدیل شده است.در ایام انتخابات ما شاهد بودیم یکی از مطالبات مردمی موضوع حصر و مسائلی بود که قانونی به نظر نمی رسد. راکعی در ادامه به دشواری‌های فعالیت سیاسی خود در سالهای اخیر می پردازد و می‌گوید : بارها به من گفته شده که برای حضور در انتخابات شورا باید از حزب مشارکت استعفا دهم. خود این حرف غیر قانونی است. چرا که اگر این حزب به صورت قانونی منحل شده افرادی مثل من دیگر عضو آن نیستند. با وجود اینکه تن ندادن به این درخواست هزینه هایی داشت، اما اعضای حزب این کار را نکردند.