فاطمه راکعی دبیر کل جمعیت زنان مسلمان نو اندیش درباره انتقادات وارد شده به شورایعالی سیاست گذاری ساختار شورایعالی سیاستگذاری یک ساختار ارزشمندی است که باید احترام آن حفظ و اشکلات آن ترمیم شود. کسانی که این ساختار را تضعیف می کنند یا آگاهی ندارند یا کسانی هستند که همیشه به جریان سالم اصلاح طلبی نقد داشته و آن پایگاه لازم را در میان مردم ندارند.

«فاطمه راکعی» فعال سیاسی اصلاح طلب در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری برنا درباره تحولات جریان اصلاحات از سال 76 تا 96 گفت: جریان اصلاحان که اکثریت مردم را نمایندگی می کند در سال 76 با تکیه بر اخلاق، عقلانیت، احترام به آرا و افکار عمومی، برابری زن و مرد به لحاظ اجتماعی و مشارکت آحاد مردم شکل گرفت. این جریان که جریانی پویا است برای فردای بهتر و توسعه پایدار در کشور شکل گرفته است.

او درباره جریان اصولگرایی گفت: زمانی که جریان اصولگرایی روی کار آمد شاهد اختلاس های زیادی بودیم که هنوز هم برخی از آن اختلاس ها درحال کشف است. جریان اصولگرایی برای مردم اهمیتی  قائل نیست. کافی است به سیاست های اقتصادی این جریان توجه کنید تا این موضوع برای همگان روشن شود. این جریان در میان مردم دیگر اقبالی ندارد و باید به فکر اصلاح ساختار خود باشد. در مقابل این اصولگرایان، جریان اصلاحات قرار دارد که به واسطه زندگی، اخلاق و شفاف عمل کردن چهره های ملی زیادی را به مردم و نظام معرفی کرده است، درواقع  اصلی ترین جریانی که تفکر حضرت امام، شهیدان و انقلاب را ادامه داده است جریان اصلاحات بوده است.

راکعی درباره اختلاف نظر های پیش آمده در جریان اصلاح طلبی گفت: من به عنوان یک اصلاح طلب از جریان بزرگ اصلاحات و همه کسانی که دل در گرو اصلاحات دارند می خواهم به این اختلافات پایان دهند تا این جریان تضعیف نشود. حال که اکثریت مردم با این جریان همسو هستند نباید با این اختلافات سطحی مردم را از جریان اصلاحات دلسرد کرد.

او افزود: درست است که بسیاری از بزرگان اصلاح طلب در لیست شورایعالی سیاست گذاری قرار نگرفته اند اما باید به جوان گرایی و تخصص گرایی لیست ارائه شده توسط شورا توجه کرد. کسانی که در لیست قرار گرفته اند دغدغه مند و برنامه های خود را به اعضای شورایعالی ارائه کرده بودند و این روند یعنی احترام گذاشتن به خرد جمعی که سالهاست بزرگان اصلاحات بر روی آن تاکید دارند. اگر انتقادی هم مطرح می‌شود در راستای بهتر شدن عملکرد شورا برای انتخابات آینده بوده و از سر دلسوزی است و اختلافی در این زمینه وجود ندارد. اگر غیر از این باشد ممکن است جریان اصلاح طلبی آسیب جدی ببیند.

او درباره ثبت نام نزدیک به 700 نفر در انتخابات شورای شهر و روستا گفت: پس از حادثه پلاسکو احساس خطر ملی در بسیاری از افراد شکل گرفت که همین موضوع منجر به ثبت نام 700 نفر در انتخابات شورای شهر شد. این احساس وظیفه کار را برای شورایعالی سیاست گذاری سخت کرد و رویه بسته شدن لیست تبدیل به یک کلاف پیچیده شد. اگر شورایعالی با ضوابط و دقت بیشتری این موضوع را بررسی می‌کرد، ممکن بود چند نفر با شرایط بهتری جایگزین تعدادی از اعضای فعلی می‌شدند که بنا به هر دلیلی این اتفاق نیافتاد و این موضوع نباید تبدیل به حربه ای برای تخریب شورایعالی سیاست گذاری شود. به هر حال شورای عالی چکیده آرا و خرد جمعی اصلاح طلبان بود که دو انتخابات بزرگ را با موفقیت پشت سر گذاشته اما باید به این موضوع توجه ویژه ای داشت که ساز و کار شورایعالی برای انتخابات های بعدی باید اصلاح شود تا مشکلی پیش نیاید.

این فعال سیاسی اصلاح طلب ادامه داد: مردم از لیست شورا به دلیل حمایت شخص آقای خاتمی حمایت کردند و نباید طوری رفتار شود که به جایگاه ایشان لطمه ای وارد شود. مردم و نخبگان سیاسی با همه انتقادی که به لیست بابت حضور نداشتن برخی افراد و بزرگان اصلاحات داشتند، به دلیل حمایت آقای خاتمی و منافع ملی این حرکت تاریخی را انجام دادند و توانستند هر 21 نفر لیست امید را راهی شورای شهر کنند.

راکعی درپایان افزود: ساختار شورایعالی سیاستگذاری یک ساختار ارزشمندی است که باید احترام آن حفظ و اشکلات آن ترمیم شود. کسانی که این ساختار را تضعیف می کنند یا آگاهی ندارند یا کسانی هستند که همیشه به جریان سالم اصلاح طلبی نقد داشته و آن پایگاه لازم را در میان مردم ندارند و به نظر من به نفع اصلاحات عمل نمی کنند.