فاطمه راکعی در گفت و گو پایگاه تحلیلی رصد گفت: فکر نمی‌کنم در سطح معاونین وزرا و معاونت‌های میانی برای حضور زنان مشکلی باشد؛ با این حال برای کابینه و معاونت‌های رئیس‌جمهور هم حتماً باید تلاش کنیم. آقای روحانی هم قول هایی داده‌اند که حضور زنان در کابینه حداقل به دو برابر افزایش پیدا کند. میزان مورد انتظار سهم زنان در کابینه که اصلاح‌طلبان سال‌ها برای آن تلاش کردند حداقل ۳۰ درصد است. این میزان غیرمنطقی هم نیست و در مجلس و شوراها تا حدودی تحقق پیداکرده است.

ادامه گفت و گو

گمانه‌زنی‌ها راجع به کابینه دوازدهم پررنگ تر شده است می‌گیرد. در نگاهی کلی سهم احزاب و گروه‌های سیاسی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

کشور ما با توجه به همه مشکلاتی که در عرصه سیاسی داشته است به سمت مردم‌سالاری، نهادینه شدن تحزب  پیش می‌رود. البته این روند تازه ای است و نیاز به کار زیادی دارد. سال هاست احزاب بزرگ کشور مخصوصاً احزاب اصلاح‌طلب در این راستا تلاش می‌کنند. دیگر زمان آن رسیده است که احزاب بتوانند در مسئله قدرت سیاسی و اداره کشور نقش‌آفرینی کنند.


در حال حاضر با توجه به اتفاقات خوبی که در عرصه سیاسی افتاده است، اصلاح‌طلبان و اعتدال‌گرایان برای نجات کشور از تلاطم‌های سیاسی با یکدیگر متحد شدند چرا که به اعتقاد ما در صورت پیروزی جناح رقیب،  منافع ملی و بین‌المللی کشور زیرسؤال می رفت. اصلاح‌طلبان و اعتدال‌گرایان با هماهنگی نخبگان سیاسی اعم از حقیقی و حقوقی توانستند با اتکا به صندوق رای  از سال ۹۲قدرت را به دست‌گیرند. احزاب قطعاً در حد تلاشی که کردند و وزنی که داشتند باید سهم و نقش خود را در اداره امور کشور ایفا کنند. با وجود  همه تلاش‌های جناح تندرو مقابل برای بر هم زدن ثبات و امنیت سیاسی فعلی، کشور روزبه‌روز به سمت آرامش و امنیت سیاسی پیش می‌رود.  احزاب باید از این موقعیت استفاده  کرده و برای نهادینه شدن تلاش کنند. احزابی که در پیروزی آقای روحانی نقش داشتند باید با ارئه لیست و نه سهم خواهی و رانت، افرادی را که دارای سابقه روشن سیاسی بوده و تجربه‌ها و تخصص های موفق مدیریتی داشته‌اند را به دولت معرفی کنند.

جایگاهی برای اصولگرایان معتدل در دولت دوازدهم قائل هستید؟
 

ببینید، آن دسته از اصولگرایانی که با دولت آقای روحانی همسو بودند و افرادی را دارند که شاخص هستند در این زمینه می‌توانند افراد خود را معرفی کنند. البته اصلاح‌طلبان و اعتدال‌گرایان باید پیش‌قدم شوند و از افراد مجرب خارج از گرایش سیاسی خودشان که در برخی حوزه‌ها واقعاً تجارب و تخصص‌هایی دارند، برا یهمکاری دعوت کنند.

خانم مولاوردی در صحبت‌های اخیرشان بیان کردند که رایزنی‌ها برای حضور زنان در کابینه انجام‌شده، درواقع تابوی حضور وزیر زن شکسته شده است. نظر شما دراین‌باره چیست؟
فکر نمی‌کنم در سطح معاونین وزرا و معاونت‌های میانی برای حضور زنان مشکلی باشد؛  با این حال برای کابینه و معاونت‌های رئیس‌جمهور هم حتماً باید تلاش کنیم. آقای روحانی هم قول هایی داده‌اند که حضور زنان در کابینه حداقل به دو برابر افزایش پیدا کند. میزان مورد انتظار سهم زنان در کابینه که اصلاح‌طلبان سال‌ها برای آن تلاش کردند حداقل ۳۰ درصد است.  این میزان  غیرمنطقی هم نیست و در مجلس و شوراها تا حدودی تحقق پیداکرده است و  امیدواریم در کابینه و سطوح میانی مدیریت کشور هم تحقق پیدا کند. احزاب زنان از طریق آقای جهانگیری لیست‌هایی را به آقای روحانی داده‌اند و تلاش می‌کنند تا از لیست‌های متفرقه پرهیز کنند.
 

با این توضیحات آیا شاهد حضور وزیر زن در کابینه دوازدهم خواهیم بود؟
 

بله چون آقای روحانی قول داده‌اند. با صحبت‌هایی که با آقای جهانگیری شده است تصمیم بر آن شد که خانم‌هایی که در کابینه هستند ابقا شوند چون از لحاظ عملکرد جزء بهترین‌ها بودند.