نوع برخورد قالیباف با نحوه‌ به‌کارگیری زنان در شهرداری هنوز یادمان نرفته است! مسئله‌ پلاسکو هم فراموش‌شدنی نیست! مسائل عدیده‌ مالی و املاک نجومی شهرداری بالاخره به کجا رسید؟! ظاهراً ایشان درباره تولید برق از پسماندها هم غیرتخصصی صحبت کرده و باید پاسخ‌گوی تکذیبیه‌ها باشد. بگذریم از مجوزهای صادرشده برای ساخت‌ بی‌رویه برج‌ها، تبعیض‌های مشخص بین پرسنل شهرداری و اخراج پرسنل در سال‌های 94 و 95 به‌عنوان تعدیل نیرو و ده‌ها پرسش دیگر... . فقط می‌پرسم که آیا با این شکل تعدیل نیرو و عدم احساس مسئولیت در برابر کارمندان شهرداری، ایشان می‌خواهد برای کشور پنج میلیون شغل ایجاد کند؟در شرایط کنونی مشکلات عدیده‌ای وجود دارد که باید با برنامه‌ای دقیق و کارشناسی‌شده درصدد حل آن‌ها برآمد و نباید رویه پوپولیستی را سرمشق قرارداد و برای مخاطب خود دنیایی زیبا و مجازی از آرمان‌ها و امیدها ایجاد کرد. درواقع، کاندیدای ریاست‌جمهوری باید طوری رفتار کند که این شائبه ایجاد نشود که او به واقعیت‌های کشور توجهی ندارد و تنها قصد دارد با طرح برخی ایده‌ال‌ها بر سبد رأی خود بیفزاید. از یک‌سو، دیگران را نباید تخریب کرد و از سوی دیگر، وعده‌های بزرگ نباید داد و حرف‌های غیراصولی نباید زد. در راستای هجمه‌های شدید محمدباقر قالیباف به حسن روحانی با فاطمه راکعی گفت‌وگو کردیم که در ادامه می‌خوانید:
 

 محمدباقر قالیباف در اولین مناظره انتخاباتی انتقاداتی جدی را به دولت آقای روحانی وارد کرد. تحلیل شما از رفتارشناسی قالیباف در شرایط کنونی چیست؟


آقای قالیباف با طرح مسائل جزئی و درشت‌نمایی آن‌ها، می‌خواهد با زیرکی توپ را به زمین دولت بیندازد؛ درحالی‌که بهتر از خیلی‌ها، علت نارسایی‌ها و عدم تحقق بعضی وعده‌های دولت تدبیر و امید را می‌داند و از تضعیف‌ها و کارشکنی‌های جناح تندرو و مخالفان‌ دولت و سنگ‌اندازی‌ها‌ کاملاً باخبر است. این روش در مواجهه با دولت یازدهم، ازنظر من منصفانه و اخلاقی نیست. اینکه آقای روحانی قول چه تعداد شغل را در سخنرانی‌های اولیه خود دادند و عملاً موفق به ایجاد چه تعدادی شدند، چیز پنهان و عجیبی نیست؛ چون علت عدم تحقق بعضی وعده‌ها را همه می‌دانیم. عجیب این است که کسی مثل آقای قالیباف، در برنامه‌ مناظره، حرکتی را درباره آقای روحانی انجام بدهد، که دقیقاً بگم‌بگم‌های احمدی‌نژاد را به ذهن‌ها متبادر ‌کند! این حرکت بیش از آنکه به دولت تدبیر و امید لطمه بزند، متأسفانه خود ایشان را از چشم مردم می‌اندازد! در شرایط کنونی مردم به مسائل، مقطعی و روبنایی نگاه نمی‌کنند؛ آن‌ها زیربناها را می‌شناسند و با علت‌ها سروکار دارند و خوب می‌دانند که ریشه‌ها در جای دیگری است؛ بنابراین، جناح ‌مقابل اصلاحات، به خواست خدا به‌هیچ‌وجه نخواهد توانست نگرش مردم را درباره دولت تدبیر و امید تغییر دهد؛ اما آقای قالیباف که همواره سعی داشته خود را در جناح اصولگرایان رادیکال و پایدارچی‌ها نشان ندهد، در موسم‌ انتخاباتی دیده‌ایم که اهداف آن‌ها را دنبال می‌کند! ایستادن مقابل دولت روحانی، امروز و بگم‌بگم‌کردن روی جزئیات، در عین اشراف به موانع زیربنایی، درواقع ثابت می‌کند که ایشان تمام‌قد روبه‌روی جریان اصلاحات ایستاده است!
ما از کاندیداهای ریاست‌جمهوری انتظار برخورد اخلاقی داریم. برخورد اخلاقی، دقیقاً به این معنی است که هرجا می‌دانند اشکال از جای دیگر است، در مناظره‌ها به‌حساب دولت یازدهم نگذارند و به‌جای برخورد سلبی از این نوع، با برخورد ایجابی به ارائه‌ برنامه‌های خود بپردازند. ایشان اگر نمی‌دانند خوب است بدانند که برخی از اصلاح‌طلبان هنگام فاجعه‌ پلاسکو، در کنگره‌‌ سراسری خانه‌ احزاب ایران در جمع بزرگ احزاب کشور، وقتی بعضی آقایان درصدد زیرسؤال‌بردن کامل عملکردهای آقای قالیباف برآمدند و مسئله‌ لزوم استعفای فوری ایشان مطرح شد، بعضی از ما جلوی ادامه‌ بحث را گرفتیم و مسئله‌ تحقیق را مطرح کردیم. این نوع برخورد اخلاقی محسوب می‌شود. برخورد اخلاقی یعنی اینکه آقای روحانی درباره این فاجعه‌ ملی، در جایگاه رئیس‌جمهور، درحالی‌که می‌دانست به‌احتمال‌قوی، آقای قالیباف به‌عنوان کاندیدای ریاست‌جمهوری دوازدهم ظاهر خواهد شد، هیئتی را مسئول تحقیق کردند و اجازه ندادند کسانی دربست، شهردار تهران را محکوم کنند. آقای قالیباف می‌دانند که درباره بعضی تصمیم‌ها شتاب‌زده عمل کرده و صحبت‌هایشان درخصوص برخورد یک‌طرفه و حذفی با زنان کارمند شهرداری، چقدر جایگاه ‌ایشان را در میان جامعه‌ زنان کم‌رنگ کرده است؛ درضمن درباره بازبرخورد اخلاقی یعنی اینکه بعد از مصاحبه‌های اعتراضی و گله‌آمیز زنان، وقتی درصدد توضیح و توجیه برآمد و قول داد آن روند ادامه نیابد، نگذاشتیم از این مسئله برای تضعیف جایگاه یا تخریب ایشان استفاده شود. حالا هم باید توضیح دهند که درباره مسائل مالی شهرداری و املاک نجومی و مسائل دیگری که فقط فهرست‌وار در ابتدای صحبت‌هایم به آن‌ها اشاره کردم، چه پاسخی دارند!
 آقای روحانی باید در برابر هجمه‌های وارد شده چگونه از عملکرد چهارساله‌ خود دفاع کنند؟
آقای دکتر روحانی لازم است برای مردم از پشت پرده و ازآنچه بر ‌دولت ایشان گذشته، صحبت کنند و به مردم بگویند که چه میراثی را از دولت قبل از خود تحویل گرفتند و در شرایط کنونی کشور را با تمام آن مسائل و مصائب، به چه نقطه‌ای رسانده‌اند. ایشان باید از فرصت تبلیغات انتخاباتی در جهت تبیین دستاوردهای مهم دولت، ایجاد آرامش و امنیت و ثبات اقتصادی، دستاوردهای برجام و بسیاری موارد دیگر دفاع کنند و برنامه‌های دولت آینده خود را به‌طور شفاف با مردم در میان بگذارند و به مردم بگویند که در چهار سال دوم باوجود مجلس همراه و ملتی آگاه و احزابی مصمم و منسجم، امکان تحقق وعده‌ها را بیش‌ازپیش خواهند داشت.
 آیا حضور آقای جهانگیری در کنار آقای روحانی در انتخابات هوشمندانه است؟
ایشان به اطلاعات و آمار زیادی دسترسی دارند و می‌توانند بر موارد تأکید بیشتری داشته باشند؛ چون معاونان از نزدیک در جریان امور قرار می‌گیرند و اشراف خوبی بر مسائل دارند. ایشان می‌توانند به‌طور مستند و با آمار و اطلاعات از عملکرد دولت دفاع کنند و همان‎طور که خود اظهار داشتند، حضورشان درصحنه‌ انتخابات، امری بی‌سابقه نبوده و قبلاً هم‌ چنین روالی وجود داشته است.

 به‌نظر شما آرای خاکستری به‌سمت چه کسی متمایل خواهد شد؟


اگر درست عمل کنیم و پاسخ‌گویی منطقی و مستند داشته باشیم و مقداری از زیرساخت‌های بازدارنده در مصاحبه‌ها و سخنرانی‌ها برای همگان عنوان شود و روشن کنیم به چه دلایلی مطمئن هستیم در دوره‌ چهارساله دوم، دولت تدبیر و امید بسیار قدرتمندتر از پیش عمل خواهد کرد، حتماً به خواست خدا آرای خاکستری به‌سمت آقای روحانی سوق می‌یابد.

 

 آیا آقای قالیباف می‌تواند پایگاه رأی آقای روحانی را با چالش جدی مواجه کند؟
مطمئناً خیر.