آرمان-حمید نظری: رئیس‌جمهور در آخرین سخنرانی خود نسبت به از بین رفتن امیدواری جامعه بیمناک بود. حسن روحانی بارها نسبت به از بین رفتن امید مردم هشدار داد. او همچنین در مورد بی‌اخلاقی‌ها مانند دروغگویی و فریبکاری نیز سخن گفت. برای بررسی پیام سخنان اخیر رئیس‌جمهور با فاطمه راکعی گفت‌وگو کردیم که متن آن را در ادامه می‌خوانید.

آقای روحانی در سخنرانی اخیر خود تاکید کردند که «برخی با امید مردم می‌جنگند». این افرادی که رئیس‌جمهور در خصوص آنها صحبت کرده چگونه با امید مردم می‌جنگند؟

آقای روحانی در سال ۹۲ عنوان دولت خود را دولت تدبیروامید قرار داد؛ آن هم در زمانی که کشور به لحاظ سیاسی به انسداد رسیده بود و به واقع، اکثریت ملت، از هرگونه پیشرفت امور در عرصه سیاسی ناامید بودند. یکه‌تازی‌هایی در آن دوران آسیب‌های بسیاری به کشور در عرصه‌های مختلف وارد ساخت و موجب حیف و میل بیت‌المال شد. در چنین موقعیتی، عنوان تدبیروامید، موجی از امید را در کشور به‌وجود آورد. اصلاح‌طلبان و اعتدالیان برای نخستین بار گرد هم آمدند و با هم‌اندیشی تلاش کردند که برای مردم چاره‌اندیشی کنند. آنها می‌گفتند اگر آقای روحانی روی کار بیاید قادر است کشور را از آن وضعیت نجات دهد. آقای روحانی در کشور امید ایجاد کرد، اما از همان دوران، حرکت‌هایی از سوی تندروها و افراطیون آغاز شد. این افراد با اقدامات خود هیچ جایی میان مردم ندارند. این گروه معتقدند یا خودشان یا هیچ کس، و تنها به منافع خود می‌اندیشند. شاهد بودیم که وقتی قدرت را در دست داشتند، چگونه عمل کردند و چه کارنامه‌ای دارند. رفتارهایی نشان دادند که بی‌سابقه بود. عملکرد، ادبیات و اقدامات آنها در بیشتر موارد باعث تخریب می‌شد.

اکنون نیز همین افراد تلاش می‌کنند که بارقه‌های امید در کشور از بین برود؟

وقتی شخصیتی مثل آقای روحانی رو کار آمد که حقوقدان است، به حقوق شهروندی معتقد است، مخالف رفتارهای جناحی است و تکیه بر قانون دارد، این افراد موقعیت را برای خود مساعد ندیدند، به همین دلیل چنین رفتارهایی با او داشته و دارند. روحانی در این سال‌ها با هجمه‌های عجیبی از سوی این افراد مواجه بود و اکنون نیز تلاش می‌کنند که دستاوردهایی مانند برجام را زیرسوال ببرند و اقدامات دولت را تخریب کنند. این گروه به جای اینکه محاکمه شوند و به مردم پاسخگو شوند، آزادانه هر کار که در نظر دارند انجام می‌دهند، برای خود گروه تشکیل می‌دهند و دولتی را که مردم با آگاهی به آن رای داده است، تخریب می‌کنند. اقداماتی که این گروه و همفکران آنها انجام می‌دهد باعث می‌شود امید در جامعه کاسته شود. ضمن اینکه آنها به دولتی که مردم به آن اعتماد کرده‌اند، توهین می‌کنند که این توهین به تمام ملت است. وقتی با چنین دولتی و با این دستاوردها مواجه شدند، متوجه شدند امیدی که در جامعه از بین برده بودند، بار دیگر به جامعه برگشته است. به همین دلیل قصد دارند تا شرایط قبل را بر کشور حاکم کنند. از این رو، امید جامعه را برای حیات سیاسی خود مناسب ندیدند و سعی می‌کنند با متهم کردن این و آن، امید را از بین برده تا خود را احیا کنند.

بسیاری معتقدند که صداوسیما می‌تواند در جامعه نقش موثر و سازنده‌ای داشته باشد، اما در تازه‌ترین اقدام صداوسیما سخنرانی رئیس‌جمهور را برخلاف رویه معمول، پخش مستقیم نکرد که با واکنش‌های متعددی هم روبه‌رو شده است.

صداوسیما باید با اتخاذ رویکرد مناسب از رویکردهای جناحی بپرهیزد که اگر این کار را نکند به احتمال زیاد اعتماد مخاطبان دچار خدشه خواهد شد. صداوسیما به دلیل ماهیت یگانه‌ای که در بین دیگر وسایل ارتباط جمعی دارد، نمی‌تواند از جناح خاصی حمایت کند، تا چه رسد به هجمه به دولت و عملکرد جناحی. پخش نشدن سخنرانی رئیس‌جمهور از این تریبون نیز طبیعی به نظر نمی‌رسد. در این شرایط لازم است که آقای روحانی تدبیر کند. لزوم صحبت روحانی از صداوسیما با مردم بسیار روشن است، چرا که او باید در خصوص اقدامات دولت به مردم توضیح دهد. روحانی باید با زبان مردم به ملت بگوید که چه اقداماتی انجام داده، چه دستاوردهایی داشته و چه موانعی بر سر راه داشته است.

روحانی باید چه اقداماتی انجام دهد؟

روحانی در این شرایط می‌تواند لیستی از اقدامات انجام شده و حتی لیستی از رفتارهای جناحی را به مردم ارائه کند تا جامعه متوجه شود در راه خود چه مشکلات سنگینی داشته و چه بسا هنوز هم داشته باشد. باید در نظر داشت که رئیس دولت‌های نهم و دهم به جای اینکه پاسخگوی عملکرد خود و دولت‌های نهم و دهم باشد و ابهامات را برای مردم روشن کند، به خود اجازه داده است که چنین بحث‌هایی را مطرح کند، در آستانه انتخابات اتهاماتی را به دولت بزند و نسبت به چهره‌های مورد احترام مردم بی‌احترامی کند. خواهش من از آقای روحانی این است که فهرستی از آسیب‌هایی را که دولت‌های احمدی‌نژاد به کشور و به مردم وارد ساخته تهیه کند و به صورت مستند، برای مردم نام ببرد. دیگر دستگاه‌ها نیز باید به مسائلی که در دوران احمدی‌نژاد رخ داد رسیدگی کنند و با مجرمان برخورد کنند. این افراد در این شرایط که متهم هستند، به راحتی تریبون به دست می‌گیرند و به هرکس که می‌خواهند تهمت زده و بی‌احترامی می‌کنند. این موضوع برای کشور آسیب‌زا خواهد بود. اگر آقای روحانی، اقدامات آنها را فهرست‌وار به مردم نشان دهد، مطمئن هستم که این گروه قادر نیست «قد علم» کند.

آقای روحانی در این سخنرانی درباره برخی بی‌اخلاقی‌ها مانند فریب، دروغ و تهمت اظهاراتی انجام داد. پیام این سخنان آقای روحانی در آستانه انتخابات چیست؟

 دلواپسان که حتی از سوی برخی اصولگرایان شناسنامه‌دار هم طرد شده‌اند، براساس تفکرات خودشان دست به چنین اقداماتی می‌زنند و در آستانه انتخابات نیز از این دست رفتارها از خود بروز خواهند داد. فرصت‌طلبی با استفاده از مسائل غیراخلاقی باعث می‌شود که این افراد تلاش کنند کشور را به شرایط قبل بکشانند. اما اقدامات دولت تدبیروامید امید این افراد را که جامعه را به شکل دلخواه خود درآورند، ناامید کرد. تنها گروهی که با کارهای دولت تدبیروامید، ناامید شد، همین تندروها بودند. این گروه‌ها با عوامفریبی، نفاق و دروغ بازآمده‌اند تا مجددا صحنه را به دست بگیرند که البته خیال باطلی است. آگاهی و پختگی مردم بسیار بالاست و بازهم به این افراد «نه» خواهند گفت.