نشست هم اندیشی و تبادل نظر کمیته بانوان خانه احزاب با فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامیبرگزار شد

جلسه کمیته بانوان به ریاست فاطمه راکعی و  باحضور رییس خانه احزاب ایران و رییس و اعضای هیات  رییس فراکسیون زنان مجلس برگزار شد.  

به گزارش فاطمه اصلان زاده، دبیر کمیته بانوان خانه احزاب ایران، عصرشنبه 23 بهمن ماه 1395جلسه مشترک کمیته بانوان باحضوردکتر قدرتعلی حشمتیان ، رییس خانه احزاب ایران ، دکترپروانه سلحشوری، رییس فراکسیون زنان مجلس ، طیبه  سیاوشی شاه عنایتی و فاطمه سعیدی دیگر اعضای هیات رییسه فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی به ریاست  دکتر فاطمه راکعی  درمحل خانه احزاب برگزار شد.

درابتدای جلسه فاطمه راکعی ضمن خیرمقدم به ریاست خانه احزاب ، رییس ودیگر اعضای فرا کسیون  زنان مجلس گفت:برگزاری این نشست‌ها و هم اندیشی‌ها سبب افزایش مشارکت زنان در کشور می‌شود .

وی با تاکید براینکه حضور سازنده زنان در تصمیم‌گیری‌های‌ کشور باعث افزایش اعتماد به نفس آنان می‌شود،افزود: باید در این زمینه برنامه‌ریزی های لازم صورت بگیرد.

رییس کمیته بانوان خانه احزاب با بیان اینکه  پیشرفت‌هایی که امروزه در بحث مشارکت زنان در جوامع مختلف به وجود آمده به یکباره شکل نگرفته بلکه با برنامه‌ریزی دراز مدت  صورت گرفته است، گفت: ما نیز باید همین برنامه‌ریزی را انجام دهیم

وی با اشاره به اینکه بدون مشارکت زنان در کشور و در سیاست‌های کلی موفقیت کامل در این سیاست‌ها به وجود نمی‌آید  ، گفت: افزایش تعداد زنان متخصص و تحصیل کرده اصل مهمی در کشور  به شمار می آید که نیاز به توجه بیشتر دارد و افزایش مشارکت زنان موجب تعمیق توسعه سیاسی می شود.

پروانه سلحشوری، رییس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی نیز در ادامه این نشست با اشاره تعامل مثبت و خوب اعضای فراکسیون زنان مجلس، گفت:خوشبختانه  در میان زنان مجلس همگامی و همسویی در تحقق مطالبات زنان وجود دارد.

وی در ادامه با اشاره به فعالیت‌های فراکسیون زنان از ابتدای عمر مجلس دهم تاکنون، گفت: فراکسیون زنان فعالیت‌های بسیاری در زمان بررسی برنامه ششم انجام داد که از جمله آن می‌توان به مصوباتی همچون طرح جامع توانمندسازی زنان، ارتقای معیشت زنان از طریق گسترش مشاغل خانگی و بنگاه‌های زودبازده و تعاونی‌ها اشاره کرد.

وی با تأکید بر اینکه مصوبه مجلس درباره بازنشستگی پیش از موعد زنان با 20 سال سابقه کار به معنای کاهش حضور آنها در فعالیت‌های اجتماعی نبود، تأکید کرد : در این مصوبه به زنان برای بازنشستگی اختیار داده شده بود و اجباری برای بازنشستگی پیش از موعد آنها وجود نداشت،اما با وجود تلاشهای صورت گرفته به تصویب نرسید .

وی به تصویب طرح یک فوریتی "اعطای تابعیت به فرزندان مادر ایرانی" اشاره و خاطر نشان کرد: در تصویب این طرح زنان فراکسیون از هر سه طیف اصلاح طلب، اصولگرا و مستقل مشارکت داشتند، بنابراین در مجلس زنان فارغ از نگاه های سیاسی به دنبال مطالبات زنان هستند.

رییس فراکسیون زنان مجلس همچنین به ضرورت ارتباط دوسویه مجلس و فراکسیون زنان مجلس اشاره کرد و گفت:از ارائه طرح ها و پیشنهادات کمیته بانوان خانه احزاب در عرصه های مختلف اجتماعی، فرهنگی و سیاسی استقبال می کنیم.

طیبه سیاوشی  نیز با استقبال از ارایه طرح هایی در حوزه سلامت زنان از سوی کمیته بانوان خانه احزاب، اظهار داشت: سلامت شرط  ضروری برای ایفای نقش های اجتماعی، فرهنگی و سیاسی به شمار می آید  و همة انسانها در صـورتی مـی تواننـد فعالیـت کامـل داشته باشند که  از سلامت لازم  برخوردار باشند بنابراین زنان سالم خانواده سالم و د رنتیجه جامعه سالم را رقم می زنند.

فاطمه سعیدی ، نماینده تهران نیز با اشاره به تلاشها و فعالیتهای زنان مجلس دهم در پیگیری مطالبات جامعه زنان، گفت:خوشحالیم که امروز پیگیری مطالبات زنان تا مرحله پیش رفته است که طیف سیاسی اصولگرایان نیز از کاندیداتوری احتمالی یک زن در انتخابات ریاست جمهوری آینده خبر می دهند.

سید صابر میرعطایی و ولی  زاده    بازرسین خانه احزاب ، از زحمات ریاست خانه احزاب ایران تقدیر وتشکر کرده  ومطالبی رادرمورد حقوق زنان درجامعه بیان کردند.

دکتر قدرتعلی حشمتیان رییس خانه احزاب ایران نیز ضمن تشکر ازحضور اعضای هیات رییسه  فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی  در خانه احزاب ایران  بااشاره تاریخچه تشکیل احزاب درایران وفراکسیونی بودن احزاب درخانه احراب ایران وهمچنین فراکسیونی بودن نمایندگان مجلس شورای اسلامی گفت: احزاب درخانه احزاب ونمایندگان درمجلس  با وجود داشتن اختلاف سلیقه، به صورت مسالمت آمیز درکنار هم برای پیشرفت انقلاب تلاش کرده و می کنند.

حشمتیان سپس گوشه ای ازفعالیت خانه احزاب را دردوره ششم  بازگو کرد وگفت: تاکنون 33 جلسه شورای مرکزی را باحضور مسوولان تشکیل داده ایم وسه همایش نیز باحضور بزرگان برگزار کرده ایم

وی ادامه داد: امیدواریم درادامه کمک  ها مساعدت کنید تا درکمیسیون انتخابات که درلایحه پیشنهادی دولت قرار است. ارایه شود. نقش احزاب پررنگ شود.

وی درادامه از زحمات خانم محمدزاده رییس ودیگر اعضای  کمیته قبلی بانوان که بامراجع قم ارتباط برقرار کرده بودند وخانم دکتر راکعی رییس واعضای  کمیته فعلی خانه احزاب که بامجلس شورای اسلامی ارتباط برقرار ونمایندگان عضو فراکسیون زنان را دعوت کرده ومی کنند تشکر و خواستاراستمرار این گونه جلسات شد.

همچنین در ادامه این نشست فاطمه اصلان زاده، دبیر کمیته بانوان خانه احزاب  ضمن ارایه گزارش مختصر از فعالیتهای این کمیته ،گفت:کمیته بانوان خانه احزاب متشکل از نمایندگان احزاب اصولگرا،اصلاح طلب، اعتدالگرایان و مستقلین است و تمامی اعضای کمیته فارغ از سلایق حزبی و سیاسی به دنبال افزایش مشارکت سیاسی زنان در جامعه و ایجاد توازن و تعادل جنسیتی در ارگانهای تصمیم گیری هستند.

وی در ادامه شرح فعالیتهای کمیته بانوان خانه احزاب،  به برگزاری جلسات مشترک با نمایندگان مجلس شورای اسلامی و وزیر کشور  اشاره  کرد  و گفت: در راستای ارتقای جایگاه زنان و نقش آنان در احزاب کشور ، کارگاه های آموزشی با عنوان " کارگاه تحلیل جنسیت و راه های جریان سازی مشارکت زنان" با حضور نمایندگان احزاب برگزار شده است.

اصلان زاده به دیدار کمیته بانوان خانه احزاب با آیت الله بیات زنجانی و آیت الله  موسوی تبریزی اشاره و خاطر نشان کرد:خوشبختانه بانوان با گرایشهای سیاسی مختلف توانسته اند به  دور از هرگونه تعصبات جناحی و سیاسی دور هم جمع شده و مطالبات زنان را پیگیری کنند.

وی از ایجاد پل ارتباطی بین کمیته بانوان خانه احزاب و فراکسیون زنان مجلس ابراز خرسندی کرد و گفت: امیدواریم در آینده ای نه چندان دور شاهد تغییر چهره مردانه عرصه های تصمیم گیری و تصمیم سازی کشور در بخشهای مختلف باشیم.

وی به ضرورت تصدی پستهای مدیریتی  از سوی زنان متعهد، متخصص و توانمند، افزود:برای داشتن جامعه  مقتدر باید نهدهای مدنی قوی داشته باشیم که بخشی از این نهادها احزاب و تشکلهای سیاسی  به شمار می آیند که باید زنان توانمند و متخصص در زمینه های متخلف را شناسایی  کنند.

در پایان دکتر فاطمه راکعی با اشاره به نتایج مثبت این نشست و معرفی نمایندگان کمیته بانوان خانه احزاب و فراکسیون زنان برای ارتباط هرچه بیشتر و بهتر بین این دو مجموعه ، گفت: مقرر شد احزاب و تشکلهای سیاسی عضو کمیته بانوان خانه احزاب طرح ها و پیشنهادات خود را  با عنوان حزب متبوعه شان به کمیته اعلام کنند تا موارد ارایه شده از سوی کمیته به فراکسیون زنان برای بررسی  د ر مرکز پژوهشهای مجلس ارسال شود.

وی ادامه داد: بر اساس مصوبه این جلسه ، مقرر شد  احزاب عضوکمیته بانوان خانه احزاب رزومه ای از فعالیتهای زنان توانمند و فعال را برای تکمیل بانک اطلاعاتی زنان ، در اختیار کمیته بانوان خانه احزاب قرار دهند.

هچنین در این نشست دکتر راکعی درخواست کرد:طرح ها و لوایح قبل از طرح در صحن علنی و همزمان با بررسی در کمیسیونهای تخصصی از سوی فراکسیون زنان مجلس جهت بررسی و ارایه نقطه نظرات  در اختیار زنان نخبه سیاسی قرار بگیرد.

گفتنی است فاطمه اصلان زاده به عنوان نماینده کمیته بانوان و هانیه گرایلی به عنوان نماینده فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی برای پیگیرهای مسایل بین این دو مجموعه،  انتخاب شدند.