فاطمه راکعی نماینده ای است که در دوران فعالیت سیاسی و اجتماعی خود، همواره از فرایض و راهنمایی های هاشمی رفسنجانی بهره برده است.


وی در گفت و گو با گروه پژوهش و تحلیل خبری ایرنا، ضمن اشاره به این مطلب که دولت سازندگی، آغازگر حضور رسمی زنان در همه عرصه ها بود گفت: پس از جنگ تحمیلی و از زمان روی کار آمدن دولت سازندگی به ریاست آیت الله هاشمی، شاهد فعالیت دختران و همسر وی در عرصه های مختلف سیاسی و اجتماعی و فرهنگی بودیم که نشان از تربیت درست و عمیق حاکم بر این خانواده فرهنگی و سیاسی است. فعالیت های «فائزه هاشمی» در نخستین روزنامه زن در کشور که به طور تخصصی در حوزه زنان منتشر می شد و تلاش های «فاطمه هاشمی» در حوزه بیماری های خاص با وجود اهانت هایی که تندروها و دلواپسان قسم خورده نظام بر آنان تحمیل می کردند، بسترساز حضور زنان و شکست ناپذیری آنان در جامعه بود.

دبیرکل جمعیت زنان مسلمان نو اندیش در ادامه گفت و گو، درباره نگاه هاشمی ورهنمودهای وی در حوزه زنان افزود: جدی گرفتن افراد و شنیدن نقطه نظرهای آنان فارغ از مساله جنسیت یکی از صفات بارز هاشمی بود. بنده بارها در سال های دلتنگی (دولت نهم و دهم)، خدمت ایشان رسیدم و از بی عدالتی ها و بی احترامی ها به زنان و تصویب قوانین عجیبی به نام حمایت از خانواده و کوبیدن بر طبل چند همسری و ازدواج موقت، دورکاری زنان، تفکیک جنسیت و موارد بسیار دیگر شکوه کردم. رهنمود آیت الله این بود که باید با مدارا، صبر و تحمل، در حوزه زنان فرهنگ سازی شود تا زنان بدانند که باید در همه عرصه ها به میدان بیایند تا هدف کسانی که خواهان خانه نشینی زنان هستند نقش برآب شود.

وی اظهار داشت: اما نکته مهم دیگر در بیانات هاشمی، اشاعه فرهنگ به میدان آمدن همه و به طور خاص زنان است که خوشبختانه در سال های اخیر، شاهد این حضور و همسو شدن زنان با مردان در همه احزاب هستیم. از فعالیت گسترده جمعیت زنان مسلمان نواندیش تا بازگشایی خانه احزاب که همه را دانش آموخته هایی از روش و منش هاشمی است. ایشان معتقد بودند که رجل سیاسی مختص مردان نیست و زنان می‌توانند در همه زمینه‌های جامعه حضور داشته باشند.

منبع: ایرنا