ممکن است جمهوری‌خواهان از طریق تحریک دلواپسان به‌دنبال برهم‌زدن برجام باشند؟ آیا الگوی غیربرجام نیز وجود داشته است که دولت آن را نادیده گرفته است؟ آیا اقدامات مخالفان دولت شکست آقای روحانی را درانتخابات آینده رقم خواهدزد؟ برای پاسخ به این سوالات با آذر منصوری، فعال سیاسی گفت‌وگو کردیم. منصوری به «نسل‌فردا» می‌گوید: «باتوجه به مواضعی که جمهوری‌خواهان در گذشته اتخاذ می‌کرده‌اند به‌نظر می‌رسد آن‌ها به‌دنبال تحریک‌ کشورمان هستند تا ایران برهم‌زننده این توافق باشد. این موضوع نکته بسیار مهمی است که هوشیاری تمامی جریان‌های سیاسی را می‌طلبد تا هزینه‌هایی به کشورمان تحمیل نشود. لازم است مسئولین دیپلماسی کشورمان به‌شکل جدی از این توافق دفاع کنند و هرکجا خللی در این توافق انجام شد باتوجه به مفاد آن اعتراض خود را مطرح و از ماهیت آن دفاع کنند. درادامه مشروح گفت‌وگوی «نسل‌فردا» با آذرمنصوری را می‌خوانید:

تصویب تمدید مجدد تحریم‌ها در مجلس سنای آمریکا موجی از حمله همه‌جانبه دلواپسان را به‌دنبال داشت؛ به‌نحوی‌که برخی از آنان از فاجعه و مصیبت گفته و برخی دیگر برجام را مرده پنداشتند و از تیر خلاص به برجام سخن گفتند، چه اهدافی در پی این تخریب‌ها وجود دارد؟ دلواپسان به قیمت تخریب دولت تا کجا می‌خواهند پیش بروند؟

برجام دستاوردی ملی  برای کشور بوده است؛ بنابراین باتوجه به این نتیجه و تاکید مقام معظم رهبری تمامی جناح‌های سیاسی فارغ از این که موافق دولت باشند یا مخالف دولت باید تلاش خود را در جهت حفظ این دستاورد معطوف کنند. کشور ما دوران سختی را بعد از آن که پرونده هسته‌ای به شورای امنیت ارجاع شد و به‌دنبال آن قعطنامه‌های متعددی تصویب شده بود، پشت سرگذاشت. برجام توفیقی بزرگ برای خروج پرونده ایران از زیربار قطعنامه‌های ناجوانمردانه بود؛ بنابراین دستاورد ملی است که نگرش صلح‌طلبانه و رویکرد کشورمان را به جهانیان ثابت کرد و توانست اجماعی را همراه با جمهوری اسلامی در جامعه جهانی پدید آورد و درنهایت با مذاکرات طولانی که صورت گرفت برجام به نتیجه رسید. باتوجه به این دستاورد و گشایش‌هایی که در زمینه سرمایه‌گذاری و خروج از انزوا حاصل شد، تمامی جناح‌های سیاسی باید تلاش کنند صدایی از ایران به دنیا انعکاس پیدا نکند که  این تلقی پدید آید که جمهوری‌اسلامی درصدد برهم‌زدن این توافقنامه است؛ البته برجام توافقی چندجانبه است که تلاش‌های بسیاری برای شکل‌گیری آن صورت گرفته است؛ بنابراین باید تلاش کرد تا این اجماع حفظ شود. تصمیم کنگره آمریکا که به تصمیم داماتو معروف است در سال 1996 اتخاذ شده است و اساسا از حیث فنی و حقوقی ارتباطی با مسئله برجام پیدا نخواهدکرد. اما به لحاظ عملی به خصوص در بخش سرمایه گذاری روی صنعت نفت و گاز مشکلاتی را برای جمهوری اسلامی فراهم می کند  که این خود بحث بسیار مهمی است .اما  باتوجه به ضمانت‌هایی که در زمان توافق هسته‌ای صورت گرفته تصمیم کنگره آمریکا از حیث حقوقی موانع و مشکلاتی در برجام پدید نخواهد آورد؛ بنابراین هوشیاری تمامی جریان‌های سیاسی ایجاب می‌کند به‌گونه‌ای رفتار نشود که جمهوری‌اسلامی به‌دنبال برهم‌زدن برجام است. تمامی افراد باید از برجام به‌عنوان یک دستاورد، حمایت و تلاش کنند این اجماع جهانی همراه با کشورمان حفظ شود.

ممکن است جمهوری‌خواهان از طریق تحریک دلواپسان به‌دنبال برهم‌زدن برجام باشند؟

باتوجه به مواضعی که جمهوری‌خواهان در گذشته اتخاذ می‌کرده‌اند به‌نظر می‌رسد آن‌ها به‌دنبال تحریک کشورمان هستند تا ایران برهم‌زننده این توافق باشد. این موضوع نکته بسیار مهمی است که هوشیاری تمامی جریان‌های سیاسی را می‌طلبد تا هزینه‌هایی به ایران تحمیل نشود. لازم است مسئولین دیپلماسی کشورمان به‌شکل جدی از این توافق دفاع کنند و هرکجا خللی در این توافق انجام شد باتوجه به مفاد آن اعتراض خود را مطرح و از ماهیت آن دفاع کنند؛ اما متاسفانه آنچه در فضای داخلی کشور رخ می‌دهد این است که مخالفین دولت بدون توجه به ابعاد حقوقی تحریم‌های داماتو و مفاد توافقنامه این موضوع را بهانه‌ای قرارداده‌اند تا اصل برجام را زیرسوال ببرند و از این طریق دولت یازدهم را در موضع ضعف قرار دهند. چنین عملکردی مغایرمنافع و مصالح ملی کشور است و به‌نوعی با هدف  تشویش فضای عمومی، ایجاد یأس و ناامیدی را در فضای داخلی است  و دانسته یا نادانسته  دادن علامت به تندروهای آمریکا است؛ درحالی‌که آن‌ها به‌دنبال دریافت چنین علائمی هستند و این موضوع را مستمسک قرار می‌دهند تا ایران را تضعیف کنند؛ بنابراین مصالح و منافع جناحی نباید منافع ملی را تحت‌تاثیر قرار دهد. بدون تردید تمامی افراد باید به‌دنبال مصالح ملی کشورمان باشند؛ به‌طوری‌که صدای واحد درباره برجام شنیده و

پایبندی به این توافق به کل دنیا مخابره شود. دستیابی به توافق هسته‌ای به‌عنوان مطالبه ملی مطرح و ملت همواره خواهان حصول آن بود و به‌نظر می‌رسد باید تمامی گروه‌ها و جناح‌ها از این مطالبه ملی دفاع کنند.

برجام دستاوردهای چشمگیری را برای کشور به‌همراه داشته است؛ اما مخالفان دولت این توافقنامه را زیر سوال برده‌اند. به‌نظر شما الگوی غیربرجام نیز وجودداشته که دولت آن را نادیده گرفته است؟

برجام موجب خروج پرونده کشورمان از شورای امنیت و فصل هفتم سازمان ملل شد؛ همچنین سبب خروج جمهوری‌اسلامی از شرایط سخت گذشته شد؛ البته بخشی از دستاوردهای این توافق خود را در نشست اخیر اعضای اوپک نشان داد. بدون تردید برجام کمک‌های زیادی برای حل مسائل و چالش‌ها در حوزه نفت و اقتصاد به‌همراه داشته است؛ بنابراین نباید فرجام برجام را یک‌جانبه نگریست و قاعدتا بخشی از مشکلات کنونی با اجرایی‌شدن این توافقنامه رفع خواهد شد. اگر از این زاویه به این موضوع نگاه شود، باید حامی و همراه دولت بود تا با همین رویکرد دیپلماتیک مبتنی بر تعامل، گفت‌وگو، پرهیز از تنش و خشونت بتوان اهداف کشورمان را در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی مرتفع کرد.

آیا اقدامات مخالفان دولت شکست آقای روحانی را در انتخابات آینده رقم خواهدزد؟

رویکرد و سیاست آقای روحانی مورد قبول مردم است و مخالفان دولت باید بدانند که عملکرد آن‌ها در جهت تخطئه‌کردن برجام نتیجه عکسی را برای آن‌ها به‌همراه خواهد داشت. همان‌گونه که تجربیات گذشته به‌خوبی بیانگر این موضوع است افراد باید بدانند زمانی که یک رویکرد را نقد  می‌کنند و مورد سوال قرار می‌دهند باید در مقابل، رویکرد جایگزین خود را برای حل چالش‌ها و مشکلات کشور ارائه دهند. بدون برنامه و جایگزین مناسب نمی‌توانند امور را زیر سوال ببرند. به‌نظر می‌رسد جناح مخالف دولت چون حرف و سخنی برای اداره کشور ندارد و به حذف دکتر روحانی می‌اندیشد قاعدتا از هر تلاشی برای تضعیف پایگاه اجتماعی دولت بهره‌برداری می‌کند؛ اما تجربه نشان داده است چنان‌چه رویکرد دولت در سیاست خارجی که با کمک آن توانست مسائل و مشکلات این حوزه را حل‌وفصل کند، همچنان تداوم و استمرار داشته باشد و این رویکرد را در سیاست داخلی نیز جریان‌سازی کند، آثار و نتایج مثبتی برای کشور به‌همراه خواهد داشت؛ بنابراین به‌دنبال چنین عملکردی اقدام افرادی که با تکیه بر این مسائل به‌دنبال تضعیف پایگاه رأی آقای روحانی هستند بی‌نتیجه خواهد ماند و آن‌ها به اهداف خود دست پیدا نخواهند کرد.