یادداشت فاطمه راکعی در روزنامه شرق

در جلسه اخیر کمیسیون ماده 10 احزاب، پنج حزب جدید این فرصت را یافتند که به فضای سیاسی کشور وارد شده و عملا راه را برای مشارکت گسترده مردم در فضای سیاسی کشور باز کنند. «رویش نیروهای اسلامی»، «اصلاح اسلامی»، «توسعه ملی ایران اسلامی» و «مجمع زنان اصلاح‌طلب» و... اینها عنوان مجوز احزابی است که صادر شده و نگاهی به آن نشان می‌دهد که بخش عمده‌ای از این احزاب با نگاه اصلاح‌طلبانه پا به میدان گذاشته‌اند که به اعتقاد من، در میان آنها، جایگاه «مجمع زنان اصلاح‌طلب»، جایگاه ویژه‌ای است.


پیش از هرچیز باید به دبیران کل و افراد و اعضای این احزاب تازه‌نفس تبریک گفت و برایشان آرزوی تداوم و رشد فعالیت در حیات سیاسی ایران را داشت. جدای از این، تبریک ویژه من به مجمع زنان اصلاح‌طلب است که سال‌هاست اعضای آن را از نزدیک می‌شناسم و شاهد فعالیت‌های سخت‌کوشانه آنها در مسیر پرپیچ‌وخم پیش‌رویشان بوده‌ام. جا داشت که این مجمع سال‌ها پیش جواز ورود رسمی به فضای سیاسی کشور را دریافت می‌کرد، اما امروز به نظر می‌رسد که نه‌فقط من، بلکه بسیاری از زنان و فعالان سیاسی سراسر کشور از شروع به کار رسمی این حزب خوشحالند. «مجمع زنان اصلاح‌طلب» در طول سال‌هایی که از فعالیتش می‌گذرد، همواره نگاهی ملی و سراسری به حوزه زنان داشته و با شناسنامه‌دارشدن، مسیر فعالیت در زمینه مطالبات زنان را جدی‌تر و فراگیر‌تر از قبل پیگیری خواهد کرد.


با‌این‌همه حتی چنین حزبی نیز در آینده باید در کنار احزابی قرار بگیرد که متأسفانه به تعداد انگشتان یک دست هم عضو ندارند، اما در ترازوی فعالیت سیاسی کشور، هر یک با یک نماینده در کفه‌ای از ترازو خواهند نشست. این ایراد به فعالیت حزبی در ایران، از قدیم وجود داشته و امید می‌رود که روزی حل‌وفصل شود. از سوی دیگر، جای خوشبختی است که با این اقدام کمیسیون ماده 10 احزاب، عملا تعداد احزاب اصلاح‌طلب شناسنامه‌دار کشور بیشتر شده و فرهنگ سیاسی ایران به سمت تحزب یک گام دیگر برداشته است. همگی به یاد داریم که در دولت قبل، برخی از احزاب رسمی کشور با تعطیلی مواجه شدند و حالا به نظر می‌رسد که فضا بیشتر از قبل باز شده و آماده فعالیت احزاب در چارچوب قانون اساسی است.

 امیدوارم این احزاب تازه‌نفس، با دغدغه توسعه فضای سیاسی و فرهنگی خود، در جهت تعامل با دولت‌ها، مجالس و مردم قدم بردارند و میل به آرمان‌های ملی را سرلوحه کار خود قرار دهند. هرچه تعداد احزاب یک کشور بیشتر باشد، قدرت تشکیلات سیاسی آن کشور بیشتر شده و ارتباط میان مجلس، دولت و مردم، بیشتروبیشتر می‌شود.


عمل به شعارها و وعده‌ها، خواسته مردم از احزابی است که در انتخابات مختلف به پیروزی می‌رسند. آنها باید این نکته را در نظر بگیرند که در صورت موفقیت یا شکست در انتخابات مختلف، گوش شنوا و چشم ملت و ناقدان جدی قدرت‌ها خواهند بود تا جامعه به مدد آنها به سمت روشنگری و اعتمادسازی بیشتروبیشتر میان دولت‌ها، مجالس و مردم حرکت کند.