فرشاد اعظمی :شايعه استفعاي علي جنتي طي چند روز اخير با واكنش‌هاي زيادي مواجه بوده است. برخي آن را تا حد يك شايعه نزول مي‌دهند و برخي آن را بيانگر يك اختلاف جدي در دولت تفسير مي‌كنند؛ مجموعه اظهاراتي كه تاكنون به صورت رسمي نه از جانب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي تکذیب شده است و نه از جانب دولت تاييد. فاطمه راكعي در گفتگويي با «روزان» اين مسئله را همچون ديگر فعالان سياسي يك شايعه مي‌داند كه مشخص نيست در نهايت به چه سرنوشتي دچار شود؛ خبر يا شايعه‌اي كه البته منبعش را اين نماينده اصلاح‌طلب ادوار مجلس، جريان‌هاي خارج از دولت مي‌داند. به گفته او، جنتي بيش از آنكه با دولت درگير اختلاف و تفرقه شده باشد، دست به گريبان جريان‌هايي است كه پيشتر نيز زمينه استعفای برخي مسئولان و چه‌بسا وزراي درگير با حوزه‌هاي فرهنگي را فراهم كرده بودند.

* موضوع استعفاي آقاي علي جنتي از وزارت فرهنگ را فارغ از صحت و درستي آن كه هنوز به صورت رسمي در خصوص آن اعلام نظر نشده است، چگونه آسيب شناسي و تحليل مي‌كنيد؟

قطعا اين موضوع مسئله‌اي نيست كه بتوان از كنار آن به راحتي گذشت. خود من هم وقتي اين خبر را شنيدم واقعا شوكه شدم. البته هنوز صحت آن تاييد نشده و اميدوارم اين مسئله شايعه‌اي بيشتر نباشد و چنانچه هم حقيقت دارد دولت از اتفاق آن جلوگيري كند چراكه چنين مسئله‌اي به بدنه دولت لطمه خواهد زد.

* فكر مي‌كنيد چه مسائل يا موضوعاتي باعث طرح خبر يا شايعه استعفاي وزير ارشاد شده است؟

مسلما آقاي جنتي از همان ابتدا تاكنون همواره به عنوان يك وزير توانمند و موفق در حوزه فرهنگي شناخته مي‌شدند. لذا طبيعي است كه از همان روز اول برخي جريان‌هاي سياسي نخواهند ايشان در رسيدن به اهداف فرهنگي موفق باشند.

* وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي از جمله وزارتخانه‌هايي بوده است كه همواره با حواشي متعددي درگیری داشته؛ شما اين مسئله را چگونه نقد مي‌كنيد؟

من فكر مي‌كنم آقاي جنتي استعفا را يك راه گريز در برابر كارشكني‌هاي جريان‌هاي تندرو تلقي كرده باشند؛ چراكه همان طور كه بارها شاهد بوديم جرياني در كشور نه قانون و نه اخلاق مي‌شناسد و از هر طريقي مترصد آن است كه به اهداف خودش دست پيدا كند. البته آقاي جنتي نبايد اين نكته را فراموش كنند كه كناره‌گيري از دولت چه تبعاتي خواهد داشت و به اعتماد مردم به دولت و اميد مردم بويژه در حوزه فرهنگ آسيب خواهد زد.

* از نظر شما واكنش دولت نسبت به اين اتفاق بايد چگونه باشد؟

اينكه آقاي روحاني چه واكنشي خواهد داشت مبتني بر تحليل و برداشت ايشان از موضوع است . البته به نظر من عقب نشيني از مواضع اصولي مي‌تواند آسيب جدي به اعتماد مردم و دولت وارد كند، مگر آنكه آقاي جنتي بخواهد بر استعفاي خود اصرار كنند و در نهايت آقاي روحاني ناچار به پذيرش احتمالي آنچه كه به عنوان استعفا گفته مي‌شود، باشد. با اين حال من فكر مي‌كنم كه نه آقاي جنتي بر استعفاي احتمالي اصرار كنند و نه آقاي روحاني نسبت به اين مسئله مماشات بورزند. اتفاقا آقاي روحاني مي‌بايست با تاكيد بر ادامه فعاليت‌هاي آقاي جنتي و حمايت گسترده از برنامه‌هاي وزارتخانه متبوع ايشان، چنان اطميناني را به وزير فرهنگ بدهند كه فشارهاي سياسي نمي‌تواند دولت را از مواضع اصولي و اساسي خود عقب بنشاند.

* شما موضوع استعفا را بيشتر دستاورد اختلافات دروني دولت مي‌دانيد يا اين را نتيجه دخالت‌هاي مكرر دستگاه‌هاي غيردولتي در حوزه فرهنگ تلقي مي‌كنيد؟

به نظرم فشارهايي كه در حوزه فرهنگ براي مسئولان ايجاد مي‌شود، بسيار زياد، جانفرسا و همراه با سختي است و چه‌بسا اگر مسئولان فرهنگي در حمايت دستگاه‌هاي بالادستي قرار نگيرند، قادر نخواهند بود كه برنامه‌هاي خود را اجرايي كنند و با مشكلات عديده‌اي مواجه مي‌شوند. متاسفانه در كشور ما دخالت‌هاي زيادي در عرصه فرهنگي صورت مي‌گيرد تا به نحوي مسئولان را از ادامه راه خسته و نااميد كنند كه اميدواريم دولت در اين خصوص موضع جدي‌تري نسبت به گذشته اتخاذ كند.

منبع: روزنامه روزان