همایش حزب اتحاد ملت ایران اسلامی شاخه گیلان با حضور مهندس آذر منصوری عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت وجمعیت زنان مسلمان نو اندیش و جمعی از اعضای این حزب و اصلاح طلبان گیلان عصرروز پنجشنبه 11 شهریور ماه برگزار شد

آذر منصوری عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت ایران اسلامی و جمعیت زنان مسلمان نواندیش در این همایش با تشکر از کسانی که چنین جلسه ای را ترتیب دادند از بانوان اصلاح طلب گیلان برای تشکیل چنین جلسه ای و طی کردن مراحل سخت اداری آن نیز تشکر کرد و گفت: نتیجه اثر گذاری  زنان را در مذاکرات هسته ای و حضور خانم اشتون و موگرینی دیدیم  و نقطه آغاز حضور زنان در وضعیت سیاسی و مشارکتشان بر عهده احزاب شکل می گیرد. وی در ادامه افزود: به طور مثال همین خانم ترزا می دبیرکل حزب محافظه کار انگلیس هستند و ما نیز گریزی جزء این نداریم. وی ادامه داد: توسعه سیاسی شکل نمی گیرد مگر اینکه آحاد مردم تصیم بگیرند و یکی از دلایل عقب ماندن از توسعه لازم همین عدم استفاده از زنان است.

فساد سیستماتیک و سازمان یافته ای در طول هشت سال  دولت قبل شکل گرفته بود

آذر منصوری با گرامیداشت هفته دولت و یاد شهیدان رجایی و باهنر  بیان داشت: اگر وضعیت قبل و بعد از دولت فعلی را بررسی کنیم می توانیم به بسیاری از واقعیت ها دست پیدا کنیم، ما سال ۹۶ انتخابات مهمی را داریم و فرصت باقیمانده تا انتخابات تعیین کننده است و آن چه از کنش گران سیاسی سر می زند نتیجه آن را مشخص می کند.

این فعال سیاسی اصلاح طلب ابراز داشت: در خرداد ۹۲و وضعیت دولت گذشته بسیاری از دوستان نظرشان این بود که آمدن یا نیامدن ما برای ورود در انتخابات فرقی نمی کند، چون پرونده ما به شورای امنیت رفته و بدترین وضعیت علیه ما شکل گرفته بود وتحریم های شدیدی شکل گرفته بود  از طرف دیگر رانتی را برای مجموعه ای بوجود آورده بود که گرد دولت گذشته را گرفته بودند و فساد سیستماتیک و سازمان یافته ای در طول هشت سال شکل گرفته بود. وی ادامه داد: در حوزه اقتصادی حجم بدهی از دولت گذشته برجای مانده بود  که در سالهای آخر مورد نقد جدی اصولگرایان هم واقع شد، در وضعیت فرهنگی  هم با یک وضعیت بد فرهنگی مواجه بودیم که بداخلاقی های زیاد و بی اعتمادی های اجتماعی را شکل داده بود.

آسیب های اجتماعی دولت قبل غیر عادی بود

آذر منصوری در ادامه ضعف های دولت گذشته اظهار داشت: در حوزه اجتماعی نیز آسیب های بسیار فزاینده ای شکل گرفته بود که روندش تاکنون نیز ادامه دارد، وقتی می گوییم رشد فزاینده یعنی این آسیب های اجتماعی غیر عادی است. وقتی تعداد معتادین  ما دوبرابر شود و تعداد طلاق و بزهکاری نیز چند برابر شود مشخص است که این غیر عادی است.

عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت در ادامه تاکید کرد: در حوزه اقتصادی روند هشت سال دولت قبل  را مرور می کنید که تورم یازده درصدی را به چهل درصد رساندند و رکود تورمی به منفی شش درصد رسید و شاخص فلاکت ما رتبه اول را کسب کرد. وی افزود:  کشور در یک مقطعی به یک رشد منفی بی سابقه ای رسیده بود  و طوری شده بود که امسال وزیرجهاد کشاورزی بگوید ما زمانی که دولت را تحویل گرفتیم تنها ۱۸ روز ذخیره گندم داشتیم. وی در ادامه گفت: در سیاست داخلی نیز دوستانی که کار حزبی، سیاسی ، مدنی و صنفی می کردند مستحضر هستند که با چه فضای سختی مواجه بودیم.

دولت روحانی مقدورترین جریانی است که می تواند اصلاحات را در وضعیت فعلی ساماندهی کند

منصوری در ادامه به ورود اصلاح طلبان به انتخابات ۹۲ اشاره و گفت:  با چنین وضعیتی ما در انتخابات ۹۲ مواجه بودیم و خیلی از دوستان می گفتند با این همه مشکلات کسی که رئیس جمهور شود چه کاری می تواند انجام دهد، ولی نظر دیگری نیز بود که می گفت یکی از ملزومات اصلاح طلبی با استفاده از ظرفیت های موجود شکل می گیرد تا بتوانیم روند اصلاحات را جریان سازی کنیم و همین نظر با نقش آفرینی رئیس دولت اصلاحات و جریاناتی که اتفاقات سال ۸۴ را فراموش نکرده بودند در انتخابات صورت گرفت.

این فعال سیاسی خاطرنشان کرد: این هماهنگی و اتحاد  نه بدان جهت که آقای روحانی اصلاح طلب است و ماهرگز چنین نگفتیم، امادولت روحانی مقدورترین جریانی است که می تواند اصلاحات را در وضعیت فعلی ساماندهی کند.

اصلی ترین انتظار ما از آقا روحانی ارتقای جایگاه  ایرانیان در جامعه جهانی و رفع بحران هاست

منصوری با تاکید بر این که نگاه اصلاح طلبان به دولت نگاه سهم خواهی نیست بیان داشت: اصلی ترین انتظار ما از آقای روحانی ارتقای جایگاه  ایرانیان در جامعه جهانی و رفع بحران هاست و انصافا این دولت در عرصه سیاست خارجی با همکاری رهبری یکی از ناممکن ترین مسائل را حل نمود،  این توفیقی که بدست آمد اگر هنر تیم دیپلماسی نبود هرگز شکل نمی گرفت و  بالاترین نمره دولت نیز در همین دیپلماسی خارجی بدست آمده است. وی افزود: تمرکز این دولت بر حفظ تعامل با جهان خطر افراط گرایی را از کشور دور کرد و این نیز غنیمت است، با این حال من امیدوارم که همان طور که در برجام به رسیدیم  بتوانیم در معادلات بین الملل و ژئوپلتیک نیز نقش مهمی را ایفاء کنیم و دولت بتواند نقش اصلی را در منطقه بدست آورد.

عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت ادامه داد: ما به عنوان جریان اصلاح طلبی پیشنهادمان به دولت باید این باشد که اگر بخواهیم در منطقه نیز به نتیجه برسیم و داعشیسم را دور کنیم راهش این است که دستگاه دیپلماسی نقش اصلی را در معادلات بین الملی بدست آورد. وی افزود: اگر دولت قبلی میخواست توافقی ایجاد شود به ذلیلانه ترین شکل توافقی حاصل می شد.

منصوری همچنین در ادامه بررسی دولت یازدهم گفت: در زمینه اقتصادی نرخ تورم تک رقمی شد و رشد اقتصادی افزایش و شاخص  فلاکت ده رتبه کاهش پیدا کرد، البته ما همچنان با رکود مواجه هستیم که باید با استفاده از نظر صاحبنظران کاری شود که از آن خارج شود.

اگر دولت نتواند بر رکود فائق بیاید آمار بیکاران افزایش پیدا می کند

وی افزود: نرخ اشتغال هم تا حدودی افزایش پیدا کرده است، اما مشکلی که وجود دارد این است که ما در چندسال آینده با ۸ میلیون متقاضی شغل مواجه هستیم که دارای مدرک تحصیلی از دانشگاه های کشور هستند و اگر دولت نتواند بر رکود فائق بیاید آمار بیکاران افزایش پیدا می کند.

این فعال امور زنان همچنین اظهار داشت: در حوزه اجتماعی نیز به مانند حوزه فرهنگی جریانات مختلف وجود دارند واجازه نمی دهند که دولت در همه امور نقش داشته باشد. وی در ادامه گفت: زمانی می گفتند که کشور مساله ای به نام ایدز ندارد، امروز هم خانم مولاوردی هر آسیب اجتماعی را مطرح می کند فورا با این حمله مواجه می شود چرا چنین مساله را اعلام کرده اید. وی ادامه داد: دولت اگر برنامه داشته باشد با استفاده از توان جامعه مدنی می تواند در حوزه آسیب های اجتماعی موفق باشد.

 نگاه سیاست زده است که  باعث می شود  موسیقی زیرزمینی شکل می گیرد

منصوری همچنین گفت: در زمینه فرهنگ مشاهده می کنیم که به شدت  سیاست زده شده است، این که با کنسرت ها مخالفت می کنند در حالی که به بسیاری از معضلات دولت قبل ورود نمی کردند نشان دهنده سیاست زدگی این مساله است. وی افزود: آقای روحانی به خوبی جلوی این جریان ایستاد و همین نگاه سیاست زده است که  باعث می شود  موسیقی زیرزمینی شکل می گیرد.

نقد به ضعف کسانی است که باید مدیر دولت تدبیر و امید باشد اما خلاف سیاست های دولت عمل می کنند

عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت خاطرنشان کرد: این خیلی خوب است که مخالفین دولت حرف می زنند و من از این حرکت دفاع می کنم ، چون یکی از الزامات حقوق شهرندی است. ولی نقد به ضعف کسانی است که باید مدیر دولت تدبیر و امید باشد اما خلاف سیاست های دولت عمل می کنند به طوری که خود آقای روحانی وارد عمل شده است و واکنش نشان می دهد. وی در ادامه گفت: در همه حوزه ها اگر نگاه منصفانه ای شود عملکرد دولت روحانی به نفع مردم و حاکمیت بوده است، دولتی که در جهت تامین رضایت مردم تلاش می کند  ومنافع ملی را تامین می کند و این به نفع حاکمیت است.  وی ادامه داد: در این دولت فرصت مناسبی است که بحث آشتی ملی که دغدغه بسیاری از ما است ایجاد شود، هرچد مخالفین سرسخت روحانی  بیشترین تلاش را کردند که این آشتی شکل نگیرد، اما از طرف دولت این مساله خوب مدیریت شد.

وی در ادامه با توصیه به دولت گفت: دولت نمره موفقی گرفته اما در همه حوزه ها پیشنهاد جدی که به دولت می شود استفاده جدی از کارشناسان و افراد صاحب فکر است.

اتحاد و انسجام ما نباید آسیب ببیند

منصوری با توصیه به اصلاح طلبان هم گفت: ما با فضای بسته ای و ضد توسعه ای در کشور مواجه بودیم و  دوران سختی را پشت سر گذاشتیم، با واقع نگری توانستیم ائتلاف سال ۹۲ را کل دادیم، گام دوم در انتخابات سال ۹۴ شکل گرفت که ما در قالب شورای هماهنگی ائتلاف اصلاح طلبان کار کردیم.  وی افزود: ما ناگزیریم که در حال حاضر جبهه ای عمل کنیم و اتحاد و انسجام ما نباید آسیب ببیند. عدم اتحاد ما موجب می شود که در بزنگاه انتخابات نتوانیم مشارکت داشته باشیم.

منصوری با اشاره به انتخابات مجلس هم گفت: ما در انتخابات ۹۴ به دلیل ردصلاحیت ها مجبور شدیم در بعضی حوزه ها  از اصولگرایان میانه رو  و یا کسانی حمایت کنیم که تنها نقطه اشتراکمان برجام بود، ولی من پیش بینیم این است که اعضای فراکسیون امید پیشبرد اصلی را در مجلس ایجاد می کنند.

این فعال سیاسی اصلاح طلب ادامه داد: انتخابات آینده در پیش است باید این ائتلاف و انسجام را حفظ کنیم، منطق ما نسبت به سال ۹۲ تغییر نکرده و هنوز با مشکلات و چالش های سال ۹۲ مواجه هستیم. وی افزود: هرچند  نقدهایی در ترکیب و نظام سیاستگذاری اصلاح طلبان  وارد است که باید اصلاح شود اما اتحاد و انسجام ما باید حفظ شود.

رویکرد اصلاح طلبان برای شوراهای شهر

آذر منصوری  به انتخابات شوراهای پنجم هم اشاره و اظهار داشت: ما از فرصت شورای شهربرای تقویت دموکراسی و جامعه مدنی استفاده نکردیم و امروز بعد از دوره های متوالی شورا مسائلی بیرون می آید که این نهاد را زیر سوال می برد. وی افزود: نگاه ما نیز برای تقویت شوراها به این سمت باشد که رویکرد شوراها توزیع منابع درآمدها در شهرها و جلوگیری از فساد سیستماتیک در شهرداری باشد.

منصوری در پایان گفت: ما برای پیشبرد اصلاح طلبان با چالش های زیادی مواجه هستیم ولی باید برای همه این چالش ها برنامه داشته باشیم  و برنامه های خودمان را تشریح کنیم، اگر رویکرد احزاب برنامه محور باشد می تواند نیروهای میانی و نسل جوان را تربیت کند.

 منبع: پایگاه خبری- تحلیلی گیل خبر