یکی از مسائلی که در برابر اصلاح‌طلبان قرار دارد این است که رقیب در لیست انتخاباتی خود از افراد سر‌شناس بیشتری برخوردار است. با توجه به این مساله فکر می‌کنید چند نفر از فهرست اصلاح‌طلبان رای بیاورند؟
ما از‌‌ همان ابتدا که به صحنه انتخابات وارد شدیم، می‌دانستیم صحنه رقابت، صحنه رقابتی نابرابر است و این باعث می‌شود نیروهای اصلی‌مان یا درصحنه حضور نداشته باشند یا اگر حضور پیدا می‌کنند امکان رقابت برایشان وجود نداشته باشد؛ اما نقطه قوت جریان سیاسی اصلاح‌طلب در کشور این است که اصلاحات یک جریان دینامیک، پویا و حرکت رو به آینده است. این خصیصه باعث بازتولید نیروهایی می‌شود که قاعدتا می‌توانند درصحنه حضورداشته باشند و از نزدیک در نهادهای منتخب دموکراتیک این گفتمان را نمایندگی کنند. غلبه همین گفتمان در فضای سیاسی کشور این امیدواری را ایجاد می‌کند که اگرچه نمایندگان اصلی این گفتمان نمی‌توانند درصحنه حضورداشته باشند، اما به دلیل اعتقاد به این گفتمان، جریان سازی این گفتمان و بدنه اجتماعی آن بتوانند در رقابت پیروز شوند. جریان اصولگرا جریانی ایستاست که همین باعث می‌شود اعتماد بالایی در جامعه نسبت به این گفتمان وجود نداشته باشد. به‌خصوص چهره‌هایی هم که در لیست آن‌ها قرارگرفته تکراری هستند و نه‌تنها نمی‌توانند مطالبات مردم را به‌پیش ببرند بلکه نقطه‌ضعفی برای جریان اصول گرا محسوب می‌شوند چراکه به دلیل ایستایی نتوانسته نیروهای جدیدی را در معرض انتخاب مردم قرار دهد.
فکر می‌کنید چهره‌های جدید اصلاح‌طلبان به‌گونه‌ای خود را نشان داده‌اند که مردم فکر کنند این افراد توان پاسخ دادن به مطالباتشان رادارند؟
قاعدتا نحوه گزینش این کاندیدا‌ها با در نظر گرفتن همه ملاحظات بود؛ یعنی نیرو‌ها اولا در یک لیست ائتلافی حضور پیدا کردند، به آن معنا که این لیست بر روی اشتراکات حداقلی به توافق رسیده و با حضورش در نهاد منتخب دموکراسی قرار است با تکیه‌بر روی این نقاط برای بهبود شرایط کشور و ارتقایشان و جایگاه مجلس گام بردارد. ممکن است برخی از چهره‌های لیست اصلاح‌طلب ناشناخته و یا برند اصلاح‌طلبان نباشند. طبیعتا با توجه به شرایطی که پیش آمد این لیست مطلوب‌ترین لیست نبود، اما در خصوص توانایی افرادی که در لیست قرارگرفته‌اند با توجه به برنامه‌ریزی اصلاح‌طلبان در دو سال گذشته این افراد و گروه‌ها می‌توانند بهترین نمایندگان در شرایط فعلی برای پیگیری مطالبات اصلاح‌طلبان و حامیان در شرایط فعلی باشند. قاعدتا این مجموعه در مجلس تنها نخواهند بود و مجموعه‌ای از نیرو‌ها و ظرفیت‌های اصلاح‌طلبی به همراهی و حمایت از آن‌ها خواهند پرداخت. با توجه به ظرفیتی که در جامعه شکل‌گرفته نه‌تنها نگرانی در این مورد وجود ندارد بلکه نقطه قوت برای اصلاح‌طلبان است.
اگر بخواهیم فضای کنونی را ازنظر استقبالی که مردم نشان داده‌اند، با سال‌های قبل مقایسه کنیم، فکر می‌کنید به کدام دوره نزدیک هستیم؟
از زمان حضور اصلاح‌طلبان در انتخابات که این حضور گام دوم تعبیر شد و همچنین تاکید بر اجرای برجام داخلی، این روند امتداد حرکتی است که اصلاح‌طلبان در سال ۹۲ آغاز کردند. اصلاح‌طلبان در انتخابات ۹۲ تجربه‌ای که اکنون با استفاده از همین تجربه تلاش می‌کند گام دوم را در انتخابات بردارند. به‌این‌ترتیب شاید این شبیه‌ترین انتخابات به انتخابات سال ۹۲ باشد چراکه دنبال استمرار‌‌ همان رویکرد هستیم.
آیا آن موج گسترده‌ای که در روزهای آخر به وقوع پیوست را می‌توانیم اکنون شاهد باشیم؟
قبل از رد صلاحیت‌ها شواهد و قرائن حاکی از مشارکت گسترده مردم در انتخابات و اقبال بی‌نظیر به اصلاح‌طلبان بود؛ اما در مقطع رد صلاحیت‌ها با توجه به شوکی که به جامعه وارد شد، ما شاهد افت در مشارکت سیاسی در کشور بودیم که بعد از تلاش اصلاح‌طلبان برای ادامه حضور و ناامید نشدن و بستن لیست‌های انتخاباتی این موج مجددا نه‌تنها در حال شکل‌گیری است، بلکه با توجه به تفاوت‌های انتخابات مجلس با ریاست جمهوری ازنظر منطقه‌ای، به نظر می‌رسد ما در انتخابات هفتم اسفند شاهد مشارکت بیشتر مردم در مقایسه با سال ۹۲ هم هستیم.
فکر می‌کنید این موج چه زمانی شکل می‌گیرد؟
من فکر می‌کنم این موج در حال شکل‌گیری است اما این موج خودش را در روز اخذ رای نشان می‌دهد.
یکی از مباحث مطرح‌شده از سوی اصلاح‌طلبان این بوده است که اگر در انتخابات مشارکت به ۶۰ درصد برسد آن‌ها پیروز میدان خواهند بود، اما هم تجربه و هم رقیب مدعی‌اند که در تهران مشارکت بالای ۵۰ درصد کمتر پیش‌آمده است. به نظر شما این دوره متفاوت است؟
قطعا این دوره متفاوت است. نوع مواجهه‌ای که با جریان اصلاح‌طلب در این دوره شد و همچنین رویکرد اصلاح‌طلبان برای حضور در سرنوشت آینده کشور میزان درصد مشارکت را افزایش می‌دهد. ما حتی در این انتخابات کمترین زمزمه برای
عدم مشارکت یا تحریم در انتخابات را نمی‌شنویم. این خود نشان‌دهنده یک بلوغ سیاسی و واقع‌بینی در مجموعه جریان سیاسی اصلاح‌طلب است. این خود می‌تواند مقدمه مشارکت گسترده مردم در انتخابات باشد. من فکر می‌کنم این واقع‌بینی و آگاهی موجب کنش و ایفای نقش اجتماعی و سیاسی مردم خواهد شد و این مستلزم پذیرش این است که هر رایی که به صندوق می‌افتد اگر آگاهانه و مسئولانه و در جهت پیش برد اصلاحات در کشور باشد می‌تواند کشور را یک‌قدم از تندروی و مشکلاتی که هشت سال گریبان
گیر آن بودیم دور کرده و ما را به اصلاحات تدریجی نزدیک کند.
ما الان با لیست آقای مطهری تحت عنوان صدای ملت هم روبه
رو هستیم. آیا این لیست می‌تواند باعث دشواری راه اصلاح‌طلبان درراه مجلس باشد؟
به اعتقاد من لیست اصلاح‌طلبان نماد و شاخص دارد. این لیستی است که آقای خاتمی از ابتدای شکل‌گیری در آن اثرگذار بوده‌اند. قاعدتا این نماد لیست اصلاح‌طلبان است؛ بنابراین با چنین شاخص و نمادی این نگرانی به‌مراتب کم می‌شود، مشروط بر اینکه افرادی که کار تبلیغات و اطلاع‌رسانی را بر عهده‌دارند، بتوانند آن را به‌درستی معرفی کنند. نکته دیگر آن است که تفاوت‌هایی که در لیست آقای مطهری وجود دارد شاخصی برای تشخیص لیست ائتلاف فراگیر اصلاح‌طلبان از صدای ملت است؛ بنابراین نگرانی جدی دراین‌ارتباط
وجود ندارد.

منبع: روزنامه همدلي