محیا چاوشی: آیین گشایش انجمن اسلامی دانشجویان عدالت‌گرای دانشگاه رازی کرمانشاه، دیروز؛ بیست‌وچهارم بهمن در آمفی‌تئاتر دانشکده علوم این دانشگاه با سخنرانی «فاطمه راکعی» برگزار شد.
هنوز برنامه شروع نشده بود که این سالن ٥٠٠ نفری پر از جمعیت شد. عده‌ای هم سر پا ایستاده بودند، اما با گذشت دقايقي از مراسم به‌راحتی می‌شد فهمید این جمعیت همگی برای شنیدن سخنان سخنران اینجا جمع نشده‌اند. حاضران همگی دانشجو بودند، چراکه هنگام ورود به دانشکده، از آنها کارت دانشجویی خواسته می‌شد. همگی دانشجوی یک دانشگاه بودند، اما دودستگی میان آنها بارز بود؛ اختلاف عقیده آنها را به‌سادگی می‌شد از نحوه تشویق‌هایشان فهمید. حامیان انجمن اسلامی عدالت‌گرا در سالن، در اقلیت به نظر می‌رسیدند، کمتر از یک‌سوم جمعیت! نرگس خاتمی، رئیس هیأت مؤسس این انجمن، ضمن یادکردن از مقامات سیاسی استان که در این جمعیت غایب بودند، در سخنان خود از اهداف انجمن سخن به میان آورد: «از اهداف انجمن ما، احیای انگیزه و مطالبه‌گری برای دانشجویان است. ما می‌خواهیم دانشجویانی داشته باشیم که آرمان‌خواه باشد». او در ادامه از اهداف دیگر انجمن گفت: «از اهداف دیگری ما نواندیشی در اسلام است و به همین منظور کمیته‌هایی  را تشکیل خواهیم داد و از تمام گرایش‌های فکری درخواست می‌کنیم در این کمیته‌ها حضور داشته باشند». خاتمی یکی‌دیگر از اهداف انجمن اسلامی عدالت‌گرا را توجه به اخلاق سیاسی دانست و افزود: «یک کمیته مهم دیگر در انحمن ما، کمیته بانوان خواهد بود. ما می‌خواهیم خانم‌های دانشجو را به عرصه سیاست بکشانیم، چراکه سیاست خاص آقایان و عرصه زورآزمایی نیست و عرصه نرم گفتمان است»
مهمان خاص این برنامه، «فاطمه راکعی»، نماینده مجلس ششم و دبیرکل جمعیت زنان مسلمان نواندیش که با دیدن جو سالن متوجه اوضاع شده بود، سخنان خود را این‌چنین شروع کرد: «برای من مهم نیست که نیمِ بیش‌تر سالن از قبل جبهه گرفته‌اند و اینجا نشسته‌اند، مهم این است که تشریف آورده و حاضر شده‌اند حرف‌های میهمان انجمن اسلامی عدالت‌گرا را بشنوند. همه ما با هم انقلاب کردیم اما نمی‌دانم چه شد و چه کسانی نخواستند که آن شکوه ملی و آن همدلی‌ها استمرار پیدا کند».
او در ادامه با اشاره به اینکه می‌خواهد دوستی‌اش را به جمع ثابت کند، شعری از سروده‌های خودش را خواند. راکعی یکی از پرسابقه‌ترین تشکل‌های دانشجویی در ایران را همان انجمن‌های اسلامی دانست که تاریخچه آن به سال ١٣٢٠ برمی‌گردد. او با اشاره به اینکه در سال ٦٠ که خودش عضو انجمن‌های اسلامی دانشجویی بوده، چنین دودستگی‌هایی در میان انجمن‌های اسلامی نبود گفت: «آن زمان همه خود را مروج آرمان‌های انقلاب و اسلام مي‌دانستند اگرچه نگاه ما یک نگاه معاصر به دین بود. اما بعدها گویی سوءتفاهی پیش آمد....». او در ادامه از مبارزه خود برای پیروزی انقلاب اسلامی و تلاش برای حاکم‌شدن اخلاق گفت. او در سخنانش، خود را یک اصلاح‌طلب دانست و تأکید کرد آرمان اصلاح‌طلبان، همان آرمان ناب انقلاب اسلامی است اگرچه در روش تفاوت دارند. به گفته او اصلاح‌طلبان‌ معتقدند باید برخوردها درست و اخلاقی باشد. دبیرکل جمعیت زنان مسلمان نواندیش با اشاره به اهداف اولیه انجمن‌های اسلامی افزود: «انجمن‌های اسلامی با این دیدگاه تشکیل شدند که اندیشه‌های حضرت امام را در سال ٥٧ که به آن رأی داده بودیم، تداوم دیدگاه‌های حضرت علی در اداره امور جامعه بدانند. ما معتقدیم می‌توانیم از طرق قانونی به قانون اساسی هم انتقاد کنیم اما تا زمانی‌که قانون تغییر نکرده هیچ‌کس حق رفتارهای فراقانونی را ندارد». سخنران مجلس با اشاره به سخنرانی روز گذشته‌اش در جماران و برداشت‌های سوئی که از حرف‌هایش شده بود، بیان کرد: «من در جماران به این پرداختم که ما به‌عنوان پیرو حضرت امام، خواستیم به اعتراض‌مان رسیدگی شود. من گله کردم و گفتم ما برای شورای محترم نگهبان به‌عنوان یک جایگاه والا در ساختار نظام احترام قائلیم و از آنها انتظار داریم و داشته‌ایم که به انتظار ما رسیدگی کنند. اما دیگر قرار نیست آدم‌ها این‌گونه نسبت به هم جبهه بگیرند که حتی یک تظلم و دادخواهی را اهانت برداشت کنند. پس چگونه باید همدیگر را تحمل کنیم و در کنار هم برای پیشرفت کشور بکوشیم؟». راکعی با یادآوری اینکه در سال‌های گذشته در دولت قبلی و پس از بسته‌شدن اکثر انجمن‌های اسلامی، هربار خواسته در انجمن‌های اسلامی دانشجویی صحبت کند، یا نگذاشتند حرف بزند یا نیامده، درِ سالن‌ها را بسته‌‌اند، گفت: «برخورد اصولی و منطقی و عصبانی‌نشدن و تحمل‌داشتن و فرهنگِ تعامل را تمرین‌کردن بسیار مهم است؛ ما اصلاح‌طلبان دانشجویی با هیچ‌کس دعوا نداریم و هرگز مرگ بر دشمن من را نمی‌گوییم. ما به گفتمان اعتقاد داریم و وقتی چیزی حاد می‌شود تنها مرجع ما قانون و دفاع حقوقی از خودمان است. ما هیچ‌وقت خط‌شکنی نمی‌کنیم اما وظیفه‌مان است که از حقوق خودمان دفاع کنیم». او با توصیه به انجمن‌های اسلامی افزود: «پرهیز از جدل و سفسطه و خشونت در لفظ و قلم شعار ماست، باید سعی کنیم نشریه‌هایی داشته باشیم که بخواهیم آرای خودمان را با ملایمت بیان کنیم و از دیگران هم بخواهیم به این آرا پاسخ دهند. انجمن‌ها را سعی کنید یکپارچه کنید».

در ادامه جلسه پرسش‌وپاسخ برگزار شد اما تنها دو نفر موفق به سخن‌گفتن در این جلسه شدند. چراکه تنش‌ها آن‌قدر زیاد و شعارها آن‌قدر شدید شد که ادامه جلسه پرسش‌وپاسخ مقدور نبود. یکی از سؤالات دانشجویان این بود که بالاخره شما به نظام معتقد هستید یا نه؟ اگر هستید چطور این‌قدر سفت‌وسخت از یاغیان و فتنه‌گران دفاع می‌کنید؟ راکعی در پاسخ به این سؤال گفت: «من معتقد به نظام هستم. معتقد به اسلام و اصل ولایت فقیه هم هستم. یک‌بار گفتن اینها هم کافی است. بعد از سال ٨٨ مسائلی مطرح شد و آخر نفهمیدیم فتنه‌گر چه کسی بود، ما مهر سکوت بر دهانمان زدیم. نه نفی کردیم و نه تأیید. ما اصلاح‌طلبان زیر بار هیچ حرف غیرقانونی نمی‌رویم و حاضر نیستم به کسی هم توهین کنم تا در ازای آن پُست و مقامی به دست آورم».
کنترل سالن کمی سخت شده بود و سالن شلوغ شده بود؛ اما راکعی هنوز صبور و آرام در پاسخ به سؤالات دانشجوی دیگری که چرا تحصن غیرقانونی مجلس ششم را انجام داده‌اند و آنجا التزام عملی به ولایت فقیه کجا بود؟ گفت: «حاضر باشید که حرف دیگران را بشنوید و آرام باشید. من این توصیه را به برادران و خواهران انجمن اسلامی توصیه می‌کنم. همین که توهین به هم نکنیم و عصبانی نشویم، کافی است. هرچه می‌خواهید دوستانتان را تشویق کنید»
و پاسخ بعدی راکعی به سؤال دیگر همین دانشجو که سال ٨٨ که کودتا علیه آرای مردم شد، اصلاح‌طلبان کجا بودند که جلوی قانون‌گریزی را بگیرند؟ شما در مصاحبه‌هایتان از سران فتنه که به آرای مردم خیانت کرده‌‌اند، به نیکی یاد کرده‌ای، این بود: «در سال ٨٨ اصلاح‌طلبان کجا بودند؟ در خانه‌هایشان بودند، در احزاب بودند! اصلاح‌طلبی یک مرام است و اصلاح‌طلبان هرجا می‌توانند باشند. حق ما بود که تلاش کنیم اصلاح‌طلبان بیایند. سعی کنید عادلانه ببینید حق و عدل و انصاف چیست. چرا تحصن ما در مجلس را غیرقانونی می‌دانید؛ اما خیانت‌های هشت ساله یک جریان را با دروغ‌گویی و اختلاس و بداخلاقی‌های سیاسی کسی رسیدگی نمی‌کند؟ کارهای دولت قبل دفاع‌کردنی نبود»
دانشجوی دیگری که عضو انجمن‌اسلامی عدالت‌گرا بود، سعی کرد به حرف‌های دانشجوی بسیجی قبلی پاسخ دهد. جواب‌ها را اما کسی برنتابید و با بلندشدن صدای «مرگ بر فتنه‌گر» و «دروغ‌گو»، جو ملتهب و متشنج شده و پاسخ راکعی به این شعارها با صدای غرا و فریادش از پشت بلندگو تنها یک جمله بود که پنج بار در سالن فریادش کشید: «زنده‌باد دشمن من!»
اینجا بود که جلسه پرسش و پاسخ نتوانست ادامه پیدا کند و سخنران در میان شعارهای بلند برخي دانشجویان، تحت‌الحفظ از سالن خارج شد و مجری از ختم جلسه خبر داد

منبع: روزنامه شرق