در ابتداي اين نشست اذر منصوری عضو شورای مرکزی جمعیت زنان مسلمان نو اندیش طي سخناني گفت: جریان سیاسی اصلاح طلب از مردم سالاری همراه با دین دفاع می­کند وجریانی که در اقلیت است به دلیل عدم محبوبیت دست به رفتارهای غیرقانونی می­زند که موجب تضعیف جمهوریت و اسلامیت نظام می­شود. تاکید ما به مشارکت گسترده مردم و تعامل جریان های سیاسی است.

منصوری افزود: در برخی کشورها نسبت مشخصی برای حضور زنان در مجلس وجود دارد و در برخی دیگر احزاب لیستی را به زنان اختصاص می­دهند.

وی ادامه داد: سی و شش سال از انقلاب اسلامی ایران گذشته است و رتبه شکاف جنسیتی در کشور ما در حال افزایش است و تا کنون میزان مشارکت زنان در مجلس یک تا چهار و سه دهم بوده است و فراتر نرفته است و این انتظار وجوددارد که احزاب و جریان‌های موثر به این مساله ورود کند.

منصوری افزود: در زمینه افزایش حضور زنان در مجلس مکانیسم‌های مختلفی وجود دارد از جمله دخالت دولت همانند روشی که در کشورهای پیرامونی ما اجرا می‌شود و اعضاء با اعمال روش‌هایی زنان را در لیست‌های انتخاباتی خودشان قرار می‌دهد تا زنان فرصت حضور در نهادهای تصمیم‌گیر و تصمیم‌ساز را پیدا کند.

این فعال سیاسی ادامه داد: ساختار دیگری نیز وجود دارد همانند آنچه در شورای اخیر فرانسه دیدیم که به ازای هر یک مرد نیز یک زن نیز حضور دارد.

منصوری گفت داد: نرخ مشارکت سیاسی زنان در ایران بین ۱۴۵ کشور جهان ۱۳۷ است که آمار دور از ذهن نیست٬ زیرا ساختار قدرت در کشور نشان می‌دهد که ارکان قدرت خالی از حضور زنان هستند.

علي شكوري راد دبيركل حزب اتحاد ملت ايران : زنان مجتهد نامزد مجلس خبرگان شوند

دومین سخنرانی بعدی نشست علی شکوری راد دبیر کل حزب اتحاد ملت ایران بود. وی طی سخنانی گفت: انقلاب اسلامی دوره جدیدی در تاریخ سیاسی کشور ما هست که از بدو پیدایش با نقش افرینی برجسته زنان همراه بوده است و نه تنها زنان همپای مردان بلکه گاهی اوقات پیشروتر هم بوده اند، نقش زنان به عنوان پشتیبان رزمندگان اسلام کاملا برجسته بوده است ، یکی از دستاوردهای انقلاب انتخاباتی است که در چهار قسمت برگزار می­شود ، در این انتخابات از زنان و مردان به جز انتخابات خبرگان که زنان کمتر می­توانند شرکت کنند و در ریاست جمهوری متاسفانه برداشت غلطی که هست، سبب شده زنان نتوانند در انتخابات شرکت کنند ، اما در انتخابات مجلس با مردان زنان برابر هستند .

شکوری­راد افزود: هنوز تا رسیدن به وضعیت مطلوب راه زیادی پیش رو است ، و زنان مجتهدی داریم که برای خبرگان نامزد شوند . و آگر آنها به شکل سمبلیک هم در انتخابات خبرگان نامزد شوند ، بسیار مهم خواهد بود .

وی ادامه داد: اظهار نظر امام اظهار نظر یک کنش گر سیاسی ساده نیست بلکه نظر یک مرجع تقلید است. مترقی ترین نظر نظر امام است که می­گویند میزان رای ملت است.

شکوری اظهار داشت : بحث سهمیه بندی در ایران هم سالهاست که مطرح است اما در هیج دوره به اندازه اکنون نبوده است ، زنانی که در این دوره برای این منظور در حال فعالیت هستند، کارهای شایسته ای کرده اند و در استانه مجلس دهم شاهد هستیم که زنان کنش گر سیاسی ،همگرایی مطلوبی پیدا کرده اند.

وی اظهار داشت: برهم خوردن تعادل حرکت ما را از مسیر منحرف می­کند واگر مطالبات زودرس بدون توجه به شرایط اجتماعی مطرح شود یا مطالباتی افراطی و غیر قابل تحقق باشد، می تواند به مطالبات قابل تحقق ضربه بزند.پس مهم است که مطالبات به موقع مطرح شوند و بین احزاب اصلاح­طلب این اجماع است .

شگوری راد ادامه داد: در اولین کنگره حزب اتحاد ملت ایران اسلامی در انتخاب شورای مرکزی بدون سهمیه خاصی ده نفر خانم هستند ، در انتخاب دبیر کل رقابت بین یک خانم و اقا بود . در دفتر سیاسی حزب اتحاد ملت از سیزده نفری که انتخاب شدند جهار نفر خانم هستند.

وی گفت : ما در انتخابات مجلس دهم به سمت مسیری می­رویم که اگر انتخابات درست برگزار شود رقابت به نفع اصلاح­طلبان است.

كمالي دبیر کل حزب اسلامی کار: بايد ليست ها را به جوانان اختصاص دهيم

وی گفت: شاهدیم که شورای نگهبان از جایگاه پدری خودش به جایگاه برادری تنزل پیدا کرده و به جای دفاع از کسانی که به آن‌ها ظلم شده است ،خودش هم به گزینش دست می‌زند و از روشهایی همچون تفتیش عقاید استفاده می‌کند که خود خلاف قانون است. این روش‌ها امروزه با اصول حقوقی هم خوانی ندارد.

کمالی تصریح کرد: این مسئله که براساس گزارش ضابطان دادگستری عده‌ای رد صلاحیت شوند محدودیت‌های بسیاری را ایجاد می‌کند.

دبیر کل حزب اسلامی کار ادامه داد: گاهی خودقانونگذاران نیز به برخی محدودیت‌ها دامن می‌زنند مانند این قانون که افراد زیر کار‌شناسی ارشد را از ورود به مجلس محروم کرده‌اند با این قانون ۹۹درصد مردم از حق انتخاب شدن دور مانده‌اند به ویژه طبقه کارگر و کشاورزان که براین اساس اغلب آن‌ها نمی‌تواند وارد مجلس شوند.

کمالی افزود: در انتخابات جدید ما به گردش نخبگان فکر می‌کنیم و تلاش ما ایجاد فضایی است که جوانان و خانم‌ها بتوانند در آن ورود پیدا کنند بنابراین از لیست ۳۰ الی ۳۲ نفری نماینده‌های تهران شش الی هفت نفر از قدیمی‌ها انتخاب می‌کنیم و باقی را به جوانان اختصاص می‌دهیم.

وی ادامه داد : در حال حاضر هر ساعت شانزده طلاق ثبت می­شود ، دو میلیون معتاد رسمی داریم و نزدیک سیصد هزار زندانی . ما نمی­خواهیم صندلی ها را فقط با زن بودن پر کنیم باید زنانی وارد مجلس کنیم که تحول خواه باشند و از حقوق عمومی جامعه دفاع کنند.

کمالی افزود : زمانی که انتخابات آزاد باشد ، مشارکت مردمی افزایش می‌یابد و مجموعه زنان اصلاح طلب باید تلاش کنند تا نقش جدی را در مجموعه اصلاح طلبان ایفا کنند

رسول منتجب نيا قايم مقام دبيركل حزب اعتماد ملي: فقه پويا مي تواند تبعييض عليه زنان را رفع كند

وی طی سخنانی گفت: اگر به قبل از پیروزی انقلاب مراجعه کنیم برخی در برابر حضور سیاسی زنان ایستاده بودند و مخالفت می­کردند اما امام زنان را پیشتاز می­دانست.

منتجب نیا افزود: آیا مذهب تشیع با حضور چشم گیر بانوان در صحنه مدیریت مخالف است ؟ آیا عکس العمل ها ریشه دینی دارد ؟ آیا فقه اسلام ظرفیت این را ندارد که خانم ها همدوش مردان باشند ؟

وی افزود : فلسفه اجتهاد این است که مراجع بتوانند با توجه به زمان و مکان اجتهاد کنند . افتخار ما فقه پویا است و اگر فقه شیعه با نگاه به روز مورد بررسی قرار گیرد، بسیاری از تبعیض های جنسیتی برطرف می­شوند ، کجای قانون اساسی بحث تفکیک جنسیتی مطرح شده است ؟

منتجب نیا ادامه داد : تبعیض هایی که وجود دارد به جمود بخشی از بزرگان ما بر می­گردد اما با ورود مجتهدین جوان همه یا بخش بزرگی از آنها قابل حل است .

احمد حكيمي پور دبيركل حزب اراده ملت: بايد براي سهميه ٣٠ درصدي زنان تلاش نامحدود كرد

وی با تبریک به خانم راکعی و دیگر فعالان جمعیت زنان نواندیش به خاطر فعالیت‌هایشان در حوزه زنان گفت : جامعه ایران جامعه ای است که هر چه تلاش کنیم ،جواب بیشتری می­گیریم ، جریان اصلاح طلب و بانوان اصلاح طلب در حال پیگیری مطالبات هستند اگر خوب موضوع مدیریت شود، انشالله نتیجه خواهیم گرفت، در مقدمه قانون اساسی به تعبیض و نابرابری زنان اشاره شده است و براساس آنچه که در این مقدمه آمده، قرار بود بعد از پیروزی انقلاب اسلامی جبران شود٬ اما آن چنانچه نیاز یک کشور در حال توسعه است٬ نتیجه‌ای در این خصوص حاصل نشده است.

حکیمی پور با اشاره به حضور ۳۰ درصدی زنان در مجلس شورای اسلامی گفت: این استراتژی وجود دارد مبنی بر اینکه وقتی هدف بزرگ تعریف می‌شود٬ تلاش‌ها برای رسیدن به هدف کوچک٬ ایجاد سرخوردگی می‌کند. این هدف ۳۰ درصدی محدود است٬ اما تلاش برای رسیدن به آن باید نامحدود باشد. اگر در این دوره نتیجه گرفتیم چه بهتر و اگر نگرفتیم باید این راه ادامه داشته باشد.

حکیمی‌پور افزود: ما به عنوان مجموعه اصلاح‌طلب و به عنوان کسانی که باور داریم جامعه بدون توازن و تساوی به توسعه پایدار نخواهد رسید٬ باید تمام سعی‌مان را دراین برهه زمانی به کار بگیریم.

وی افزود : نباید دوستان اسیر رفتارهای واکنشی بشوند ، دوستان خود را سرگرم پاسخ به مخالفان نکنند و کار خودمان را بکنیم ، بحث مجلس به شکلی است که لااقل در هر حوزه ای چند خانم کاندید شوند.

فاطمه راكعي دبير كل جمعيت زنان مسلمان نوانديش: احزاب براي افزايش سهميه زنان برنامه ريزي كنند

وی گفت : ما تلاش کردیم که این خود باوری را در خانم ها بوجود بیاوریم که انگیزه، اعتقاد و شور خدمت به مردم برای حضور در مجلس کافی است .

راکعی با اشاره به اینکه خانم‌ها به دلیل مسایل تاریخی کمتر در حوزه‌های سیاسی حضور داشته‌اند و از این موضوع ترس دارند٬ ادامه داد: ما از یک سو با خانم‌هایی روبرو می‌شویم که هم دغدغه‌هایی دارند و هم دارای تخصص در حوزه خاص اما برای ثبت‌نام پیشقدم نمی‌شوند و از سوی دیگر خانم‌های جوان که تجربه و مدیریت لازم را ندارند، اما برای حضور در انتخابات مشتاقند و باید بیایند.

راکعی تصریح کرد: اگر درست برخورد کنیم شرایط برای حضور خانم‌ها آماده است. ما اصلاح طلب‌ها به توسعه متوازن عقیده داریم و می‌توانیم با همین عقیده به موفقیت برسیم. ما باید 30 درصد خانم وارد لیست انتخاباتی‌مان کنیم که این خانم‌ها چیزی از هم‌ترازان مرد خود کم نداشته باشند.

دبیرکل جمعیت زنان مسلمان نواندیش گفت: ما تلاش‌های خودمان را انجام داده‌ایم. لابی‌های لازم را با احزاب و شخصیت‌ها کرده‌ایم. در واقع شور و تحرک اولیه را برای حضور زنان به وجود آورده‌ایم.

وی ادامه داد:‌ مواقعی هست که در یک حوزه انتخابیه یک نفر باید نماینده شود. کاندیدای خانم با یک کاندیدای آقا که هم از سابقه کاری مناسب و هم از لابی‌های مناسب برخوردار است باید رقابت کند. سوال ما از احزاب این است که در چنین شرایطی چطور می‌خواهید از کاندیدای زن خود حمایت کنید؟ احزاب باید برای حمایت از زنان در انتخابات برنامه‌ داشته باشند.