عضو شورای مرکزی  جمعیت زنان مسلمان نو اندیش گفت: چه بخواهیم و چه نخواهیم تا زنان در مبادی تصمیم گیری و تصمیم سازی دخالت نداشته باشند مطالبات آنها پیگیری نمی‌شود.

به گزارش سایت جمعیت زنان مسلمان نو اندیش به نقل از خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه اصفهان، آذر منصوری در مراسم "زنان و چالش‌های پیش رو" که عصر  روز (دوشنبه) در تالار فتوحی دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار شد، اظهار کرد: وقتی در مورد زنان و چالش های پیش رو حرف می زنیم سه سوال مطرح می شود به این صورت که چالش های پیش روی زنان در ایران چیست؟ چه عواملی این چالش ها را پدید آورده و راه برون رفت از آن چیست؟

وی با اشاره به گزارش های رسمی که به صورت سالانه در مورد زنان نوشته می شود، تصریح کرد: از سال 2006 به این سو مجمع جهانی اقتصاد شاخص شکاف جنسیتی را در جوامع مختلف بررسی کرده که رتبه ایران نه تنها افزایش نیافته بلکه کاهش نیز یافته است.

این فعال سیاسی اصلاح طلب خاطرنشان کرد: در سال 2015، رتبه شکاف جنسیتی 145 کشور مورد بررسی قرار گرفته است که رتبه ایران در بین این 145 کشور 141 شده است به عنوان نمونه از نظر مشارکت زنان در مجلس، ایران رتبه 139 و از نظر آموزشی 106 را در بین این 145 کشور کسب کرده است.

منصوری اضافه کرد: اگر در مشارکت سیاسی به رتبه قابل قبولی دست یابیم در شاخص های دیگر نیز این ارتقا صورت خواهد گرفت.

کاهش قدرت اقتصادی زنان منجر به کارتون خوابی شده است

وی تصریح کرد: قدرت اقتصادی زنان ایران نیز نسبت به سال گذشته چهار رتبه کاهش پیدا کرده که آثار و تبعات آن کاملا مشهود است به عنوان نمونه پدیده فقر و کارتون خوابی زنان.

عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت اظهار کرد: امام خمینی(ره) 36 سال پیش آمدند و گویاترین پیام را در مورد زنان بیان کردند که زنان باید در مقدرات اساسی کشور مشارکت کنند. بنابراین، چه بخواهیم و چه نخواهیم تا زنان در مبادی تصمیم گیری و تصمیم سازی دخالت نداشته باشند مطالباتشان پیگیری نمی‌شود.

وی با اشاره به اینکه باید نگاه فراجناحی به مسیر توسعه در کشور داشته باشیم، اظهار کرد: چرخ توسعه در کشور می لنگد و همه نگران این توسعه نیافتگی هستیم که یکی از عوامل آن در ایران، بی توجهی به مشارکت زنان است یا در واقع سعی نکرده ایم این مشارکت را ارتقا دهیم.

این فعال سیاسی خاطرنشان کرد: در سال 1368 که اولین برنامه توسعه بعد از پشت سرگذاشتن جنگ تحمیلی نوشته شد بخشی از این برنامه به زنان اختصاص داده شد و در برنامه دوم توسعه نیز دولت مکلف به اجرای آن شد.

منصوری اضافه کرد: در برنامه سوم توسعه به طور جدی تری به مشارکت زنان پرداخته شد. در برنامه چهارم که در دولت اصلاحات تدوین شد توجه ویژه ای به موضوع جنسیت و دادن امتیازات ویژه به زنان شد و دفتر زنان نهاد ریاست جمهوری پایه گذاری شد.

وی خاطرنشان کرد: دولت نهم و دهم بخش هایی از این برنامه را از دستور کار خارج کرد و در برنامه پنجم توسعه فقط به یک سری کلیات اکتفا شد که بخشی از آن ممکن است آرمانی باشد.

مشارکت زنان از سه دیدگاه

این فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: سه دیدگاه کلی در مورد مشارکت زنان وجود دارد. دیدگاه اول معتقد است که خانم ها نباید در سیاست و مدیریت کشور دخالت کنند در واقع این دیدگاه بیشتر به مبانی اعتقادی اتکا می‌کند.

منصوری اضافه کرد: آیات متعددی در قرآن، زنان و مردان را در یک ردیف قرار می دهند و ملاک برتری را تقوا و غرض نیکو می داند. بنابراین نمی توانیم با اتکا به مبانی اعتقادی بگوییم زنان نمی توانند در مقدرات اساسی کشور مشارکت داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: نمی شود با استناد به رویکرد جزم‌گرایانه نسبت به دین، اصل دین را کنار بگذاریم و یک پوسته فربه از آن بسازیم و بخواهیم با استفاده از آن بخشی از جامعه را حذف کنیم.

عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت در مورد نگاه دوم گفت: کسانی که این دیدگاه را دارند معتقدند که ما نمی توانیم ظرفیتی را ایجاد کنیم که تعداد خانم ها در مجلس افزایش یابد.

منصوری در مورد دیدگاه سوم گفت: این نگاه پذیرفته که واقعیت های تاریخی، فرهنگی و اجتماعی به گونه‌ای است که مشارکت زنان به خودی خود اتفاق نمی افتد به عنوان نمونه زمانی که در مدرسه الفبا را یاد می گیریم برای زن یک جایگاه در نظر گرفته شده و برای مرد نیز یک جایگاه تعریف شده است.

وی افزود: این نقش ها کاملا تفکیک شده هستند به عنوان نمونه در برنامه های تبلیغاتی تلویزیون خانم ها همیشه در آشپزخانه ظرف می شویند و در حال پختن غذا هستند و مرد در پذیرایی نشسته و روزنامه می‌خواند.

عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت تصریح کرد: اگر می بینیم در برخی از کشورها همچون افغانستان درصد حضور زنان در مجلس 28 درصد است به دلیل این است که این کشورها راه و ساز و کار پیدا کرده‌اند.

منصوری افزود: این کشورها از روش ها و ساز و کارهایی برای جریان سازی و ایجاد فرصت برابر برای زنان استفاده کرده اند. به عنوان نمونه در کشورهایی که احزاب از نقش تاثیرگذاری برخوردارند این کار به احزاب واگذار شده است.

وی خاطرنشان کرد: در کشورهایی که احزاب قوی نیستند از مکانیزم سهمیه بندی استفاده شده است به عنوان نمونه در عراق و افغانستان فارغ از اینکه زنان رای بیاورند یا نه در انتخابات 25 درصد سهم دارند.

عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت افزود: از آنجایی که ساختار احزاب به گونه ای نبوده که عملی شود یک تبعیض مثبت ایجاد کرده اند و ممکن است طی یک روند 20 ساله افغانستان دیگر به سهمیه بندی نیاز نداشته باشد.

منصوری تصریح کرد: حتی در کشورهای توسعه یافته همچون فرانسه که تعداد قابل توجهی از کابینه را زنان تشکیل می دهند دولت احزاب را موظف کرده به شرطی می توانند در انتخابات شوراها شرکت کنند که به ازای معرفی یک مرد، یک زن هم معرفی کنند.

وی افزود: احزاب رکنی را به مسئله زنان اختصاص داده اند که کار آن افزایش مشارکت سیاسی زنان چه در ساختار حقیقی و چه در ساختار حقوقی جامعه است.

این فعال سیاسی اصلاح طلب خاطرنشان کرد: در همه ادوار تاریخی بسیاری از این مشکل ها وجود داشته است اما این به مهارت دولت ها بر می‌گردد که ابتدا باید آن را محدود و سپس کنترل کنند.

زنان به سالم سازی قدرت کمک می کنند

وی اضافه کرد: ضرورت دارد که تلاش کنیم تا حضور زنان در مقدرات اساسی جامعه افزایش یابد و برای رسیدن به توسعه متوازن به فکر ایجاد فرصت های برابر برای زنان باشیم.

عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت تصریح کرد: یک دهه است که حداقل 50 درصد صندلی های دانشگاه را زنان تشکیل می دهند اما این علم آموختگی به مشارکت سیاسی و اقتصادی اتصال داده نمی شود و خلاء قابل توجهی بین رتبه آموزشی و مشارکت سیاسی زنان ایران وجود دارد.

منصوری اضافه کرد: اکنون که شمایل دانشگاه کم کم به سمت زنانگی پیش می رود به اقداماتی نیاز داریم که مشارکت زنان در نهادهای تاثیرگذار افزایش یابد و برای این کار اشکالی ندارد از تجربه کشورهای مستقل استفاده کنیم.

وی خاطرنشان کرد: حضور زن در قدرت با توجه به ارزش های اعتقادی و مبانی انقلاب اسلامی است به عنوان نمونه وقتی امام خمینی هیاتی را به روسیه فرستاد همراه آنان یک زن را نیز می فرستد که در واقع این پیام را به کارگزاران انقلاب می دهد که توجه ویژه ای به زنان کنند.

این فعال سیاسی اصلاح طلب با اشاره به اینکه زنان به سالم سازی قدرت و تلطیف سازی فضای جهانی خیلی کمک می‌کنند، گفت: امروزه دنیا به این نتیجه رسیده است جاهایی که زنان حضور دارند به دلیل روح مادرانه شان این حضور می تواند درصد خشونت ها را کم کند و تعامل و مدارا را در جامعه جهانی افزایش دهد.

منصوری تصریح کرد: اگر باور داریم که نیمی از سیاست باید به زنان واگذار شود نیمی از احزاب نیز باید به مشارکت زنان اختصاص داده شود.

وی خاطرنشان کرد: مشارکت سیاسی زنان در اولویت قرار دارد و تا زنان در این عرصه حضور نداشته باشند نمی توانند مطالبات خود را پیگیری کنند.

عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت اظهار کرد: اگر به زنان به ازای کاری که در خانه انجام می دهند دستمزد داده شود قدرت پیدا می کنند بنابراین چون قدرت اقتصادی ندارند در حوزه تصمیم گیری هم نمی‌توانند ایفای نقش کنند.

منصوری در مورد سخنانی که در مورد حضور 30 درصدی زنان در مجلس آینده زده می شود، گفت: ما اگر فکر کنیم که به عنوان نمونه تعداد خانم ها در مجلس دهم به خودی خود به 15 یا 30 درصد می رسد چنین اتفاقی نخواهد افتاد چون زنان فکر می کنند امکان رقابت برابر برای آن ها وجود ندارد مشارکت کمی در انتخابات دارند و سهم 30 درصدی زنان در شرایط فعلی به عنوان یک سهم و ایده آل مطرح می شود.

این فعال سیاسی اصلاح طلب در مورد اولویت قرار دادن شایسته سالاری به جای سهم زنان در مجلس گفت: در مجلس فعلی 290 نفر نماینده داریم اما سوال این است که کدام یک از آن ها از ملاک های شایسته سالاری برخوردارند.

منصوری در مورد طرح تفکیک جنسیتی که در دولت گذشته به دانشگاه ها ابلاغ شد، خاطرنشان کرد: حتی با این کار نیز مشارکت زنان کاهش نیافت. در واقع، دانشگاه عرصه ای نیست که بتوان در آن مهندسی فرهنگی کرد بلکه بستری برای توسعه فرهنگی است.

برخی می خواهند بازی رقیب را در انتخابات آینده بهم بزنند

عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت در مورد حمله ای که به وی در دانشگاه یاسوج شد، گفت: یک گروه در مقابل قانون دست به بی قانونی و هرج و مرج زدند و در عرصه مقدسی به نام دانشگاه که باید حرمت آن حفظ شود این حرمت شکسته شد.

منصوری خاطرنشان کرد: تحولات یک دهه اخیر ایران نشان می دهد که این گروه نماینده طیفی در دانشگاه‌ها هستند که هیچ پاسخی برای عملکرد گذشته خود نداشته و هیچ حرف جدیدی هم برای آینده این کشور ندارند بنابراین تنها راهی که برایش می ماند این است که بازی رقیب را در انتخابات آینده بهم بزند.