منصوری تاکید کرد: ما انقلابی را برپا کردیم که امامش گفته زنان باید در مقررات اساسی مملکت دخالت داشته باشند. اما امروز میزان مشارکت زنان در مقایسه با دیگر کشورها اصلا در شان ایران نیست.

به گزارش جمعیت زنان مسلمان نو اندیش به نقل از خبرگزاری برنا ، آذر منصوری فعال سیاسی اصلاح طلب در گفت و گو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری برنا درباره برنامه حزب اتحاد ملت ایران اسلامی برای شرکت در انتخابات گفت: این حزب بعد از کنگره بیشترین تمرکزش بر روی شکل دهی ارکان بر اساس، اساس نامه گذاشته شده است و طبیعتا اگر این حزب بخواهد به فعالیت خود ادامه دهد باید جایگاهش در ارکان نظام مشخص شود و نیروهایی که در این ارکان به عنوان اعضا مستقر می شوند و فعالیت می کنند جذب و شناسایی شوند. انجام این کارها به پنج یا شش ماه زمان نیاز دارد. چون باید ارکان را متناسب با آن چه در اساسنامه تعیین شده است، شکل دهیم.

وی درباره برنامه حزب اتحاد ملت نیز اظهار کرد: با توجه به رویکرد تمامی اصلاح طلبان نسبت به انتخابات آینده می توان گفت بیشترین تمرکز بر روی شکل گیری ائتلاف است. بنابراین خیلی نمی توانیم بگوییم به عنوان یک حزب می خواهیم برنامه مستقلی را ارائه دهیم. برنامه حزب ما هم کاملا هماهنگ با مجموعه اصلاح طلبان و شورای سیاست گذاری اصلاح طلبان شکل گرفته است و نکته مهم که باید همه به آن توجه کنیم این است که  با توجه به چشم اندازی که نسبت به مجلس آینده داریم این مجلس باید یک مجلس، عاقل و کارآمد باشد و بتواند حداکثر همراهی را با دولت یازدهم داشته باشد. با توجه به این چشم انداز در حال تلاش هستیم ائتلافی شکل دهیم که از دل این ائتلاف چنین مجلسی به دور از افراطی گرایی شکل گیرد تا بتواند شان پارلمان را که به شدت تنزل پیدا کرده است را  به جایگاه اصلی خودش برگرداند.

وی در مورد مشارکت 30 درصد زنان در انتخابات مجلس شورای اسلامی گفت: زنان اصلاح طلب  بر روی این میزان از مشارکت متمرکز شده اند .این کار برای خود جامعه زنان یک گام بزرگ در جهت پیشرفت است و به طور کلی به نفع کل کشور است چون زمانی که ایران را با کشورهای همسایه نیز مقایسه می کنیم به هیچ وجه در شان جمهوری اسلامی ایران نیست که مشارکت سیاسی زنان در این حد باشد.

وی افزود: مشکلی که وجود دارد و در طی این 36 سال به آن توجه نشده است این است که ما یک انقلاب کردیم که امامش گفته زنان باید در مقررات اساسی مملکت دخالت داشته باشند. غفلت صورت گرفته این است که به دلایلی هیچ ساز و کار برای جریان سازی حضور زنان صورت نگرفته است.حتی برنامه توسعه نیز درست است که بخش هایی از آن به ارتقا جایگاه زنان اختصاص پیدا کرده، اما هیچ سازمان اجرایی در دولت ها و نهادهای قدرت کشور ما برای این کار اقدامی انجام نداده است.

آذر منصوری اظهار کرد: تجربه ای که کشورهای دنیا از آن بهره برده اند این بود که احزاب و دولت ها مشترکا پذیرفته اند که افزایش مشارکت زنان خود به خود انجام نمی شود و باید برای آن نهادهای متفاوتی تعیین شود. کشورهایی که امروز سقف مشارکت زنانشان در پارلمان به 25 درصد رسیده است قانون را به نحوی تعیین کرده اند که به زنان سهمیه تعلق می گیرد. یعنی بانوان زمانی که در انتخابات شرکت می کنند فارغ از اینکه رای بیاورند یا خیر 25 درصد سهمیه دارند. یا مثلا انتخابات اخیر فرانسه را زمانی که بررسی می کنیم می بینیم که دولت این  کشور برای احزاب شرط گذاشته است که آنها  مقید هستند به ازای معرفی یک مرد یک زن هم  معرفی کنند که در انتخابات شرکت کنند. چنین کشورهایی چون به ضرورت این موضوع پی برده اند ساز و کارهایی برای افزایش مشارکت سیاسی زنان رسیده اند، که البته بخشی از آن به عهده احزاب و بخش دیگری از آن به عهده دولت ا ست. در هر دو بخش ما در کشور خودمان مشکل داریم.

عضو حزب اتحاد ملت ایران اسلامی افزود: باید در جامعه مدنی از ظرفیت احزاب استفاده شود تا این 30 درصد در انتخابات آینده تحقق پیدا کند و این به شرطی تحقق پیدا می کند که جریان های حاضر در انتخابات بپذیرند که در لیست های انتخاباتی و معرفی کاندیداها شان این 30 درصد را به بانوان اختصاص دهند. می توان امید داشت در مجلس آینده از سقف 3.4 درصدی که تا حالا بیشتر نبوده یک قدم به جلو برداریم.

منصوری ادامه داد: میانگین حضور زنان در پارلمان در کل جهان به 22 درصد رسیده است ما هنوز با سطح برابر خیلی فاصله داریم. 30 درصد فرم میانگین و الگو است و همه  کشورها علاقه دارند به آن برسند. در حال حاضر ترکیه هم به 17 درصد رسیده است. برای پیشرفت ایران هم احزاب و جامعه مدنی هم باید توام با هم تلاش کنند. خود بانوان باید عزم جدی داشته باشند تا این وضعیت تغییر پیدا کند. و امیدواریم قانون چنان تغییر کند به سهم مشخصی برای حضور بانوان در نظر گرفته شود.