کار کردن فعل انسان کمال طلب است و انسان بیکار مخل آسایش جامعه و در معرض انحراف است. عمده‌ترین فعالیت زندگی بیشتر انسان‌ها کارکردن است. ممکن است کار هر انسانی برای او ناخوشایند و کسل‌کننده یا برعکس جالب و خوشایند باشد. جامعه برای تداوم حیات خود به‌کار نیاز دارد.

صفت کارآفرین بسیار زیباست، بسیاری از ما دوست داریم کارآفرین باشیم و معتقدیم کارآفرین کسی است که فعالیت سودآور کوچک و جدیدی را با سرمایه خود شروع می‌کند، ارزش‌ها را تغییر می‌دهد و ماهیت آن را متحول می‌کند و در آینده‌ای نه‌چندان دور، کسب و کاری شایسته را بنیان می‌نهد. درواقع کارآفرینی عبارت است از فرآیند نوآوری و بهره‌گیری از فرصت ها، با تلاش و پشتکار بسیار، همراه با پذیرش ریسک‌های مالی، روانی و اجتماعی که با انگیزه‌هایی مانند کسب سود مالی، توفیق طلبی، رضایت شخصی و استقلال انجام می‌شود.

بنابراین برگزاری نمایشگاه و همایش با محور کار و کارآفرینی می‌تواند اهمیت این موضوع را نشان دهد و به‌طور قطع دستاوردهایی برای شرکت‌کنندگان خواهد داشت. درحال‌حاضر زنان در کشور ما به عنوان نیمی از جامعه نه تنها دیگر خانه‌نشین نیستند بلکه متقاضیان مهارت‌دیده و دارای تحصیلات عالی هستند که بیش از ۶۰درصد از ظرفیت‌های دانشگاه‌ها را به خود اختصاص داده‌اند. با توجه به محدودیت‌های سرمایه‌گذاری از سوی دولت، یکی از مهم‌ترین راه‌حل‌های معضل بیکاری زنان محسوب می‌شوند. کارآفرینی در جهان امروز به سرعت درحال پیشرفت است و کار آفرینی زنان موضوع مطرح برای دولتمردان و سیاستگذاران در کشورهاست.

ساختارهای اجتماعی، محیط کار، خانواده و زندگی اجتماعی، روی دسترسی زنان به فرصت‌های شغلی و همچنین بر عملکرد آنان موثر است. در بسیاری از کشورهای درحال توسعه زنان برای ارتقای خانواده و رشد و توسعه کشور خود تلاش می‌کنند. موفقیت زنان کارآفرین در جوامع نه‌تنها سبب سودهای اقتصادی می‌شود، بلکه منافع اجتماعی و فرهنگی هم ایجاد می‌کند. زنان به دلایل متعدد ازجمله بیکاری، کاهش دستمزدها، نارضایتی شغلی و اعتراض به تبعیض‌های شغلی وارد عرصه کارآفرینی می‌شوند. زنان ایرانی همواره در تولید محصولات و صنایع دستی نقش کلیدی داشتند. افزایش سطح تحصیلات زنان باعث شده آنها امکان اشتغال به کارهای تخصصی را پیدا کنند. درحال‌حاضر زنان علاوه بر کشاورزی، صنایع‌دستی، و به‌طور کلی مشاغل هنری به سمت حرفه‌هایی نظیر تجارت و امور مالی، فناوری اطلاعات، حسابداری و تبلیغات گرایش پیدا کرده‌اند. شغل‌های تخصصی در حوزه خدمات بهداشتی و درمانی نیز مورد توجه زنان بوده است.

البته امروز با خروج زن از خانه و حضور او در جامعه، سبک زندگی و نقش والدین در داخل خانواده دچار تغییر شده است. به شکلی که هر کدام از والدین با رفتار خود می‌توانند در رشد اعتماد به نفس، خلق ایده‌های جدید در خانواده و تعیین مسیر شغلی فرزندان موثر باشند. کارآفرینی در خانواده‌ها به‌طور مشترک انجام می‌شود. زوجین باید با تفاهم و تعامل در کسب‌وکار خود فعالیت کنند و زنان می‌توانند با برخورداری از مهارت‌های بالا به عنوان نان‌آور خانواده و عامل اصلی تربیت فرزندان نقش بسیار مهمی در چرخه اقتصادی خانواده و جامعه ایفا می‌کنند. در هر حال زنان در کارآفرینی به دلیل بیان احساسات خود توان برقراری ارتباط موثرتری را دارند. اغلب حوصله و صبر بیشتری در بحث و تبادل نظر تا رسیدن به نقطه هماهنگی برای نیل به مقصود دارند.

دارای توانایی در جمع‌آوری داده‌ها از محیط و ایجاد ارتباط میان داده‌های مختلف و نتیجه‌گیری کلی هستند. مهم‌تر از همه زنان توانایی ایجاد و گسترش روابط حسنه بلندمدت با مشتری را دارند.

زنان کارآفرین تعهدی بسیار عمیق به جامعه محلی خود به‌ویژه در زمینه استخدام نیرو دارند. بانوان کارآفرین به زندگی خصوصی و خانوادگی خود توجهی قابل ملاحظه دارند، به همین دلیل حمایت از آنها در زمانی که دارای فرزند می‌شوند، بسیار ضروری است. زنان کارآفرین نسبت به مردان دیدگاه بلندمدت‌تری دارند، درنتیجه سوددهی فعالیت آنها در سال‌های اولیه پایین و اما در سال‌های بعد بسیار چشمگیر است و این زنان شبکه گسترده‌تری از ارتباطات برقرار می‌کنند در نتیجه در هنگام مقابله با مشکلات گزینه‌های بیشتری دارند.

 

 

فاطمه داداشیان - عضو کمیته علمی همایش بین‌المللی نقش‌آفرینی زنان در توسعه پایدار