علی فراهانی: در جامعه ایرانی مشکلات و موانع فراوانی برای زنان وجود دارد. عدم استقلال مالی و وابستگی اقتصادی که اکثر زن‌ها با آن درگیرند و خیلی از مشکلات زنان از این مسئله ناشی می شود؛ این یکی از بزرگترین موانع برای مبارزه زنان با خشونت و ظلم و تبعیضی است که نسبت به زن و حقوق انسانیش وجود دارد. زنی که از لحاظ مالی وابسته است جسارت مقابله با موانع و خشونتی که به زنان روا داشته می‌شود. بنابراین با وابسته نگه داشتن زن از لحاظ اقتصادی، یکی از ابتدایی‌ترین و کلیدی‌ترین ابزار مبارزه از او گرفته می‌شود. عدم استقلال فکری و شخصیتی که یکی از مهم‌ترین مشکلات زنانه و علی‌رغم اینکه پنهان‌تر از عدم استقلال مالی آنهاست چه بسا این مورد ریشه‌ای‌تر از عدم استقلال مالی باشد.

آذر منصوری، فعال حوزه زنان در بخشی از گفتگوی تفصیلی خود با ایسکانیوز در مورد حقوق زنان در جامعه گفت: بحث حضور زنان در مجامع و حوزه های اجتماعی که ورزشگاه یکی از این نهادهاست باید مورد توجه قرار گیرد ضمن اینکه نباید فراموش کرد ورزشگاه ها فقط جای تفریحی برای بانوان نیست. در کشورهای توسعه یافته این فرآیند رخ داده و مشکلی هم اتفاق نیفتاده است اما توسعه پایدار زمانی در یک جامعه شکل می گیرد که همه چیز به تعادل رسیده باشد بدین معنا که باید بین زن و مرد در جامعه برابری به وجود آید. فرهنگ جامعه کشورمان ایرانی و اسلامی است و اگر جامعه این مسیر را سپری کند قطعا خانواده سنتی و گسترده تبدیل به خانواده ای هسته‌ای خواهد شد.

این فعال سیاسی اصلاح طلب گفت:  تا قبل از اینکه خانم مولاوردی معاونت زنان ریاست جمهوری را بر عهده بگیرد چنین حساسیتی در مورد  حقوق زنان و حضور بانوان ایرانی به ورزشگاه وجود نداشت زیرا در گذشته زنان ایرانی در ورزشگاه برای تماشای مسابقات والیبال حضور داشتند.

او در ادامه گفت: متأسفانه این برخوردی که نسبت به این موضوع صورت گرفته مشابه دیگر برخوردهایی است که در حوزه فرهنگ صورت می‌گیرد مانند ممانعت از برگزاری کنسرت هایی که حتی مجوز هم دریافت کرده اند. من این اتفاقات را بیشتر از جانب رفتارهای سیاسی جناح رقیب بعد از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید می‌دانم.

منصوری با بیان اینکه در ایران فرهنگ سیاست زده شده است، گفت: وقتی که ورزش و مسائل اجتماعی دچار سیاست زدگی شود، با آمدن و رفتن دولت ها این گونه رفتارها غیرقابل پیش بینی نیست. اما قابل حدس بود که اگر بحث ورود زنان به ورزشگاه از سوی معاونت زنان رئیس جمهوری به طور جدی مطرح شود با چنین حرکت های سهوی از جانب گروه هایی که خود سر  نیستند و کاملا سازماندهی شده رفتار و اقدام می‌کنند، مواجه شویم.

این فعال سیاسی اصلاح طلب تاکید کرد: قاعدتا هیچ منعی برای حضور زنان به ورزشگاه نباید وجود داشته باشد. متأسفانه به قدری به این جو روانی دامن زدند تا باعث شد که همان میزان حداقلی که زنان در ورزشگاه حضور پیدا می کردند دیگر نتوانند به ورزشگاه بروند.

به گفته او، حضور زنان در ورزشگاه مطالبه اصلی بانوان ایرانی نیست: ضمن اینکه باید ساختار حقوقی و مصوباتی کشور به فکر رفع این مشکل از جامعه باشد.

 

منبع: ايسکانيوز