روزان نیوز-اصلاح طلبان به 30درصد حضور زنان در لیست‌های مشترک و ائتلافی خود رضایت داده‌‌اند.

زهره دیانی:چگونگی وضعیت زنان در دولت روحانی و حضور آنها در انتخابات پیش رو محور گفتگوی روزان با فاطمه راکعی دبیرکل جمعیت زنان مسلمان نواندیش و نماینده اصلاح طلب مجلس ششم است که مشروح آن در ذیل می آید:

به نظر شما مجلس فعلی چقدر به مشکلات زنان رسیدگی کرده است؟

تفکر افراطیونی که امروزه به عنوان دلواپسان از آنها یاد می‌شود دررابطه با حوزه زنان از اول انقلاب با تفکر و اندیشه اکثریت اصلاح طلبان کشور و بسیاری از اصولگرایان غیرافراطی مغایرت داشته است. اینها در این سالها نشان داده‌‌اند که اینگونه می‌پسندند که زنان فقط در خانه بمانند و به همسر و فرزندانشان رسیدگی کنند و تصمیم گیری درباره امور اجتماعی و برنامه ریزی‌های اجتماعی و سیاسی را به آقایون بسپارند درحالی که امام خمینی این دیدگاه را قبول نداشتند و بارها تاکید کردند که زنان باید در مقدرات اساسی مملکت دخالت کنند لذا این یک وظیفه‌‌ای است که بردوش زنان گذاشته شده و این آقایان نمی‌توانند منکر این جمله شوند. به هرحال دلواپسان اگرچه ظاهرا امام را قبول دارند اما متاسفانه بسیاری از تفکرات اجتماعی، سیاسی و فرهنگی امام را قبول ندارند لذا وقتی این تفکر روی کار می‌آید و اکثریت مجلس را در دست می‌گیرد برای ما روشن است که با مسئله زنان چگونه برخورد می‌کنند.آنها حتی ایده‌های خانم‌های همفکر خودشان که در مجلس هستند را نیز برنمی تابند به طوری که بعضا شنیده شده زنان مجلس این موضوع را به زبان می‌آورند که آقایان به ما امکان نمی‌دهند نطق پیش از دستور داشته باشیم. درحالی که زنان علاوه بر حضور درجلسات علنی مجلس باید در کمیسیون‌ها و کمیته‌ها فعال باشند و با شرکت در بازدید‌ها و نشست‌ها با مردم ارتباط مستقیم داشته باشند البته وقتی دیدگاه زنان مجلس این است که می‌گویند جای خانم‌ها خانه است بنابراین نمی‌توانند به مسئله زنان بپردازند چراکه متاسفانه اینها خودشان به خودشان اعتقادی ندارند.

به نظر شما ما زنانی داریم که بتوانند در عرصه تصمیم گیری و برنامه ریزی کشور قرار بگیرند و یا اجازه داده می‌شود به زنان که وارد این عرصه‌ها شوند؟

من معتقدم از زمان شکل گیری کابینه اول تا به امروز ما زنان بزرگی داشته‌‌ایم که به خاطر اشرافشان بر مسائل ایران و جهان جایشان در کابینه بود. درواقع از آنجایی که با گذشته چند دهه از انقلاب زنان بخوبی توانسته‌‌اند درعرصه‌های مختلف بدرخشند لذا نه تنها نباید زنان نادیده گرفته شوند بلکه در امور کشورداری باید ازآنها استفاده شود، این در حالی است که متاسفانه زنان ما هنوز به آن جایگاهی که باید نرسیده اند.

شما به عنوان یک فعال سیاسی چه برنامه‌‌ای برای حضور پررنگ زنان در امور مملکت داری انجام داده اید؟

ما درحال حاضر به عنوان جمعیت زنان مسلمان نواندیش خواسته خود را که حضور 50درصدی زنان در شوراهای اسلامی و مجلس شورای اسلامی دنبال می‌کنیم و مطمئنیم خانم‌های توانمندی داریم که اگر خانم‌های جامعه به زنان کاندیدا و یا حتی به آقایونی که مدافع حقوق زنان هستند رای بدهند حتما به هدف و خواسته خود می‌رسیم. بااین همه در لابی هایی که داشته‌‌ایم اصلاح طلبان به 30درصد حضور زنان در لیست‌های مشترک و ائتلافی خود رضایت داده‌‌اند لذا امیدواریم این مسئله تحقق پیدا کند که زنان به عنوان کاندیدا و رای دهنده وارد انتخابات شوند.

وضعیت زنان را در دولت آقای روحانی چطور ارزیابی می‌کنید؟

با اشراف بر آنچه که در جامعه ما درخصوص مسئله زنان انجام می‌شود باید بگویم تنها دولت آقای روحانی نیست که اینگونه عمل می‌کند چراکه ما شاهد فشارهای بسیاری بر دولت هستیم. به عنوان نمونه علی رغم تاکیدات مکرر رهبری در مسئله مهم و کلیدی مذاکرات هسته‌‌ای ما دیدیم که چه فشارهایی را بردولت وارد کردند انتقادهایی که به قول آقای روحانی بیشتر کینه ورزی بود تا انتقاد. لذا درحالی که تیم مذاکره کننده ما درحال مذاکره با دشمنان بود، به این گروه دلواپس به هیچ وجه ابایی نداشتند که ممکن است چه اتفاقی رخ دهد بنابراین به خودشان اجازه دخالت‌های عجیب و غریب و اظهارنظرهای غیرتخصصی، بسیار بد و تضعیف کننده می‌دادند. در حوزه زنان هم از آنجایی که نگرانی این گروه همیشه مربوط به ظاهر و پوشش زنان، ازدواج مردان با زنان و لزوم خانه نشین شدن این بخش از جامعه است بنابراین هرجا که فرصت پیدا کنند در این زمینه کار می‌کنند حال چه دولت‌های نهم و دهم باشد که دولت در اختیار خودشان بود یا دوره اصلاحات یا الان که دولت تدبیر و امید روی کار است که ادعای اصلاح طلبی ندارد با تدبیر و امید می‌خواهد همه حرفهایشان را در چارچوب قانون ملاحظات عمومی و منافع کشور بزند.به هرحال دلواپسان با استفاده از تریبون‌هایی که در مجلس و دیگر ارگانها در اختیار دارند تلاش می‌کنند افکار خودشان را مطرح کنند چراکه اکثریت مجلس از همان نمایندگان دوره احمدی نژاد هستند. اینها اگرچه طرح‌ها و مباحثی را مطرح می‌کنند که ظاهرا عنوان دفاع از حقوق زنان را دارد اما کسانی که کارشناس هستند با اشراف به جایگاه زنان در قرآن کریم و آشنایی با شعائر اسلامی، دیدگاه حضرت امام و درچارچوب قانون اساسی می‌دانند که در پس برخی از این طرحها چه خواب هایی برای جامعه زنان دیده شده و با این طرح‌ها فشارهایی به دولت وارد می‌کنند لذا دولت نمی‌تواند بهتر از این عمل کند درحالی که ما می‌دانیم دیدگاهی که در دولت و معاونت زنان ریاست جمهوری حاکم است بسیار روشن و در چارچوب هایی است که بنده عرض کردم.

با توجه به تجربه‌‌ای که شما از کسوت نمایندگی خود در مجلس ششم دارید در مقایسه این مجلس با مجالس اصولگرا پرداختن به وضعیت زنان را چطور ارزیابی می‌کنید و چه نمره‌‌ای به مجالس این دو طیف سیاسی می‌دهید؟

برای صحبت کردن دراین زمینه باید لیست فعالیت‌ها و قوانین تصویب شده در حوزه زنان، کودکان و خانواده را در مجلس ششم با مجالس اصولگرا برشمرده و مقایسه کنیم البته اگر بخواهیم مقایسه اجمالی داشته باشیم به دلیل تفاوت دیدگاه حاکم بر مجلس ششم با مجالس اصولگرا باید گفت به هیچ وجه قابل قیاس نیستند چراکه دیدگاه در مجلس اصلاح طلبان مبتنی برچارچوب هایی بود که ذکر کردم یعنی حفظ اصول اسلامی و احترام به ضوابط قانون اساسی که براساس مصالح روز و تطبیق قوانین و احکام با پیشرفت زنان تصمیم گیری می‌شد و موقعیت برای رشد اجتماعی زنان خیلی بیشتر فراهم بود اما در مجالس اصولگرا ازآنجایی که زیرساخت افکارشان مشخص است بیشتر به دنبال دورکاری یا مرخصی‌های طولانی مدت زایمان برای زنان هستند که این مسئله باعث بیکاری 44هزار نفر از زنانی شده که ناگزیر از مرخصی اجباری استفاده کرده‌‌اند این درحالی است که طرح افزایش جمعیت در سالهای اخیر مطرح بوده است بنابراین باتوجه به طرح هایی که بعضا نمایندگان زن مجلس هم از آن حمایت می‌کنند باید گفت زنان به دلیل ترس از بیکاری دیگر به موضوع فرزند دار شدن نمی‌اندیشند و عملا اجرای طرح افزایش جمعیت نیز با مانع مواجه می‌شود.

اگر بخواهید پرداختن به وضعیت زنان را در دولت اصلاحات با دولت آقای روحانی مقایسه کنید سیاست‌ها و برنامه‌های کدام دولت را در حوزه زنان بهتر ارزیابی می‌کنید؟

ما به عنوان چهره‌های سیاسی در دوره اصلاحات خیلی فعال بودیم چراکه بین دولت و مجلس تضاد خاصی درباره حوزه زنان نبود لذا موقعیت برای رشد اجتماعی زنان نیز بیشتر فراهم بود.

حضور زنان را در انتخابات پیش رو چطور می‌بینید؟

زنان اصلاح طلب در قالب احزاب وسازمان‌های مردم نهاد و دولت تمام تلاششان را برای شناسایی زنان توانمند بکار گرفته و برای اینکه به مجلس راه پیدا کنند توجیه می‌شوند.

برنامه خاصی هم در این‌ خصوص دارید؟

بله برنامه‌‌ای که از ماهها پیش ریخته شده و جمعیت زنان مسلمان نواندیش که تنها حزب شناسنامه‌دار زنان ایران می‌باشد بسیار فعالانه وارد این حوزه شده است. به هرحال به خاطر جامعه زنان، باید فعالان سیاسی زن وارد عرصه شوند.