الهه کولایی فعال سیاسی و استاد دانشگاه تهران گفت: زنان همواره در شکل دادن قدرت و قدرت سیاسی در کشور تاثیر گذار بوده‌اند بدون آنکه سهمی از آن به‌دست آورده باشند. بر همین اساس زنان در پست‌ها و موقعیت‌های بزرگ تصمیم گیری همچنان جزو غایبان بزرگ تاریخ کشور هستند.

کولایی که نمایندگی دوره‌ ششم مجلس شورای اسلامی را نیز در کارنامه‌ دارد در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی آنا به مناسبت میلاد حضرت فاطمه زهرا (س) و روز زن اظهار کرد: علت نام گذاری این روز از سوی امام خمینی(ره) برای توجه دادن جامعه به ضرورت رفع ستم و تبعیض‌های تاریخی علیه زنان در طول قرون متمادی بوده است و در واقع بر اساس نگرش امام(ره) نسبت به زنان، بهره گیری از ظرفیت‌های انسانی زنان و توجه به نقش‌های همه‌جانبه آنان می‌تواند جامعه را در مسیر سعادت یاری کنند.

وی افزود: از دیدگاه امام(ره) زنان می‌توانند و باید در همه مقدرات اساسی کشور شرکت داشته باشند اما آنچه ما امروز بعد از گذشت سی سال از انقلاب اسلامی شاهد هستیم، فراز و نشیب‌های بسیار زنان در مسیر دستیابی به حقوق انسانی خود بوده است.

این استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران ادامه داد: ما همچنان برای تامین حقوق انسانی زنان با مشکلات جدی در مسایل حقوقی و ساختارهای سیاسی و اقتصادی و اجتماعی روبه‌رو هستیم.

این نماینده پیشین مجلس تصریح کرد: البته یادمان نرود در منطقه‌ای که ما زندگی می‌کنیم تغییرات بسیار ارزشمندی در جهت پیشرفت همه‌جانبه زنان اتفاق افتاده است اما با توجه به عقب‌ماندگی‌های بسیار گسترده و عمیق تاریخی و فرهنگی که فاصله بسیار عمیقی را با آموزه‌های دینی فراهم ساخته است، نیازمند تلاش مداوم و مضاعف و پایدار برای برطرف کردن نارسایی‌های کنونی هستیم.

کولایی گفت: در این زمینه اراده سیاسی و رویکرد‌های سیاسی زنان می‌تواند بسیار تاثیر گذار باشد اما در این حوزه نامهربانی‌ها و کم توجهی‌های ساختاری نسبت به نقش و تاثیرگذاری زنان در مقاطع گوناگون تحولات کشور‌ها وجود داشته است.

وی تاکید کرد: زنان همواره جزو غایبان بزرگ تاریخ کشور هستند به طوری که پست‌های سیاسی اقتصادی اجتماعی و فرهنگی در میان مردان دست به دست می‌شود و در واقع زنان غایبان بزرگ عرصه سیاست و اقتصاد در کشور ما هستند.

 منبع: خبرگزاری آنا