به مناسبت روز جهانی معلم نشست آسیب شناسی تحلیلی مسائل آموزش و پرورش با حضور دبیر کل و اعضای جمعیت زنان مسلمان نواندیش روز یکشنبه 20 مهرماه برگزار شد.

فاطمه راکعی دبیر کل جمعیت زنان مسلمان نواندیش در ابتدای این نشست بیان کرد: درست است که موسسان این انجمن خانم ها بودند ولی موضوعات مورد بررسی محدود به مسائل زنان نیست، ما حتی محدودیت عضو گیری هم نداریم

وی اظهار داشت: خوشبختانه از گروه های مختلف دانشگاهیان، پژوهشگران و فعالان سیاسی عضو این جمعیت هستند و این جمعیت هزاران هوادار در سراسر جهان دارد. در حال حاضر نیز 12 مورد از شعبه های استانی فعال شده و ما در سطح بین المللی بویژه در سطح منطقه و اسلام،می خواهیم که  زنان و مردان بیندیشند که چه مواضع مشترکی را می توانیم اتخاذ کنیم

علیرضا هاشمی دبیر کل سازمان ملی معلمان نیز که در این نشست حضور داشت گفت: ما در پاسخ به این پرسش که مشکل آموزش و پرورش چیست و چرا آموزش و پرورش توان تحقق اهداف خود را ندارد به چند نکته رسیدیم.

مهم ترین مشکل در آمورش و پرورش این است که برای تربیت سقف تعیین کرده اند

توانایی دانش آموزان برای زیست مسالمت آمیز را بالا ببریم

او توضیح داد: وقتی آموزش و پرورش در قبضه یک گروه باشد چه انتظاری می توان از آموزش و پرورش داشت. آموزش و پرورش ما امروزه این موارد را در خود نشان می دهد که در صدر آن تمرکز در ایده، اراده و عمل استاین تمرکز وضعیتی را به وجود آورده است که کوچکترین پنجره ای به خارج از ذهن آن افراد باز نمی شود به همین دلیل مهمترین اصل آموزش و پرورش این است که همه چیز را در آموزش و پرورش کنترل می کنند و برای تربیت سقف تعیین کرده اند و به جای اینکه توانایی دانش آموزان را برای اینکه بتوانند در جهان جدید زیست مسالمت آمیز داشته باشند بالا ببرند، مقصد مشخص کرده اند. تمرکز و کنترل عدم تعامل با اجتماع است.

هاشمی عنوان کرد: در حال حاضر نگاه آموزش و پرورش به معلمان، دانش آموزان و اولیا کاملا یکسویه است و ما هیچگونه رفتار متقابلی را نمی بینیم. حتی اکنون در شرایط جدید مسئولان آموزش و پرورش را متهم کرده اند که آموزش و پرورش را در اختیار بخش خصوصی قرار داده اند، وزیر نیز اعلام کرده که حدود 200 هزار دانش آموز را به بخش خصوصی منتقل کرده اند اما در چنین شرایطی نیز باز هم اهرام ها به دست آموزش و پرورش است و تنها تعامل صورت گرفته این است که خانواده ها در بخش خصوصی پول می پردازند و هزینه می کنند.

آموزش و پرورش کمترین تعامل را با فضای خارج کشور دارد

وی ادامه داد: آموزش و پرورش حتی در بزرگداشت روز جهانی معلم نیز کمترین تعامل را با فضای خارج از کشور دارد و اگر هم تعاملی دارد در حد کشور های اسلامی و کنفرانس ها است و کوچکترین تحرکی در این زمینه دیده نمی شود.

دبیر کل سازمان ملی معلمان افزود: آموزش و پرورش با توجه به نگاه خاصِ تمرکز و کنترل، ظاهرا خود را مستغنی می داند از اینکه بخواهد از تفکرات دانش آموزان ، اولیا و متخصصان استفاده کند، وقتی چنین مواردی دست به دست هم می دهند آموزش و پرورش هیچ تناسبی با واقعیت های بیرونی پیدا نمی کند.

با یک سونامی انحطاط به نام «مرگ مدرسه» مواجه ایم

او ادامه داد: ما در این زمینه با یک سونامی انحطاط رو به رو هستیم که برخی از صاحب نظران نام آن را «مرگ مدرسه» گذاشته اند، یعنی آنچه که به دانش آموز آموزش می دهیم به کار او نمی آید. گاهی در آموزش و پرورش از سند تحول صحبت می شود اما  این سند نیز معکوس عمل می کند.

اسماعیل عبدی دبیر کل کانون صنفی معلمان نیز با اشاره به مساله استخدامی معلمان بیان کرد: متاسفانه به دلیل سیاسی بودن مسائل آموزش و پرورش، هر گروه سیاسی که سکان دار می شود در آموزش و پرورش نیز سلیقه خودش را اجرا می کند.

او همچنین به وضعیت استخدامی معلمان در دوران وزیران مختلف در سال های اخیر پرداخت و آن را تحلیل کرد.

گره آموزش و پرورش یک گره سیاسی است

عبدی تاکید کرد: گره آموزش و پرورش یک گره ی سیاسی است و تا زمانی که این گره باز نشود مشکلات خرد و کلان در آموزش و پرورش باقی می ماند.

وی به تغییرات پی در پی و ساختاری در آموزش و پرورش اشاره و عنوان کرد این مسئله در کتاب های درسی و مقاطع تحصیلی مشهود است.

دبیر کل کانون صنفی معلمان: آموزش رایگان به طور کامل حذف شده

دبیر کل کانون صنفی معلمان همچنین به کسری بودجه در آموزش و پرورش نیز اشاره کرد و گفت:آموزش رایگان به طور کامل حذف شده و سرانه آموزش و پرورش را اولیا پرداخت می کنند اما از طرف دیگر در رسانه ملی اعلام می شود که در صورتی که اولیا با چنین موردی در مدارس مواجه شدند به مسئولان ذیربط اطلاع رسانی کنند؛ آن ها فکر می کنند مردم این پارادوکس را نمی فهمند.

عبدی در ادامه صحبت های خود با یاد کردن از پدیده معلمان آزاد خاطرنشان کرد: در حال حاضر معلمانی هستند که با حقوق 300 هزار تومان و بدون بیمه در سخت ترین مناطق کشور تدریس می کنند و ما از آن ها بی خبریم و معلمان پیش دبستانی ای هستند که با حقوق 180 هزار تومان و با ده روز بیمه کار می کنند که این مدت به 15 روز تبدیل شده است؛ از آن طرف زمانی که معلم با حقوق 180 هزار تومان  تجمع می کند می گویند تجمع شان سیاسی است.

270 مشکل اکادمیک در آموزش و پرورش

اسدالله مرادی استادیار دانشگاه فرهنگیان و پژوهشگر حوزه علوم انسانی نیز در این نشست حاضر بود و بیان کرد: در طی یک تحقیق آکادمیک در مورد مسایل و مشکلات آموزش و پرورش 270 مشکل شناسایی شد که در مورد وضعیت موجود درباره ی حقوق ، دانش و ... تقریبا آسیب ها را قبول داریم اما ابتدا باید ببینیم بنیادی ترین مسائل کدامند.

وی افزود: در 30 ، 40 سال گذشته آموزش و پرورش های جهان به سمت تمرکز زدایی رفتند اما ما به سمت تمرکز گرایی رفتیم. مهمترین مساله موجود این است که اکنون حاکمیت می خواهد 100 هزار مدرسه را طبق یک الگو اداره کند اما آیا این قضیه شدنی است؟ با چه امکاناتی شدنی است؟ حاکمیت نسبت به تعلیم و تربیت نگاه ایدئولوژی اتوپیاگونه دارد و اینگونه سوال ها را مطرح نمی کند،زمانی که چنین نگاهی وجود داشته باشد نگاه تمامیت خواهانه و شدیدا تمرکز گرا به این مساله نیز وجود خواهد داشت. در حالی که ما باید با حاکمیت وارد گفت و گو شویم و ببینیم آیا تحقق این نگاه شدنی است؟

مرادی یادآور شد: سیستم آموزشی فرانسه نیز تمرکز گرا است اما تنها شباهت آن با ما از نظر لفظی است چون سیستم تمرکز گرایی فرانسه در یک فضای لیبرال مطرح است.

نمی توان به دین و تعلیم و تربیتِ مردم نگاه صد در صدی داشت

او تاکید کرد: نمی توان به دین و تعلیم و تربیتِ مردم نگاه صد در صدی داشت و برای همه یک الگو را پیاده کرد.

ما به انسان شناسی معطوف به تعلیم و تربیت توجه نداریم

این استادیار دانشگاه ادامه داد: ما به انسان شناسی معطوف به تعلیم و تربیت توجه نداریم. این آموزش و پرورش رنجور و بیمار نمی تواند بار حداکثری ایئولوژی را به دوش بکشد، برخی خود را در این زمینه خود را به خواب زده است.

او با اشاره به نهاد خانواده خاطرنشان کرد: نهاد خانواده امروز، به تعلیم و تربیت بیشتر نگاه مادی محور دارد و دوست دارد که فرزندش در دانشگاه در یک رشته پول ساز قبول شود و علت این امر این است که ما اصولا ما خیرخواه بچه هایمان هستیم و این خیرخواهی امروز به سمت قبولی در دانشگاه و یک رشته ی پول ساز رفته است.

نگاه مادی محور خانواده ها به تعلیم و تربیت

نیاز به یک جنبش فکری و فرهنگی داریم

این استادیار ادامه داد: آسیب های تربیتی وارد شده به فرزندان از ناحیه خانواده به مراتب بیشتر است و این نگاه مادی محور متاسفانه  در میان خانواده های تحصیل کرده بیشتر است. اکنون الگوی ما در مدارس الگوی رقابتی است، وقتی فرزند ما فردا همسر شود چطور می تواند همکاری کند؟ الگوی تعلیم و تربیت ما باید یک الگوی همکاری باشد نه رقابتی.

او همچنین از موسسات آموزشی کنکور نیز انتقاد کرد.

مرادی بیان کرد: برای عبور از وضع موجود نیاز به جنبش اخلاقی و گفت و گو داریم ما نیاز به یک جنبش فکری و فرهنگی داریم متاسفانه ما به مسائل فکری و فرهنگی مان نگاه امنیتی داریم. ما امروز در جهانی زندگی می کنیم که فکر و فرهنگ از تکنولوزی عقب افتاده است.

به بچه هایمان هنر نه گفتن را آموزش دهیم

او همچنین در پایان اشاره کرد که باید به بچه ها هنر نه گفتن را آموزش دهیم، برای مشکل آزار جنسی کودکان فکری کنیم و درباره نسل جوان نیز گفتگو کنیم .

منبع: شفقنا