جناب آقای حجه الاسلام اکرمی

مشاور محترم ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

درتاریخ 18 شهریور ۱۳۹۳ درروزنامه آفتاب یزد خواندم که جنابعالی نکاتی را در مورد سخنان من در مورد "اشتغال زنان در کافی شاپ ها و سفره خانه­ ها" مطرح فرموده­ اید. با سپاس از توجه تان به این موضوع مورد اشاره، نکات زیر را جهت روشن کردن ذهن جنابعالی قابل توجه می دانم:

-          اهمیت و ضرورت اشتغال زنان در بیرون از خانه­ ها، امروزه در همه جوامع بشری، به یک واقعیت غیرقابل انکار تبدیل شده است.

-          بهره گیری از همه ظرفیت­های انسانی، بدون توجه به رنگ، نژاد، دین و جنس از دغدغه­ های مهم همه برنامه­ ریزان و مجریان رشد و توسعه در همه کشورهای جهان است.

-          کار زنان در خارج از خانه، در صورت شکل­ گیری برنامه­ های حمایتی از سوی دولت و ایجاد تضمین های لازم برای امنیت شغلی زنان، جامعه را از سرمایه­ های انسانی خود بهره­ مند می­ سازد.

-          زنان بسیاری با موفقیت چشمگیر، تعارض نداشتن وظایف خانگی با وظایف اجتماعی- اقتصادی- سیاسی- فرهنگی بیرون از خانه را، نه تنها در جوامع اسلامی، بلکه در سراسر جهان به نمایش گذاشته­ اند.

-          در کشور ما هم به برکت انقلاب اسلامی زنان توانستند در امور اجتماعی حضوری تاثیرگذار را به نمایش بگذارند و نشان دهند دین در برابر آزادی انسان­ها و به ویژه زنان قرار ندارد.

-          زنان در عرصه های آموزشی در کشورما گام­های بلندی برداشته­اند و ظرفیت­های انسانی خود را فعلیت بخشیده­اند.

-          زنان کشور ما نشان داده­ اند همان گونه که در خانه نقش همسر و مادری شایسته، پرتلاش و فداکار را ایفا می­ کنند، در محیط کار نیز کارمندی مسئول، با پشتکار و قابل اعتماد هستند.

-          تردیدی نیست که نقش زنان و ایفای وظایف خانگی آنان در سلامت و سعادت همه جوامع تاثیری تعیین­ کننده و اساسی دارد.

-          بسیاری از زنان ایرانی هم، امروز پابه­ پای همسرانشان برای تامین مخارج زندگی ناچار به کارکردن هستند، با کارکردن هردوی آنها نیز بسیاری از نیازهای اساسی خانواده قابل تامین نیست.

-          از آنجا که این واقعیت غیرقابل کتمان است که بسیاری از زنان و دختران به دلایل گوناگون، شانس داشتن همسر و یا ازدواج را از دست می دهند، ایجاد شرایط مناسب برای اشتغال و تامین زندگی سالم و شرافتمندانه برای آنان وظیفه حکومت و همه ارکان آن است.

-          بسیاری از دختران در کشورما، باید زندگی خود را به تنهایی اداره کنند. آنان نیازمند شرایط کار مناسب هستند، که قانون اساسی این وظیفه را بر عهده دولت نهاده است.

-          اگر زنان و دختران امکان کار در مکان­های مناسب­تر را نیابند، کار کردن آنان در کافی­ شاپ و سفره­ خانه و مانند آن، از افتادن به ورطه انحراف­های گوناگون اخلاقی و اجتماعی بسیار بهتر است. صرف کارکردن زنان در آنها آسیبی را متوجه جامعه نمی­کند.

-          اگر جنابعالی آمار نگران­ کننده بیکاران و به وِیژه زنان و دختران تحصیلکرده بیکار را از وزارت رفاه بگیرید، آنگاه به خوبی در برابر این ارقام تکان­ دهنده توجه خواهید یافت که وارد شدن آسیب­های جدی بر ارزش­های اسلامی، از سوی چه عواملی درحال شکل­ گیری و گسترش است.

 

الهه کولایی- استاد دانشگاه تهران

منبع: روزنامه آفتاب یزد