در دنیایی که زنان از هر طرف مورد خشونت، تبعیض و ناامنی قرار گرفته‌اند، بیشترین آسیب و تبعات هرگونه اقدامی که کشورها و جوامع مختلف را تحت فشار قرار دهد، نصیب زنان می‌شود.

بالطبع مسئله تحریم نیز جزء مسائلی است که چنانچه کشوری با این وضعیت مواجه شود، آثارش گریبان زنان را می‌گیرد. درباره تحریم‌های ظالمانه‌ای که امروز ترامپ و دولتش به ایران و مردمش اعمال کرده‌اند، به‌خصوص بخش‌هایی که طبقات و گروه‌های آسیب‌پذیر مردم را تحت فشار قرار می‌دهد و اثر مستقیمش را بر سلامت، بهداشت، آرامش، امید به آینده و سفره مردم می‌گذارد، نباید تردید کرد که بیشترین فشار این وضعیت متوجه زنان است؛ زنانی که در شرایط عادی نیز از نابرابری‌ها و تبعیض‌ها رنج می‌برند، زنانی که درباره حق انتخاب سبک زندگی در مقایسه با مردان از تبعیض بالایی رنج می‌برند، زنانی که حتی برای مسئله‌ای مانند رفتن به ورزشگاه نیز با کارشکنی روبه‌رو هستند و زنانی که در خانه بار زندگی را به دوش می‌کشند.

تردید نباید کرد که بیشترین تبعات تحریم‌های ظالمانه معطوف بر زنان خواهد بود.

اگر به تجربه‌های کشورهایی که دچار این تحریم‌ها بوده‌اند نیز توجه کنیم، درمی‌یابیم در فرایند اعمال این تحریم‌ها، فشار بیشتری بر دوش زنان بوده است. در واقع اقدام آخر این تحریم‌ها که آن کشورها را به جنگ، خشونت و ناامنی کشاند، باز هم بیشترین تبعاتش متوجه زنان بود.

در چنین شرایطی به‌طور قطع آسیب‌پذیری زنان در مواجهه با تهدیدات داخلی و بیرونی جای تردیدی را باقی نمی‌گذارد. در تحریم‌های امروز ترامپ علیه مردم ایران، علاوه ‌بر اینکه ناامنی، فشار و شرایط سخت، ناعادلانه و ظالمانه‌ای به ‌وجود می‌آید، این زنان، کودکان و به‌خصوص گروه‌های آسیب‌پذیر ایران هستند که به‌خاطر فشار ناعادلانه، نقض تعهد ترامپ و قلدرمآبی رئیس دولت وقت آمریکا در معرض مشکلات بیشتری قرار خواهند گرفت.

با توجه به تأثیرات مخرب تحریم‌ها بر فرایند توسعه کشور، درک این واقعیت ضروری است که هرچقدر جامعه فاکتورهای بیشتری را برای طی مسیر پیشرفت و توسعه فراهم کند، نتایج مثبت آن متوجه زنان خواهد بود و هرقدر جامعه از این مسیر دور شود، این فشار با روند مضاعفی بر زنان وارد می‌شود.

بر این اساس، ضروری است امروز زنان ایران با توجه به اقدام دولت مستقر آمریکا، در یک اقدام هماهنگ در برابر تحریم‌ها صف‌آرایی کرده و فارغ از تمام تفاوت نگرش‌ها که در گروه‌های زنان وجود دارد، یک‌صدا این اقدام را محکوم کنند؛ هم به دلیل مشکلاتی که در سایه این تحریم‌ها متوجه کشور و در واقع منافع ملی کشور است، هم بابت نگرانی‌هایی از اینکه این رفتار از سوی دولت آمریکا می‌تواند مشکل امروز ایران را بیشتر کند.

در یک کلام، زنان ایران باید از هر اقدامی که زمینه و فرصت صلح، آرامش، توسعه و پیشرفت کشور را فراهم کند، حمایت کنند و بیش از همیشه فکر می‌کنم ایران امروز نیاز به حضور جدی‌تر زنان برای مقابله و اقدام مشخص در مواجهه با تحریم‌های آمریکا دارد.

زنان ایران همان‌هایی هستند که در جنبش تنباکو میدان‌دار شدند و اعتراض را به حرمسرای ناصرالدین شاه نیز کشاندند. در این بزنگاه نیز نباید از راه‌اندازی کمپین‌های ضدتحریم گرفته تا صدور بیانیه و نامه خطاب به مجامع بین‌المللی و مردم آمریکا و برگزاری تجمعات در مخالفت با اقدام آمریکا کوتاهی کنند. دستگاه دیپلماسی کشور که از همه توان خود در محافظت از برجام مایه گذاشته است، نباید در این آوردگاه تنها بماند.

منبع: روزنامه شرق