مشاور شهردار در امور بانوان و دبیرکل جمعیت زنان مسلمان نو اندیش در نشست "نقش رسانه و برساخت تبعیض علیه زنان" به ایراد سخنرانی پرداخت.

وی ابتدای صحبت‌های خود سؤالی مطرح کرد مبنی بر این‌که در چند دهه‌ای که از انقلاب اسلامی می‌گذرد، با توجه به این‌که انقلاب اسلامی یک انقلاب فرهنگی بوده است، آیا رسانه‌ها توانسته‌اند به وظایف خود به درستی عمل کنند؟ راکعی سپس گفت: در این نشست تلاش می‌شود به این سؤال پاسخ درستی داده شود؛ چراکه تبعیض علیه زنان در حوزه‌های مختلف و متعددی وجود دارد و با یک تعبیر کلی می‌توان انواع تبعیض‌ها را به عنوان خشونت علیه زنان یاد کرد و رسانه در این مسیر می‌تواند عملکردی مؤثر داشته باشد.

مشاور شهردار تهران در امور زنان افزود: تبعیض‌ علیه زنان در کلیه زمینه‌های فردی، اجتماعی، خانوادگی و حوزه‌های فرهنگی، اقتصادی وجود دارد و به نظر می‌رسد که رسانه‌ها در آن حدی که باید در فرهنگسازی و تبیین رفتارهای انسانی تکلیف داشته باشند، نتوانسته‌اند مؤثر عمل کنند. البته این درست است که رسانه‌ها نباید جنسیت‌پذیر باشند اما اسلام به همان شیوه‌ای که ما درک کرده‌ایم و انقلاب اسلامی به همان تعبیری که امام خمینی(ره) داشته‌اند و قرار بود فرهنگ آن با همان تعبیرات در کشور ما نهادینه شود و همچنین مطابق با همان نظرات و اندیشه‌های قانون‌گذاران قانون اساسی کشور که به آن معتقد بودند، در رسانه‌ها نتوانسته‌ است تبلور پیدا کند و آن‌طور که مورد انتظار بوده است خود را نشان دهد.

راکعی با بیان این‌که عملکرد رسانه‌ها باعث شده است تبعیض‌ علیه زنان همچنان پابرجا بماند، افزود: جای بسی تأسف و شگفتی است که هر چه زمان بیشتر می‌گذرد، به جای این‌که کاستی‌ها بیشتر برطرف شوند و قوانین و مقررات در کنار رسانه‌ها کمک کنند و نهادهای مردم‌نهاد تلاش‌هایشان به ثمر برسد و یا احزاب وارد عمل شوند، ما شاهد هستیم که بسیاری از تبعیض‌ها علیه زنان جریان دارد.


به گفته مشاور شهردار تهران در امور زنان باید مشخص شود که نقش رسانه‌ها در فرهنگ‌سازی و رفع هرگونه تبعیض علیه زنان چیست و چرا تاکنون این نقش را به خوبی ایفا نکرده‌اند؟ اگر بخواهیم این نقش‌ها را به صورت جداگانه بررسی کنیم، باید از چند زاویه به آن نگاه کنیم. باید بدانیم جایگاه زنان در سازمان‌های رسانه‌ای و نقش آنان در تولید آثار رسانه‌ای چیست؟ زنان به عنوان مخاطب رسانه‌ها چگونه دیده می‌شوند؟ بازنمایی موقعیت زنان در فضای رسانه‌ای چگونه‌ است؟ که البته اگر بتوانیم به دو سؤال ابتدایی پاسخ دهیم، لاجرم به پاسخ سؤال سوم نیز خواهیم رسید.

او ادامه داد: واقعیت آن است ما در هر سه زاویه دچار مشکل هستیم و باید بدانیم در هر یک از موارد چگونه باید اقدام کنیم. در مورد جایگاه زنان در فضای رسانه‌ای و نقشی که آن‌ها در تولید محتوای رسانه‌ای ایفا می‌کنند، آماری دردسترس نیست ولی مشخص است که در طی سال‌های گذشته تعداد زنان روزنامه‌نگار در کشور افزایش پیدا کرده است. اما این‌که آیا این زنان توانسته‌اند نقش مؤثری در رفع تبعیض علیه زنان ایفا کنند؛ پرسشی است که بایستی مورد بررسی قرارگیرد.

راکعی درباره نوع پرداخت رسانه‌ها به مسائل زنان به عنوان مخاطب، گفت: باید فرهنگ‌سازی در حوزه زنان در مسیر اعتماد به نفس بخشیدن برای ارائه ایده‌های جدید و نو از جانب زنان و پرداختن به مسائل آموزشی و بهداشت و سلامت و مسائلی که زنان از آن رنج می‌برند، باشد و این سؤال مطرح شود که آیا رسانه‌ها اساساً به مسائل زنان توجه دارند؟

به گفته مشاور شهردار تهران در امور زنان، در مورد بازنمایی موقعیت زنان در رسانه‌ها چهره‌ای که از زنان ارائه می‌شود چه در روزنامه‌ها و مجلات و چه در رسانه‌های تصویری و صدا و سیما، تصویر درستی از زنان نیست و با این‌که امام خمینی(ره) از صدا و سیما به عنوان دانشگاه یاد کرده است اما این رسانه نتوانسته نقش خود را به درستی ایفا کند.

او یادآور شد: در این خصوص جای بسی خوشحالی است که شبکه‌های اجتماعی و اینترنت این فرصت را در اختیار زنان قرار داده‌اند تا بتوانند تصویر درست و عادلانه‌تری از زنان ببینند و جای رسانه‌هایی که در این زمینه دچار کاستی هستند را گرفته‌اند. امیدواریم نسل جدید رسانه‌ها نقش خود را برای رفع تبعیض‌های جنسیتی در آینده‌ای نه چندان دور ایفا کنند.

در پایان نشست، فاطمه راکعی در پاسخ به سؤال یکی از حاضران در رابطه با اقداماتی که باید در حوزه کاهش تبعیض علیه زنان انجام شود، گفت: نگرانی و دغدغه در حوزه زنان وجود دارد. بسیاری از کارشناسان، حرف‌ها و مطالب خوبی در این خصوص ارائه داده و ایده‌های خوبی دارند که در کنفرانس‌ها و نشست‌ها آن را بیان می‌کنند اما به حوزه عملیاتی هیچ‌وقت وارد نمی‌شوند و هیچ مسؤولی هم نسبت به پیگیری آن ایده‌ها، احساس مسؤولیت نمی‌کند. ما باید سعی کنیم که گسست بین حرف و عمل ایجاد نشود و به عنوان مسؤول باید به این نکته حساس شویم.

او افزود: خشونت علیه زنان در محیط کار بسیار موضوع مهمی است و شهرداری تهران قرار است تا 2 هفته دیگر کلاس آموزشی با کارکنان خود در این خصوص برگزار کند. چون اگر ما نتوانیم در حوزه کاری خودمان این نگرانی و معضل را کاهش دهیم، نمی‌توانیم ادعا کنیم که در گستره وسیع‌تری می‌توانیم راه‌حل ارائه دهیم.

منبع: مهرخانه