رئیس دانشگاه صنعتی شریف در مراسم بزرگداشت پروفسور مریم میرزاخانی که شب گذشته در این دانشگاه برگزار شد، گفت: مریم میرزاخانی به ما یاد داد که در سرشت مرد و زن تفاوتی وجود ندارد.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، دکتر محمود فتوحی در این مراسم اظهار کرد: دانشگاه شریف میزبان عزیزانی است که می‌خواهند یاد و خاطره مریم میرزاخانی را زنده نگه دارند. مریم میرزاخانی کسی بود که توانست به قله‌های علم و پیشرفت راه یابد، او زن ایرانی است که توانست نام خانواده، مردم و ایران را در جهان سربلند کند.

او در این باره اضافه کرد: مریم میرزاخانی با شکستن تابوی توقف زنان به قله‌های پیشرفت علم به ما آموخت که زنان هم می‌توانند در عرصه‌های دانش و علم حضور چشمگیری داشته باشند. مریم میرزاخانی به ما یاد داد که در سرشت مرد و زن تفاوتی وجود ندارد.

رئیس دانشگاه شریف افزود: علم در اعتقادات دینی و ملی ما همواره مقدس بوده و نشان داده که ارتباطی با جریان‌های سیاسی نداشته و ندارد و در اسلام، علم و جایگاه انسان بسیار والاست.

فتوحی تصریح کرد: مریم میرزاخانی برای ایرانیان و جهانیان شکوهی از خواجه نصیرالدین طوسی و خوارزمی بود. امیدوارم پرورش نخبگانی همچون میرزاخانی در اولویت دانشگاه‌ها قرار گیرد تا فرد یا افرادی مانند او بتوانند قله‌های علم و دانش را فتح کنند.

او در ادامه گفت: علم و دانش را نمی‌توان با خط کش و متر اندازه‌گیری کرد زیرا علم فرامرزی است و مرزی را نمی‌شناسد. افرادی مانند مریم میرزاخانی در کشور وجود دارند و ما باید استعداد این اشخاص را شناسایی و به پرورش نخبگان بپردازیم.

در بخش دیگری از این مراسم استادانی از دانشگاه‌های صنعتی شریف و شهید بهشتی به ایراد سخنرانی درباره مریم میرزاخانی پرداختند و یاد و خاطره او را گرامی داشتند.