مؤسسه صیانت از حقوق زنان با همکاری مرکز اطلاعات سازمان ملل در تهران و کرسی حقوق بشر یونسکو در دانشگاه شهید بهشتی به مناسبت ٢١ سپتامبر "روز جهانی صلح" با حضور جمعی از حقوقدانان و صاحب نظران در تاریخ 26 شهریور 1396 نشست تخصصی را با عنوان "زنان معماران صلح " در دفتر سازمان ملل متحد برگزار كرد.

دکتر زهرا پیشگاهی‌فرد مشاور وزیر امورخارجه و مديركل حقوق بشر زنان وزارت امورخارجه، دكتر حسين میرمحمدصادقی عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی و رئيس مركز تحقيقات كرسي حقوق بشر، صلح و دموكراسي يونسكو ودکتر ماریا دوتسنکو رئیس مرکز اطلاعات سازمان ملل در تهران و در این نشست به عنوان سخنرانان اصلی مطالبی را عنوان کردند.

در ابتدای این نشست خانم دوتسنکو به موضوع صلح و نهضت همه با هم براي صلح و اهمیت تلاش زنان برای برقراری صلح پرداخت. ايشان به نقل قول از دبيركل سازمان ملل تبعيض را عامل نابودي همه قلمداد كرد كه باعث مي‌شود جوامع به توان بالقوه خود نرسند. ايشان ادامه داد: حفاظت از نسل‌هاي بعدي محرك اصلي تشكيل سازمان ملل بوده است. همكاري بين‌المللي براي جلوگيري از جنگ و برقراري صلح بستگي به اتحاد كشورهاي عضو سازمان ملل و روابط اعضاي آن دارد.

رییس مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد در این نشست تاكيد كرد عمليات صلح سازمان ملل ابزاري مهم براي پيشبرد صلح است. ايشان با اشاره به فيلمي كه در ابتداي نشست پيرامون زنان و ترويج صلح پخش شد، افزایش تعداد زنان صلح‌بان را مورد توجه قرار داد و گفت در اولین سال فعالیت صلح‌بانان تنها یک درصد افراد صلح‌بان زن بودند، در حالی که این تعداد امروز به بیش از 29 درصد رسیده است. زنان در تمامي تخصص‌ها اعزام شدند و در تمامي زمينه‌هاي حفظ صلح نقش بسزايي داشتند. آن‌ها ثابت كردن همانند مردها همان كار را در همان شرايط سخت انجام مي‌دهند. ايشان ادامه داد: اگرچه مسئوليت اعزام زنان به عهده دولت‌ها است، اما سازمان ملل همواره دولت‌ها را به اين امر ترغيب مي‌كند. 

 

وی اضافه کرد صلح و مشاركت در ميان ملت‌ها از ارزش‌هاي سازمان ملل به شمار مي‌رود كه اين مهم طي ساليان طولاني، سازمان ملل را قادر نموده تا صلح را در 60 كشور حفظ كند و 170 توافق‌نامه را تصويب و اجرا نمايد. ايشان همچنين به فرهنگ‌ها و سنت‌هاي صلح‌طلبانه ايران اشاره كردند و گفتند: سنت‌هاي صلح‌طلبانه ايران همواره كمك‌هاي ارزشمندي را به صلح نموده است.

ایشان ادامه داد ايران جزء اولين كشورهايي است كه در جهت صلح هسته‌اي گام برداشته است و تصريح كرد: همه ما مي‌دانيم كه ابتكار صلح‌آميز گفتگوي تمدن‌ها و جهان عليه افراطي‌گري و خشونت از سوي ايران صورت گرفته است.

دوتسنکو گفت همچنین توافق تاریخی برجام کمک مهمی به صلح و ثبات و امنیت نه تنها در خاورمیانه بلکه در سراسر جهان است.

 ايشان خطاب به جوان‌ها گفت: شما نسل جوان آرزويي فراگيرتر از فرهنگ صلح داشته باشيد. صلح وابسته به اقدام ماست.

در ادامه این نشست خانم زهرا پیشگاهی‌فرد، مشاور وزير امورخارجه و مديركل حقوق بشر زنان وزارت امورخارجه گفت: من هم مانند همه انسان‌هاي كره زمين به خصوص زنان به دنبال صلح و برقراری آرامش هستم. وی ادامه داد انسان‌ها به خاطر خستگي از جنگ‌هاي خانمان سوز، تصميم گرفتن صلح را بر همه جا حاكم كنند و خواستن زير بيرق سازمان ملل و تحت قوانين بين‌المللي زندگي كنند و احساس صلح كنند.

دکتر میرمحمد صادقی استاد دانشگاه شهید بهشتی با تشكر از كساني كه چراغ خرد را در اين مرز و بوم زنده نگه داشته اند، در خصوص صلح و نقش زنان گفت زنان مي‌توانند بزرگ‌ترين آمران صلح باشند و افزود: در طول تاريخ مشاهده مي‌كنيم هر کجا جنگ و خشونت بوده، زنان هم تحقیر شده‌اند و هر جا زنان تکریم شده‌اند صلح و دوستی حاکم بوده و بر جنگ و خشونت پیروز شده است.

وی خاطر نشان كرد تفکر خشونت‌آمیز داعش که ضد صلح است در عین حال ضد زن هم هست. وی ادامه داد: به دلیل همین نقش اساسی است که در قانون اساسی ما (مقدمه، اصل 20 و 21‍) به مسئله زنان به طور خاص اشاره شده است.وی تصریح کرد: خشونتی که به ویژه علیه زنان در جهان شاهد هستیم مسئله‌ای است که باید مورد توجه قرار گیرد و  بعد از اين چگونه مي‌توانيم از اين خشونت‌ها پيشگيري كنيم و افزود: یادمان باشد ادیان در این حوزه نقش‌آفرین هستند.

میرمحمد صادقی گفت امروزه تفاسير متعددي از خشونت مي‌گردد و خشونت هر رفتاری است که باعث تحقیر افراد گردد را می‌گویند و امروز خشونت در حوزه‌های مختلف تقسیم می‌شود و موضوع خشونت داخلی و خانگی امروز اهمیت بسیاری یافته است و اختصاص به كشور يا منطقه خاصی هم ندارد. بر اساس آمار در آمريكا زنان بسياري هستند كه از شوهر يا شريك جنسي خود مورد خشونت قرار مي‌گيرند يا به قتل مي‌رسند.

در پایان این نشست اساتيد و مدعوين حاضر به مباحثه و گفتگو پيرامون مسائل مطرح شده پرداختند. 

   

منیع: مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد تهران