فاطمه راکعی، نماینده مجلس ششم شورای اسلامی و فعال حوزه زنان در گفت‌و‌گو با مهرخانه با تأکید بر این‌که مطالبه بزرگ زنان حداقل انتخاب سه وزیر زن بود، ادامه داد: پس از تلاش‌های زیاد، رییس‌جمهور گفت می‌خواستم این کار را کنم اما نشد. از ایشان درخواست برگزاری جلسه‌ای با حضور زنان فعال احزاب، اصلاح‌طلب و اصول‌گرا و فراکسیون زنان مجلس را مطرح کردیم تا از آن‌جایی‌که در گفتمان دولت دوازدهم هستیم، حضوری مسایل را با ایشان در میان بگذاریم

باید لابی‌های لازم صورت بگیرد و زنان توانمند معرفی شوند
او درباره دستورالعمل اجرایی نحوه انتخاب و انتصاب مدیران حرفه‌ای تصریح کرد: اخیراً رییس‌جمهور این دستورالعمل را منتشر کرد که براساس آن مقرر شد 30 درصد از مدیران کشور در دستگاه‌های اجرایی از میان زنان انتخاب شوند. در حال حاضر باید لابی‌های لازم صورت بگیرد و سریعاً رزومه‌ها به وزرا داده شود. دو حزب بزرگ داریم که در سراسر کشور پایگاه و دفتر دارند و به‌واسطه این دو حزب زنان فعال، توانمند، متخصص و شایسته را می‌توان شناخت. به‌عنوان احزاب شاخص زنان، کمیته زنان خانه احزاب ایران و فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی هماهنگ عمل می‌کنیم و این لیست‌ها را ارایه خواهیم کرد. هدف از این اقدام جلوگیری از پراکنده‌کاری و فعالیت انفرادی است تا انتخاب‌ها براساس شاخص‌ها انجام شود.

تلاش می‌کنیم رنگ صرفاً مردانه کشور تغییر کند
نماینده مجلس ششم شورای اسلامی به جلساتی که با شهردار داشته، اشاره کرد و افزود: اخیراً نشستی را درباره پروژه حضور 30 درصدی زنان در جایگاه‌های مدیریتی با شهردار تهران داشتیم. سال‌هاست در جمعیت زنان مسلمان نواندیش و فعالان حوزه زنان روی این موضوع کار می‌کنیم و گام‌های مؤثری برداشتیم. در شهرداری نیز انتظار داریم علاوه بر حوزه شهرداری تهران در مناطق مختلف هم زنانی را به‌عنوان شهردار و معاون داشته باشیم. در کنار آن در بدنه شهرداری نیز تعداد کارکنان زن نسبت به مردان بسیار پایین است. تمام تلاشمان این است که این حضور 30 درصدی ایجاد شود و آن رنگ صرفاً مردانه کشور در حوزه‌های مدیریتی به زنان و مردان لایق، دغدغه‌مند و متخصص تغییر کند. زیرا مطمئنیم زمانی که زنان در عرصه‌های قدرت قرار بگیرند، با مسؤولیت‌پذیری و تعهد زنانه‌شان، به‌ویژه در حوزه مدیریت شهری بسیار خوب عمل خواهند کرد.

زنان توانمند مورد اعتماد عموم زنان و مردان هستند
این فعال حوزه زنان با ابراز خرسندی از حضور زنان در جایگاه شهردار، رییس و نایب‌رییس شورای شهر در استان‌های مختلف بیان کرد: این وضعیت نشان می‌دهد که حضور زنان با پذیرش اجتماعی روبه‌روست و حاصل تلاش آگاهانه جمعیت‌ها، احزاب زنان، زنان فعال، عموم زنان و جامعه است که این زنان در عرصه‌های مختلف به توانمندی و جامعه به چنین باوری رسیده‌اند. در حال حاضر رأی آوردن زنان در شوراها به این شکل نیست که صرفاً از سوی زنان رأی جذب کرده باشند بلکه زنان توانمند شناخته‌شده و مورد اعتماد عموم زنان و مردان هستند.

لزوم وجود رفاه نسبی در کشور
راکعی درباره سایر مطالبات خود از دولت دوازدهم اظهار کرد: در حوزه‌های خاص مطالبات خاص خود را داریم. در حال حاضر که فصل انتخاب مدیران و معاونت‌هاست، در نهادهای مختلف دولتی و شهرداری این مطالبه را مطرح می‌کنیم. مطالبات در حوزه‌های حقوق زنان، برابری زن و مرد به لحاظ حقوق انسانی، اجتماعی و عدالت جنسیتی بسیار زیاد است. با توجه به دوره چهارساله‌ای که پیش از این در اختیار تفکر تدبیر، اعتدال و امید بوده، انتظار داریم رفع تبعیض‌ها از سطح جامعه و خانواده ایجاد شود. خلأهایی مانند بیمه زنان خانه‌دار و کارآفرین، فرصت‌های استخدامی مساوی برای زن و مرد، حضور پررنگ در مجامع ملی و بین‌المللی، شناسایی آسیب‌های اجتماعی به‌ویژه در حوزه زنان و کودکان، گردآوری متکدیان به‌ویژه زنان و کودکان از سطح شهرها و روستاها و فرستادن کودکان کار و خیابان به مدارس جزو مواردی است که از دولت دوازدهم انتظار می‌رود آن‌ها را انجام دهند. همچنین باید برای برابری اقتصادی و اجتماعی در حدی که همه از یک رفاه نسبی در سطح کشور برخوردار باشند، تلاش کرد. مسأله محیط زیست نیز مهم است زیرا نیاز مبرمی برای زنده‌بودن و آب و هوای خوب داریم.

مطالبات‌مان خاص زنان نیست
او با بیان این‌که مطالبات ما به‌عنوان فعالان سیاسی فقط مطالبات خاص زنان نیست، تأکید کرد: ما به‌عنوان جمعیت زنان مسلمان نواندیش، زنانی هستیم که با داعیه "مسلمانِ نواندیش‌بودن" در سطح کشور و برای همه امور و مسایل تلاش می‌کنیم. این گروه متشکل از زنان دانشگاهی، پژوهشگر، روزنامه‌نگار، فرهنگی، هنرمند و اهل قلم است و برای همه مسایل فکر و نظر دارد.