مساله فعالیت زنان در چارچوب قانون اساسی، حرکت جامعه ایران را به سمت توسعه پایدار رهنمون کرده است. البته دخیل شدن و حضور زنان در موضوعات مهم کشور مانند برنامه‌ریزی و مدیریت چنان نیست که خواسته شود به این واسطه منتی بر این قشر دلسوز جامعه گذاشته شود، چرا که نیاز مبرم جامعه ایران موجب شده که آنها به عنوان مدیران اجرایی معرفی و مشغول فعالیت شوند. بدیهی است با توجه به رشد فزاینده حضور زنان در عرصه‌های سیاسی، فرهنگی و آگاهی‌های اجتماعی، آنها می‌توانند در امور مختلف حضور داشته و به جامعه خود خدمت‌کنند. همچنین به علت روحیه ماد‌رانه‌ای که در زنان است و مسئولیت‌پذیری و تعهد انسانی بالایی که عموم زنان از آن برخوردار هستند، آنها می‌توانند به رشد و توسعه کشور کمک کرده و موجبات کاهش خشونت، رفتارهای غیرقانونی و عملکردهای غیر اصولی و دور از اخلاق را فراهم‌آورند.

از سوی دیگر نباید فراموش شود که زنان نقش مهمی در اصلاح موقعیت سیاسی، فرهنگی و اجتماعی جامعه دارند. آنها در طول تاریخ مدیریتی خود، از پاکدستی برخوردار بوده‌اند و با قدرت از کژرفتاری‌های سیاسی جلوگیری می‌کنند. در دو دولت گذشته بیت‌المال به صورت بی‌سابقه مورد تعدی برخی افراد قرار گرفت، اما با حضور زنان در مسئولیت‌های کلان می‌توان در مقابل این تخلفات و حیف و میل بیت‌المال ایستاد. انتخابات شورای شهر درسال آینده از اهمیت زیادی برخوردار است و این شوراها نقش مهمی در مدیریت شهر و جلوگیری از حیف و میل بیت‌المال دارند. شهرداری‌ها از زمان قدیم، نهاد‌هایی بودند که حکایت‌های زیادی از عدم مسئولیت مالی در مورد آنها شنیده می‌شد. عدم دقت در هزینه‌کرد‌ها، فروش فضای شهری و مسائلی مانند املاک نجومی از جمله مشکلات ‌کلانشهری مانند تهران است، اما از آنجا که زنان محور خانواده‌های ایرانی هستند و به لحاظ اقتصادی نیز همواره نقش مهمی در مدیریت خانواده‌ها بر عهده دارند، با همان دقت و مهارت می‌توانند در اداره نواحی، مناطق، شهرها و روستاها تاثیرگذار باشند. زنان بهترین و پاک‌ترین نیرو‌ها برای اداره شهر‌ها هستند و از این منظر حضور خوبی در شوراهای گذشته داشتند.

آنها در مدت حضورشان در شورای شهر توانستند نظر جامعه را به عملکرد خود جلب کنند. درحال حاضر نیز با توجه به شناخت روزافزون مهارت‌‌های زنان، توانمندی‌ها و تخصص‌های علمی آنها از سوی جامعه، بار دیگر بحث حضور زنان در مناصب اجرایی مطرح شده است. زنان در بسیاری از امور دارای زمینه‌های علمی برجسته و قابل توجهی هستند، بنابراین می‌توانند در انتخابات شوراها حضور موثر خود را به نمایش بگذارند. جامعه به این آگاهی رسیده‌ است که باید موضوع حضور زنان در حوزه‌های مختلف سیاسی، اجتماعی و فرهنگی جدی تلقی شود.

در انتخابات سال آتی، زنان حضور گسترده، عمیق و کارشناسی دارند و قابل پیش‌بینی است که زنان با توجه به تخصص‌های گسترده در لیست‌های انتخاباتی حضور خواهند داشت و همچنین در پای صندوق‌های رای حاضر شده و حضور خود را به صورت مستقیم و غیر‌مستقیم در عرصه سیاسی به رخ می‌کشند.