سخن از وضعیت زنان یا آنچه به عنوان حقوق زنان معروف شده است در شرایط این روزهای کشور سهل و ممتنع است. آنچه در ابتدای امر دیده می‌شود یک مقایسه ساده از وضعیت زنان در ایران با سایر کشورهای خاورمیانه است. مشارکت زنان در فعالیت‌های اقتصادی و اجتماعی در ایران در بسیاری از موارد بدون مانع خاصی درحال انجام است. علاوه بر این مشارکت سیاسی زنان در فرآیندهای انتخاباتی به عنوان انتخاب کننده و انتخاب شونده هم بخشی دیگر از حقوقی است که اگرچه شاید امتیاز بالایی آن‌هم در قرن ۲۱ نباشد اما مثبت ارزیابی می‌شود. همان‌طور که گفته شد مقایسه با وضعیت کشورهای اطراف نشان می‌دهد زنان در ایران وضعیت مطلوبی دارند. این مقایسه از آن جهت اهمیت دارد که ژئوپلیتیک یکی از مولفه‌های مهم در فرایندهای سیاسی و اجتماعی است. در واقع قدم اول برای پیشرفت باید گذر از حد همسایگان باشد و در مرحله بعد برنامه‌ریزی برای دستیابی به استانداردهای جهانی در دستور کار قرار گیرد. یکی از مهم‌ترین نهادهایی که زنان بعد از انقلاب اسلامی در آن نقش آفرینی کرده‌اند مجلس شورای اسلامی است. در اداور مجلس حضور زنان فراز و نشیب داشته است، اما به صفر نرسیده است. از جمله در مجلس فعلی تعداد زنان به عدد ۱۷ رسید تا رکورد تعداد نمایندگان زن شکسته شود. فراکسیون زنان یکی از موقعیت‌هایی است که این گروه برای خود در مجلس آفریده‌­اند تا با مشورت‌های لازمه تصمیماتی یکدست را اتخاذ کنند. اما نشست هم‌اندیشی نمایندگان زن ادوار مجلس با حضور تعدادی از نمایندگان ادوار از طیف‌های مختلف بعد از ظهر دیروز در محل کمیسیون تلفیق مجلس برگزار شد که رویه‌ای بدیع در همکاری زنان محسوب می­‌شود. فاطمه کروبی،‌ فائزه هاشمی، شهربانو امانی، اکرم مصوری منش، نیره اخوان، رافت بیات، الهه کولایی، وحیده و اعظم طالقانی از جمله نمایندگان ادوار حاضر در این نشست بودند. از شصت نفر نماینده ادواری که برای حضور در این مراسم دعوت شده بودند حدود نیمی از آن‌ها در این نشست شرکت کرده بودند. پروانه سلحشوری رئیس فراکسیون زنان نیز در صحبت‌های خود با اشاره به پیگیری طرح گفت‌وگوی ملی در مجلس تاکید کرد: باید مسائل زنان را فراتر از حزب و گروه و جناح ببینیم و فارغ از رویکرد سیاسی عمل کنیم. او همچنین پیشنهاد تشکیل مجمع نمایندگان ادوار زن را مطرح کرد. همچنین
اکرم مصوری‌منش گفت: اکثر مردان این مرز و بوم غالبا سنتی هستند. اگر نتوانیم وحدت نظر پیدا کنیم نخواهیم توانست کاری انجام دهیم. امیدواریم نمایندگان زن ادوار مختلف بتوانند چنین حرکتی را ادامه دهند.

فاطمه کروبی: اصل فکرامام همدلی و وفاق بود

شهربانو امانی نخستین نماینده ادواری بود که صحبت‌های خود را مطرح کرد. او گفت:‌ در گذشته می‌خواستیم چنین کاری انجام دهیم که امکان آن فراهم نشد اما به همت فراکسیون زنان این حرکت به موقع انجام شد. ما باید یک بار برای همیشه در حوزه استیفای حقوق زنان صحبت کنیم و حقوق حقه‌ای که باید برای نیمی از جمعیت کشورمان باشد را لحاظ کنیم. فائزه هاشمی نماینده دور پنجم مجلس گفت:‌ حالا چنین جلساتی می‌توانند به یک برنامه خوب برسد که در موضوعات خانم‌ها با هم همکاری، همدلی و همفکری داشته باشند. مشکلات زنان همچنان باقی است و اصولگرا و اصلاح‌طلب ندارد. او پیشنهاد داد: چند محور کاری و دستور کاری وجود داشته باشد که مشخص باشد روی چه موضوعاتی باید کار شود و جلسات ادامه پیدا کند. پروانه مافی نماینده فعلی مردم تهران، نیز در صحبت‌هایی گفت: انتهای دی‌ماه خیلی تلخ بود اما آنچه نگاه ما را به آینده روشن می‌کند این است که آینده سختی پیش رو داریم. شرایط اقتصادی، بین‌المللی، داخلی و اشتغال، در مجموع ما را به این نتیجه می‌رساند که شرایط سختی در پیش داریم و باید از ایده‌هایمان عبور کنیم و همه با هم در گفتمان ملی برای حل مشکلات پیش رو قدم برداریم. فاطمه کروبی نیز که در این نشست حضور داشت ضمن تسلیت به فائزه هاشمی و مرضیه صدیقی گفت:‌ هر دوی این افراد در مجلس پنجم فعال بودند به ویژه در طرح‌ها و لوایح مربوط به زنان .

او از تشکیل نشست هم اندیشی زنان تشکر کرد و گفت: ‌مساله گفت‌وگوی ملی که مطرح شد موضوع خوبی است که اگر سرلوحه کارمان باشد موجب وفاق ملی می‌شود. اعتماد مردم و نظام به وفاق ملی؛ اصل فکر حضرت امام(ره) هم همدلی و وفاق بود.» سکینه عمرانی پور نماینده سابق مردم سمیرم در مجلس تاکید کرد: چنین جلساتی می‌تواند خروجی خوبی داشته باشد و ما هم می‌توانیم در راستای خصلت ذاتی زنان اهدافی را تعیین و آن‌ها را به مطالبه قانونی تبدیل کنیم که خروجی بهتری داشته باشد.

ساعی: نگاه جنسیتی در حوزه زنان وجود دارد

الهه کولایی نماینده دور ششم مجلس در این نشست گفت:«متاسفانه در برخی دوره‌ها این روندها مخرب بوده‌اند. مثلا نمی‌توانیم نقش مجلس هفتم و هشتم در چند همسری و ازدواج متعدد را در فروپاشی خانواده نادیده بگیریم. باید بحث را بر پایه واقعیت‌ها قرار دهیم و به این مسئله نیز توجه کنیم که مجلس می‌تواند همچنان اثرگذار باشد.» زهرا ساعی نماینده فعلی مردم تبریز هم در صحبت هایی عنوان کرد: نگاه جنسیتی در حوزه زنان وجود دارد نه نگاه ملی؛ چون عده زنان کم است آن‌ها همیشه باید دنبال این باشند که آقایان نماینده را با خود همراه کنند. سعیدی دیگر نماینده ادوار مجلس گفت: متقاعد کردن آقایان نسبت به مسائل زنان کار ساده‌ای نیست و همه آن‌ها از دیدگاه‌های خاصی پیروی می‌کنند. عفت شریعتی هم گفت: نیمی از جمعیت ما زنان هستند. مجلس باید تعداد قابل توجهی از زنان را در خود جای دهد که متاسفانه تاکنون این طور نبوده. مرضیه صدیقی نماینده ادوار پیشنهاد تاسیس دبیرخانه دائمی، راه‌اندازی کارگروه‌های اقتصادی، اجتماعی، اشتغال و حقوقی و همچنین اعتماد سازی مردم را مطرح کرد. طالقانی ادامه داد: پدرمان( آیت‌ا...‌طالقانی) همیشه می‌گفت تا مظلوم نباشد ظالم نیست و تا مستضعف نباشد استضعاف گر نیست. بر همین اساس باید روی فرهنگ خانم‌ها کار بیشتری شود. تشکیل فراکسیون محیط زیست ایده من بود ؛ خانم‌ها در این زمینه مدخل هستند و می‌توانند در توجه و زنده کردن محیط زیست دخالت کنند. اعظم‌طالقانی فرزند دیگر آیت‌ا... طالقانی نیز راجع به جوان‌گرایی نمایندگان گفت:‌ اینکه نیروهای جوان در این جمع هستند سبب خوشحالی است و امیدواریم جوانان از تجربه ما استفاده کنند و با صبر و تسامح و حوصله بتوانند اهدافشان را برای منافع ملی به پیش ببرند. آقایان به این نتیجه رسیده اند که با هم تسامح داشته باشند، امیدوارم خانم‌ها نیز به چنین نتیجه‌ای برسند. در بخشی دیگری از این نشست منیره نوبخت بر لزوم استفاده از تجربیات گذشتگان تاکید کرد و هاجر چنارانی نماینده فعلی مجلس این مساله را مطرح کرد که‌ای کاش رئیس مجلس در جمع نمایندگان زن حاضر بود. حسن زمانی رئیس مرکز نمایندگان ادوار و مشاور علی لاریجانی ضمن ابلاغ سلام رئیس مجلس و اعلام این مساله که لاریجانی نتوانسته به دلیل حضور در جلسه دیگری در این جلسه شرکت کند گفت:‌ مرکز امور نمایندگان مجلس بعد از بیست سال پیگیری، امسال رسمیت پیدا کرد و حالا نمایندگان ادوار در مجلس تشکیلات مصوبی دارند. در پایان این بخش از این نشست، الهه کولایی نیز به حسن زمانی انتقاد کرد که هیأت رئیسه مجلس باید در کنار نمایندگان حضور پیدا می‌کرد. در ادامه با اهدای لوح تقدیر از نمایندگان ادوار زن تجلیل شد و نمایندگان حاضر در این مراسم عکس یادگاری گرفتند.» باید گفت در میان انواع حقوقی که زنان به دنبال آن هستند اما در بخش سیاسی آنها تحقق یک حق بزرگ را پیش رو دارند. تعریف رجل سیاسی برای شرایط کاندیداتوری ریاست جمهوری است، شرایطی که همچنان در هاله‌ای از ابهام است که آیا زنان می‌توانند رجل سیاسی تعریف شوند یا خیر؟

منبع: روزنامه آرمان