اين نشست  که در روز شنبه بيستم تيرماه  با حضور تعدادي از زنان فعال سياسي، اجتماعي و رسانه اي برگزار شد، فاطمه راکعي، آذر منصوري، فائزه هاشمي، شهيندخت مولاوردي، بدرالسادات مفيدي، فريده غيرت، سهيلا جلودارزاده، مينو مرتاضي، فاطمه داداشيان، نرگس کريمي و فاطمه پهلواني به ايراد سخن پرداختند. در پايان  نشست از  خانواده مرحوم صادق آئينه وند تجليل شد

در ابتدای نشست دکتر فاطمه راکعی دبیر کل جمعیت زنان مسلمان نو اندیش ضمن خیر مقدم به حضار، اظهار داشتند جمعیت در سال 1386 توانست از وزارت کشور مجوز دریافت کند،پس از دریافت مجوز سریعاً فعالیت خود را آغاز کردیم و حدود دو سال خیلی خوب کار کردیم، که متأسفانه در دولت های نهم و دهم مانع تراشی هایی برای فعالیتهای جمعیت ایجاد کردند، اما فعالیت های جمعیت متوقف نشد و در همه­ این سالها در مواقع لزوم جمعیت با صدور بیانیه و نیز انجام مصاحبه­هایی توسط دبیر­کل مواضع­خود را در مورد مسائل اعلام کرده­ و هیچوقت ساکت نبوده­ایم. خوشبختانه در دولت یازدهم ، جمعیت فعالیت­ها یش را دوباره آغاز کرده است و تا کنون  چندین نشست هم اندیشی برگزار کرده­ایم که می توان به نشست های تخصصی دختران: دیروز، امروز و فردا، گفت و شنود با خانم مولاوردی و نشست های استانی جمعیت اشاره کرد.

 

فاطمه راکعی در ادامه با اشاره به اهمیت انتخابات آتی مجلس گفت: جمعیت با همکاری مجمع زنان اصلاح طلب و همچنین با توجه به عضویت در شورای هماهنگی احزاب بیست گانه، تلاش های فراوانی را برای تشویق زنان شایسته به ثبت نام در انتخابات انجام داده است

 

به گفته وی مشارکت سیاسی بانوان در مجلس شورای اسلامی در بهترین دوره ها از پنج درصد فراتر نرفته است و جای خالی این حضور همواره احساس شده است؛ از همین رو است که در آستانه ی انتخابات مجلس بار دیگر شعار مشارکت 30 درصدی زنان در مجلس و لزوم آماده سازی بسترهای لازم در راستای تحقق آن مطرح شده است.

راکعی اظهار امیدواری کرد با کنار رفتن مانع ها و فراهم شدن بسترها، مشارکت زنان در انتخابات آینده ی مجلس بیش از هر زمان دیگری باشد.

 

وی با تاکید بر اهمیت حمایت از کاندیداهای زن شهرستان گفت: باید در زمینه فرهنگ سازی در جامعه زنان اقدامات مهمی را انجام دهیم و پیشتاز بودنمان را نشان دهیم و اظهار امیدواری کرد که بانوان در جناح‌های اصولگرا نیز در این زمینه فعال باشند

 

وی در پایان سخنان خود از همکاری خانم دکتر داداشیان و خانم مهندس آذر منصوری در برگزاری نشست تشکر کرد.

 


سخنران بعدی نشست آذر منصوری فعال سیاسی اصلاح طلب و از اعضای شورای مرکزی جمعیت زنان مسلمان نو اندیش بود. وی سخنان خود را با ابیاتی از شفیعی کدکنی آغاز کرد:

 

چون بمیرم- ای نمی دانم که - باران کن مرا

 

در مسیر خویشتن از ره سپاران کن مرا

 

خاک و باد و آتش و آبی کز آن بسرشتی ام

 

وا مگیر از من روان در روزگاران کن مرا

 

 آب را گیرم به قدر قطره ای در نیم روز

 

برگیاهان در کویری بار و باران کن مرا

 

مشت خاکم را به پابوس شقایق ها ببر

 

وین چنین چشم و چراغ نو بهاران کن مرا

 

باد را هم رزم توفان کن که بیخ ظلم را

 

 بر کند از خاک و باز از بی قراران کن مرا

 

 زا آتشم شور و شراری در عشاق نه

 

 زین قبل دل گرمی انبوه یاران کن مرا

 

خوش ندارم زیر سنگی جاودان خفتن خموش

 

هر چه خواهی کن ولی از رهسپاران کن مرا

 

وی گفت : بیشتر از یک دهه است که بحث مشارکت سیاسی زنان در ایران شکل جدی‌تری به خودگرفته است و صحبت از مشارکت سیاسی زنان برگرفته از اعتقاد ما است.

 

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب افزود: گذشت 36 سال از انقلاب و برگزاری 9 مجلس نشان داده است که انتخابات فرصت مناسبی برای مشارکت زنان و مطرح کردن مطالبات این قشر از جامعه است و در طی این مدت سهم زنان در مجلس تنها سه درصد بوده است.

 

وی خاطرنشان کرد: در زمانی که بحث سهمیه 30درصدی حضور زنان در مجلس مطرح شد، این نگرانی بوجود آمد که این 30 درصد از سوی جامعه قابل تحقق خواهد بود یا خیر. گمان میکنم به همان میزان که جریانهای سیاسی اعم از گروهها و احزاب مختلف تلاش می‌کنند درصد مشارکت زنان را در ساختار حقوقی ایجاد کنند، بحث پذیرش آن در جامعه نیز اهمیت دارد و باید جریان سازی های لازم در جامعه نیز بوجود بیاید.

 

از دیگر سخنرانان این نشست فائزه هاشمی بود، وی  گفت: باید سعی کنیم که در گروه‌ها و احزاب مختلف جمع زنان فعال را گسترش دهیم.

 

وی ادامه داد: مشکل دیگر رای ندادن زنان به زنان است که آقای هاشمی نیز آن را همواره مطرح میکند که حرف درستی است و دلایل مختلفی دارد که میتوان با آموزش آن را تغییر دهیم و با ارتباط با بطن جامعه، زنان را تشویق کنیم تا به هم جنس خود رای دهند به ویژه که در شهرستانها این امر مهم است.

 

«فائزه هاشمی» افزود: «ما هروقت نزد آقای هاشمی می‌رویم و از وضعیت کشور گله می‌کنیم که چرا به خانم‌ها پست نمی‌دهید ؟ می‌گویند شما خودتان به خودتان رأی نمی‌دهید از بقیه چه انتظاری دارید؟ این حرف درستی است. نکته دیگر این که ما با آقایان در یک‌جا فعالیت می‌کنیم و حزبمان حزب زنانه نیست، باید به نوبت خودمان در احزابی که حضور داریم و در جمعیت‌ها و گروه‌ها، سعی کنیم نقش و سهم خانم‌ها را در آن تشکیلات حزبی در برنامه‌های حزبی و سطوح تصمیم‌گیری حزبی ارتقا دهیم .وی با اشاره به ضعیف بودن بنیه مالی زنان گفت: در زمانی که در مجله زنان کار می کردم در دوره انتخابات شورای شهر تبلیغات زنان را به صورت رایگان منتشر کردم . اینگونه اقدامات می تواند بسیار تاثیرگذار باشد.

 

سخنران بعدی نشست دکتر الهه کولایی استاد دانشگاه و از اعضای شورای مرکزی جمعیت زنان مسلمان نو اندیش بود. وی گفت :اگرچه بحث سهمیه ٣٠ درصدی در مجمع به تصویب نرسید اما موضوع اساسی این است که ما باید عدد داشته باشیم که عرضه کنیم. ما از ٣٠ درصد صحبت می‌کنیم ولی باید تعداد کاندیداها و کسانی که ثبت‌نام می‌کنند بعد از ردصلاحیت‌ها، آن‌قدر باشند که بتوانیم  این موضوع را اجرائی کنیم. کولایی افزود: تجربه نشان داده که زنان حتی بیش از اینکه به حقوق خودشان بیندیشند، به فرزندان، همسران و به جامعه خود می‌اندیشند. بررسی‌ها نشان می‌دهد که افزایش حضور زنان هم عامل بازدارنده در برابر رشد فساد است و هم به دلایل مختلف، زنان در بازی‌های فساد به کار گرفته نمی‌شوند. نکته بسیار مهم از نظر من اين است که ما بايد به تجربه‌های موفق زنان در کشورهای دیگر جهان توجه داشته باشیم.

 

از دیگر سخنرانان نشست خانم بدرالسادات مفیدی نماینده روزنامه نگاران بود . وی اظهار داشت: ‌حضور زنان ایرانی در انتخابات چه در موقعیت رای دهندگان و چه در موقعیت رای گیرندگان مستلزم فراهم شدن بسترهای فرهنگی،‌ مذهبی،خانوادگی و اجتماعی است.

 

وی ادامه داد: از آنجا که گفتمان فرهنگی حاکم در جامعه ایرانی متمرکز بر فعالیت مردان است، مشارکت سیاسی زنان تحت‌الشعاع این نگاه و گفتمان بسیار محدود شده است. پس از پیروزی انقلاب مشروطه که نخستین نظامنامه انتخابات مجلس شورای ملی تدوین شد، زنان را هم‌ردیف خارج‌شدگان از دین، دیوانگان، دزدان و ... قرار دادند و آنها را فاقد رای دانستند.

 

مفیدی اظهار کرد: همواره مشکلات اساسی پیش روی مشارکت سیاسی و اجتماعی زنان از جمله محدویتهای سنتی،‌ وجود دارد که از طریق اگاهی و آموزش حل می‌شود .

 

سخنران بعدی نشست مینو مرتاضی لنگرودی  فعال سیاسی اصلاح طلب بود . وی  با اشاره به گفته‌ای از مولاوردی درخصوص آمار ٣٠ درصدی زنان از جمعیت کارتن‌خواب‌ها، این پرسش را مطرح کرد که چرا زنان  می‌توانند ٣٠ درصد کارتن‌خواب باشند، اما نمی‌توانند نماینده مجلس باشند؟» مرتاضی با اشاره به اینکه ماهیت انتخابات جمعی است و برای همین زن‌ها می‌توانند در زمان انتخابات کار جمعی کنند . مرتاضی با ترسیم وضعیت زنان در سه دهه گذشته گفت: اگر سه دهه حضور جدی زنان را در انتخابات مورد توئجه قرار دهیم می‌بینیم که دهه ٦٠ دهه سرسپردگی به مردان انقلابی است. دهه ٧٠ دهه تغییرات و دلدادگی به اصلاحات است، اما دهه آشنایی با حقوق خود هم هست. دهه ٨٠ را اگر دهه آگاهی‌های مدنی بدانيم متوجه می‌شویم که عقلانیت مبتنی بر آگاهی‌های جنسیتی حاکم شده است. در این سال‌ها هم‌گرایی زنان براساس مطالبه‌محوری رشد پیدا کرده است نه دلدادگی و سرسپردگی. وی افزود: طبق اصل قانون اساسی افراد می‌توانند دور هم جمع شوند و درباره مطالبات خود از نامزدها صحبت کنند. در ادارات و شرکت‌ها زنان می‌توانند دور هم جمع شوند و درباره مطالبات خود صحبت کنند.حتی زنان خانه‌دار هم می‌توانند جمع‌های خود را شکل دهند. من مطمئن هستم که ما این‌بار سرافرازتر از دهه‌های قبل خواهیم بود

 

شهیندخت مولاوردی معاون رئیس جمهور در امور زنان سخنران بعدی نشست بود.

 

مولاوردی با ارایه نقشه یی که جایگاه زنان در سیاست را با رنگ های مختلف نشان می داد و هر ساله از سوی سازمان ملل ترسیم می شود، جایگاه کشورمان در این حوزه را بسیار پایین و درصد مشارکت زنان را کمتر از سه درصد عنوان کرد.
مولاوردی اظهار کرد: ایران سال ها است که در اتحادیه ی بین المجالس متعهد شده مشارکت سیاسی زنان را تا مرز 25 درصد افزایش دهد ولی این هدف تاکنون تحت تاثیر مانع هایی نظیر تعصبات و تبعیضات جنسیتی، رویکردهای فرهنگی که زنان را قادر به مشارکت سیاسی نمی دانند و فقدان حمایت و پشتیبانی از سوی احزاب و رسانه ها محقق نشده است.
مولاوردی افزود: افزایش شمار نمایندگان زن در مجلس، به توجه بیشتر این نهاد به مساله های اجتماعی، کودکان، زنان و خانواده و ... منجر خواهد شد و رشد و منفعت زنان در این حوزه ها را به دنبال خواهد داشت گفت: البته علاوه بر کمیت، کیفیت نیز بسیار مهم است. ما نیز در معاونت امور زنان به عنوان جایگاه ستادی این موضوع را پیگیری می کنیم و دوره های آموزشی در کارگروه زنان و مشارکت خواهیم داشت تا مجلسی در شان جامعه داشته باشیم.
یکی دیگر از مسایلی که معاون رییس جمهوری از آن یاد کرد، لزوم حمایت های قانونی و تصویب قانون هایی است که حضور زنان در عرصه ی سیاسی را تسهیل کند. او از سهمیه بندی
او افزود: البته تلاش ما برای طرح این مساله در مجمع تشخیص مصلحت نظام ناموفق بود و متاسفانه در صحن علنی مجمع با اختلاف 2 رای، این طرح رای لازم را کسب نکرد.
مولاوردی اضافه کرد در این خصوص با رهبر انقلاب مکاتبه یی داشته و امیدوار است در زمان ابلاغ سیاست های انتخابات مجلس، این مساله نیز در نظر گرفته شود.
او همچنین به طرح دیگری که احزاب را ملزم به گنجاندن شمار معینی از زنان در فهرست های خود می کند اشاره کرد که این طرح نیز بعد از ارایه از سوی فراکسیون زنان مجلس، موفق به کسب آرای لازم نشد. به گفته ی مولاوردی اجرای این طرح در عراق، مشارکت سیاسی و موفقیت زنان در انتخابات پارلمانی این کشور را تا درصد بالایی افزایش داده است.

سخنران بعدی نشست خانم فریده غیرت از حقوقدانان کشورمان بود که طی سخنانی اظهار داشت: وظیفه ما تشویق بانوان برای کاندیدا شدن و باورکردن خودشان است که هم کاندید شوند و هم به خودزنان رأی بدهند. وی ادامه داد متأسفانه زنان در انتخابات خودشان را باور ندارند و به مردها رأ می دهند.

 

از دیگر سخنرانان نشست خانم دکتر فاطمه داداشیان مدیر عامل بنیاد ایرانیان بود . وی صحبتهای خود را با این آیه آغاز کرد"ان الله لا یغیر ما بقوم حتی یغیر ما بانفسهم"، خداوند وضع هیچ قومی را تغییر نمی دهد، مگر آنکه آن قوم خودشان تغییر را بخواهند. ایشان ادامه داد:بحث مشارکت سیاسی زنان چیزی جز توسعه پایدار نیست. باید از ابعاد دیگری به این قضیه نگاه کنیم و به عنوان یکی از شاخصه‌های توسعه ایران حضور زنان را مطرح کنیم. حتی جناح اصولگرا و رئیس فراکسیون زنان اصولگرا نیز گفته‌اند باید درصد حضور زنان در انتخابات افزایش پیدا کند. این ضرورتی است که با آن روبرو هستیم.

 

خانم سهیلا جلودارزاد رییس اتحادیه زنان کارگر دیگر سخنران نشست بود.وی گفت:‌ من بیش از همه در انتخابات مجلس شرکت کرده‌ام و در دوره نمایندگی‌ام، دور افتاده‌ترین استان‌ها و شهرستان‌ها را بازدید کردم.

 

وی ادامه داد: امیدواریم امسال نیز تمهیدات مناسبی اندیشیده شود تا انتخابات هرچه با شکوه‌تر و بدور از هرگونه حواشی برگزار شود.

 

جلودارزاده برقراری ارتباط با عامه مردم بویژه زنان را در موفقیت کاندیداهای زن موثر خواند و افزود: زنان کارگر در نزدیکی انتخابات در خانه‌های کوچکشان برنامه‌های مختلفی برگزار می‌کنند که این برنامه‌ها بسیار تاثیرگذار است.

 

سخنران بعدی، نرگس کریمی نماینده خانواده شهدا بود که درباره تجربه مشارکت سیاسی زنان در انتخابات کشورهای توسعه‌یافته، توفیقات و شکست‌های آنها سخن گفت. او با بيان اینکه ورود زنان به احزاب با مشکلات گوناگون مواجه بود و اگر زنی هم به این احزاب راه پیدا می‌کرد،  باید خدماتی می‌شد ، افزود: یکی از استراتژی‌های زنان این بود که احزاب سیاسی رسمی را نادیده گرفتند. خودشان به طور مستقل حزب تأسیس و فعالیت را شروع کردند. اما مشکلی که وجود داشت، این بود که آنها را به پست‌های بالای پارلمانی و دولتی راه نمي دادند. بعد از مدتی این استراتژی را عوض کردند. آخرین استراتژی‌ای که به کار گرفتند، حرکت کلی به سمت ساختارهای سیاسی و سنت‌های حزبی بود؛ يعني هم وارد احزاب سیاسی سنتی و رسمی شدند و هم اینکه در احزاب خودشان فعالیت کردند؛ موضوع زنان را در احزاب خودشان پیگیری می‌کردند، تغییر و تحولات را در احزاب دیگر. به اين ترتيب توانستند در ارکان احزاب نفوذ کنند و با ساختارهای حاکم متحد شدند و به هیأت حاکمه احزاب راه پیدا کردند،.

 

در پایان مراسم خانم دکتر روشنفکر سخنانی را در تقدیر از مرحوم دکتر آئینه وند بیان کرد و اظهار داشت،  مرحوم آئینه وند همیشه از مشارکت سیاسی زنان حمایت می کرد ، سپس با دادن لوحی از سویی جمعیت به خانواده ایشان، از مرحوم صادق آئینه وند تجلیل شد.