قائم مقام جمعيت زنان مسلمان نواندیش با اشاره به مواضع این حزب در خصوص سیاست های داخلی و خارجی گفت که برجام دستاورد بزر تاریخی بود و آتش زدن آن همان چیزی بود که نتانیاهو می خواست.

آذر منصوری قائم مقام جمعيت زنان مسلمان نواندیش در دومین کنگره این حزب به تحلیل مسایل منطقه و سیاست خارجی و برجام پرداخت و گفت: ما حزب اصلاح طلب هستیم و به راهبرد مردم‌سالارانه باور داریم و تا رسیدن به اهداف واقعی جمهوری اسلامی به این راهبرد باور خواهیم داشت و معتقدیم جمهوری اسلامی ظرفیت رسیدن به این اهداف را در خود دارد و گرنه تمام تلاش های ما بی نتیجه می ماند. ما به حق اعتراض مسالمت‌آمیز، گفتگو و حرکت در چارچوب قانون اساسی معتقد هستیم و گفتگو را به عنوان راه حل می‌دانیم و در اتفاقات ۷ دی هشدار عدم گفتگو را شاهد بودیم.

وی افزود: راهی جز گفتگو نداریم چرا که ما را به رهیافت مشترک می رساند و با این میزان فرصت های پیش روی ایران و گفتگو راه حل چالش در سیاست داخلی و خارجی است. به همین دلیل با صدای بلند افتخار می کنیم به رویکردی که از سال ۹۲ آغاز شد تغییر رویکردی که اهل تعامل سازنده با جهان و مقاومت در برابر افراط گرایی است.

منصوری ادامه داد: اگر تنها دستاورد اصلاحات از ۹۲ به بعد تحقق توافقنامه برجام بود یعنی ما به بزرگترین مسئولیت تاریخی خود عمل کرده ایم. با روی کار آمدن ترامپ دیدیم که نتیجه ای در بر داشت و ما باید از حرکت خود دفاع کنیم ما با وجود نظارت استصوابی در انتخابات مجلس شرکت کرده و توانستیم مجلس را با افراطی های کمتری شکل دهیم. اگر آن هشت نفر تندرو که پرچم را آتش زدن تبدیل به ۲۰۰ نفر می شدند چه میشد ما مجلسی عاقل تر و پیگیر تر تحویل دادیم و از ممکن ترین چیزی که داشتیم استفاده کردیم تا با افراط گرایی مقابله کنیم.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب اظهار کرد: از ۲۹ اردیبهشت سال گذشته از داخل و خارج برای تضعیف دولت سرمایه گذاری کردند و آن را در دیماه شاهد بودیم. جریان اصلاحات از سال ۷۶ آغاز به کار کرد و از همان موقع برخي بودند که دنبال براندازی جمهوری اسلامی ایران و نابودی این جزیره ثبات در خاورمیانه هستند. می‌گویند اصلاح‌طلبان مانع کار ما شده اند و تمام تلاش خود را می‌کنند تا دولت که همراه اصلاح‌طلبان را مورد هجمه قرار دهند.

قائم مقام جمعيت زنان مسلمان نواندیش با بیان اینکه منکر نقدهایی که به جریان اصلاح‌طلب می‌شود،نیستیم، بیان کرد: افرادی که فقط عنوان اصلاح طلب را به دوش می‌کشند و بهترین اسم برای آن‌ها منفعت طلبان است. برخی که در شرایط سخت ناپدید شده و بعد پیدایشان می‌شود، متاسفانه در جریان اصلاحات قرار دارند و همچنین شاهد فرآیند نامناسب خانوادگی و رانتی در انتصابات هم هستیم که یک دفعه پدیده‌ای همچون ژن‌خوب اتفاق افتاده و مدیرانی که از اقتدار لازم برخوردار نیستند به اعتبار اصلاحات لطمه می‌زند.

منصوری اضافه کرد: برخی از این نقد متوجه خود جریان اصلاحات است و برای آنکه این جریان تداوم یابد و پررونق تر و جدی تر حرکت کند باید به این مسایل توجه کنیم. اما بخشی از این هجمه ها از جانب افراد افراطی است. پس از خروج برجام از ترامپ شاهد هلهله و شادی نتانیاهو بودیم برجام یک مطالبه و دستاورد ملی است نه یک رقیب سیاسی، شما این توافق را در مجلس آتش میزنید همان مسیری را طی می‌کنید که نتانیاهو می‌خواهد و در گردابی می‌افتید که ترامپ برپا کرده است . برخی چون اصلاحات را رقیب سیاسی خود می‌دانند به هر ابزاری متوسل می‌شوند و این گروه اقلیت دولت پنهان را پشت سر خود دارند.

وی تصریح کرد: این افراد به دنبال آن هستند که بگویند چه شما رای بدهید و چه ندهید ما کار خود را می‌کنیم و نمونه‌اش را می‌توان در برخورد با فعالان محیط زیست و غیره دید. با وجود دولت موازی که به آن‌ها قدرت می دهد، دولت منتخب به اهداف خود دست پیدا نمی‌کند چرا که دولت پنهان ابزار و قدرت بیشتری نسبت به دولت منتخب دارد راه حل نیز تعیین تکلیف مدیریت در کشور است. اگر مردم ولی نعمت یک کشور هستند باید سرنوشت کشور هم در دست خودشان باشد نه عده قلیلی که معلوم نیست چه کسانی هستند و بخش عمده بنگاه‌های ثروت را هم در دست دارند.

او ادامه داد: هرچند طیف افراطی برجام را آتش زد اما حاکمیت غالب کشور با این خط موافق نیست و این یک نقطه قوت محسوب می شود. برجام برجام است و توافقنامه ای است که ایران را از جنگ دور می‌کند، اگر خاتمی با گفتگوی تمدن‌ها اسرائیل را منزوی کرد امروز دولت همراه اصلاح‌طلبان با برجام اسرائیل را منزوی کرده و اگر در داخل متعهد و متحد به برجام باشیم می‌توانیم آمریکا را نیز منزوی کنیم و دیدیم که اتحادیه اروپا با صدای بلند به این مسئله پایبند ماند و اکنون انگشت اتهام به سمت ترا مپ است.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب ادامه داد: ما شاهد بهترین موضع گیری از جانب کشورهای اروپایی و باقی مانده در برجام بودیم و اگر یک صدای وحدت و حداکثری از داخل کشور شنیده شود، نتايج مثبتي دارد. خوشبختانه نظر قاطبه حکومت نیز مثبت است و متنی از سوی آقای ولایتی مشاور مقام معظم رهبری در امور سیاست خارجی خواندم که با این نگاه همراهی می‌کردند.

وی در ادامه در رابطه با تهدید هایی که سیاست داخلی و سیاست خارجی را تهدید می‌کند گفت: ما با مثلث ائتلاف خطرناک خاورمیانه رو به رو هستیم که شامل عربستان، آمریکا و اسرائیل است و به دنبال تامین منافع خود هستند. انتخابات لبنان بهترین نتیجه را برای ایران داشت و همان چیزی بود که ما می‌خواستیم، ترامپ و نتانیاهو به دنبال این هستند که عربستان آغازگر جنگی علیه ایران باشد که منافع بلند مدت و کوتاه مدتی برای شان خواهد داشت و ایران خلع سلاح شده و نقش استراتژیک خود را از دست بدهد و تبدیل به سوریه دوم شود اما تاکنون توانستیم در مجموع هوشمندانه عمل کنیم.

منصوری افزود: هرچند با خروج آمریکا تحریم‌ها افزایش پیدا می‌کند اما باید از فرصتی که گروه ۵ برای برجام داده است استفاده کنیم. هر چه امید، انسجام ملی و اعتماد عمومی تقویت شود مقدمات وحدت ملی افزایش یافته و هیچ دشمن خارجی نمی‌تواند به ما آسیب برساند.

وی با بیان اینکه در این شرایط امید نقش اساسی دارد، ادامه داد: اگر من جای حکومت بودم برای تقویت کلیدواژه امید حصر را یکجا برداشته و به جای فیلتر تلگرام بقیه برنامه‌ها را هم رفع فیلتر می‌کردم. ۴۵ میلیون نفر از تلگرام استفاده می‌کنند وقتی شما به آنها توصیه می‌کنید که دیگر از این پیام رسان استفاده نکرده و جایش را به پیام رسانه‌ای داخلی بدهند، اما آنها به شما اعتماد نمی‌کنند و آن وقت شما تلگرام را فیلتر می‌کنید، این رفتار نشان می‌دهد که به ما اعتماد ندارید و خود نوعی اعتمادسورزی است. یک میلیون نفر از تلگرام به پیام رسانه‌ای داخلی مهاجرت کرده‌اند، ان هم پیام رسان که فقط توانایی پاسخگویی به ۱۴ میلیون کاربر را دارد.

منصوری با بیان اینکه افراد ی که میخواهند دولت را به زمین بزند نمی‌دانند که چه ضربه و ضرری به منافع ملی ملی می‌زنند گفت: با فیلتر تلگرام اعتماد ۴۵ میلیون نفر خدشه دار شد.از سویي دیگر ما از عدم انسجام مدیریتی ضعف در نظارت، کنترل و پاسخگویی رنج می‌بریم و امروز به جایگاه رسیدیم که وقتی دولت بودجه ۹۷ را منتشر میکند عصبانی می‌شوند که چرا بودجه را شفاف کرده اید.حاکمیت کلان باید تکلیف خود را با دولت موازی در همه حوزه‌ها مشخص کند ما در حوزه اقتصادی هم از دولت پنهان رنج می‌بریم. فراموش نکنیم، بخشی از مخالفت‌های با دولت به عملکرد دولت در حوزه شفافیت برمی‌گردد.

وی ادامه داد: امسال سال تولید ملی نامگذاری شده است، اما چگونه می‌توان بدون رقابت و با وجود رانت و برخورد با فعالین رسانه ای که می‌خواهند حوزه اقتصاد را چراغ بیاندازند کار انجام داد. با این شرایط مشکل تولید ملی حل نمی‌شود، ما در حوزه اقتصاد چیزی به اسم رقابت نداریم، از تولید تا صادرات و واردات گرفته اجازه سرمایه‌گذاری نمی‌دهند. بعد از برجام عده‌ای به ایران آمدند تا سرمایه‌گذاری کنند اما رفتند سوال این است که چرا ترسیدند؟ این مشکلات به خودی خود حل نمی‌شود باید برای همه فرصت برابر اقتصادی ایجاد کنیم و نهادهای صنفی مستقل در فضای اقتصادی شکل بگیرد.

منصوري با اشاره به مواضع سیاسی صدا و سیما افزود: از سوی دیگر مسئله ای داریم به نام صدا و سیما. صدا و سیما باید دارای یک نقشه ملی باشد اما یکی از آسیب‌های كه به جامعه وارد می‌شود، از طرف همین صدا و سیما است. صدا و سیما باید نقش ملی خود را ایفا کنند و به جای رویکرد سیاسی اجازه دهد صدای مردم شنیده شود نه اینکه در اختیار یک جریان سیاسی خاص باشد. به همین دلیل است که شاهدیم که صدا و سیما با اقبال روبرو نیست و فقط زمانی پربیننده است که فوتبال جام‌جهانی پخش می‌کنند.

وی گفتگو را تنها راه ترمیم شکاف‌ها دانسته و ادامه داد:موضوع انتخاب آزاد هم همچنان یکی از چالش‌های اساسی است که وجود دارد. نمونه‌اش سپنتا نیکنام ٬ مینو خالقی و شهرداری تهران است که همه بعد از رای دادن مردم صورت گرفت. اگر دنبال گشایش سیاسی هستیم تنها راه انتخابات آزاد است، نظارت استصوابی آسیب فراوانی به کشور وارد کرده است و بخشی از نیروهای کشور از حضور در انتخابات محروم شده و نمی شود از آنها استفاده کرد. باید روی تحقق میزان بودن رای مردم اصرار بورزیم. باید به مردم فرصت انتخاب شدن و انتخاب کردن بدهیم. این رفتار اعتمادسوز هستند و شکاف ها را افزایش میدهند.

وی ادامه داد:مسئله بعدی دخالت در حریم خصوصی و محترم شمردن حریم خصوصی شهروندان است شاهد هستیم که بدترین اتفاقی که می توانست در یک کشور اسلامی افتاد، كه در نتيجه قانون پوشش اجباری افتاد. آن این بود که زنان حجاب را بر سر چوب کردند و من این را به عنوان زنی که به حجاب اعتقاد دارد می‌گویم که این اتفاقات به به معنای محترم نشمردن حجاب زنان است. باید به شعور مردم اعتماد داشته باشیم و به مردم اجازه دهیم بر اساس عرف جامعه انتخاب کنند.

منصوری در انتها به بحث دادرسی عادلانه و پرونده های قضائی اشاره کرده و گفت: ما شاهد برخورد سیاسی با افراد در قوه قضائیه هستیم در حالی که این قوه باید نماد دادگری باشد. بی اعتمادی دلیل اصلی شکاف میان مردم و دولت است، دادرسی میتواند امید را تقویت کند. گروه‌های خشونت‌طلب دور ایران را گرفته اند تا ایرانی بدتر از سوریه بسازند. ناچاریم با گفتگو به معنای خوب شنیدن و خوب گوش دادن پیش برویم و تنها امکان ما برای رسیدن به دریافت مشترک،گفتگو است و راه و پیشنهادی به جز گفتگو باقی نمانده است.