یاسمین عزیزی: نشست هم‌اندیشی جمعیت زنان مسلمان نواندیش با موضوع «آینده پیش روی زنان ایران» با حضور شهین‌دخت مولاوردی معاون زنان رییس جمهور، جمعی از نمایندگان مجلس و شورای شهر و بسیاری از فعالان زن در روز 27 خرداد برگزار شد.

فاطمه راکعی در ابتدای این نشست هم‌اندیشی، شهادت امام عدالت و تقوا، امام علی (ع) را تسلیت گفت و افزود: پیروزی بزرگ 29 اردیبهشت و روی کار آمدن مجدد دولت تدبیر و امید را تبریک می‌گویم و برای افراد منتخب مردم در شورای شهر تهران آرزوی موفقیت دارم.

دبیرکل جمعیت زنان مسلمان نواندیش، اهمیت عملکرد با برنامه دولت و شورای شهر جدید را برشمرد و ادامه داد: امیدواریم افراد منتخب مردم، ابتدا مشکلاتی که سال‌ها برای کشور و اصلاح‌طلبان رقم خورد و سپس مشکلات و مسائل موجود را بتوانند در این چندسالی که پیش رو دارند و در قدرت هستند، مرتفع سازند و گام‌های بلندی را در جهت توسعه و پیشرفت کشور و خدمت به مردم بردارند.

وی با اشاره به تاکید دکتر جهانگیری در دیدار با تعدادی از زنان فعال ستادهای دکتر روحانی، مبنی بر عزم و تصمیم جدی دولت برای به‌کارگیری زنان توان‌مند، بیان کرد: در روزهای اخیر در دولت، اتفاق‌های خوبی در حوزه زنان افتاده، خبر صدور حکم مدیریت سه زن در سازمان برنامه و بودجه توسط دکتر نوبخت و ابلاغ حکم وزیر نفت برای جذب و به‌کارگیری زنان توان‌مند در صنعت نفت خبرهای خوبی است که عزم دولت را نشان می‌دهد که در دور دوم به شکل جدی تصمیم دارد از ظرفیت‌های زنان توان‌مند استفاده کند.

* گزارش کوتاهی از فعالیت‌های جمعیت زنان نواندیش در انتخابات 96

راکعی در بخش دیگری از سخنان خود در نشست هم‌اندیشی «آینده پیش روی زنان ایران»، گزارش کوتاهی از حوزه فعالیت‌های جمعیت زنان نواندیش در راستای تلاش‌های ملی برای روی کار آوردن مجدد دولت دکتر روحانی ارائه داد و گفت: علاوه بر تلاش‌های مشترک جمعیت و حزب اتحاد ملت در کلیه مناطق تهران برای جلب مشارکت زنان و البته اعضا خانواده‌ها برای آمدن به پای صندوق‌های رای، به پیشنهاد حزب اتحاد ملت و آذر منصوری، من مسئولیت کمیته زنان استان‌های حزب را نیز پذیرفتم که از این طریق بتوانیم این همکاری تنگاتنگ و پررنگ‌تری داشته باشیم و همه نمایندگی‌های جمعیت زنان را در استان‌ها برای این هم‌افزایی فعال کنیم.

وی با تاکید بر این‌که فرقی ندارد این حرکت‌ها برای اتحاد ملت باشد یا برای جمعیت زنان نواندیش، اظهار کرد: باید این فعالیت‌ها هرجا که امکان داشت، انجام می‌شد و ما به خوبی توانستیم این کار را انجام بدهیم.

عضو شوراي مركزيحزباتحاد ملت ايران اسلامي به پذیرش مسئولیت کمیته زنان استان‌ها در ستاد زنان دکتر روحانی اشاره کرد و گفت: در زمانی که باید برای این مساله وقت می‌گذاشتیم، بیشترین وقت را در ستاد مرکزی دکتر روحانی با همراهی دکتر اشرف بروجردی که مسئولیت معاونت زنان را برعهده داشت و حمایت همکاران، همفکران و دوستانی هم‌چون دکتر زهرا شجاعی و دیگران، گذاشتیم و تلاش کردیم که نمایندگی‌های جمعیت زنان، مجمع و همه خانم‌هایی که در آن استان‌ها فعال هستند را در یک ارتباط سراسری تقویت کنیم.

این مسئول در همین خصوص ادامه داد: اتفاق‌های خوبی افتاد، بسیاری از پیشنهادهای ما از مرکز، مورد تایید روسای ستادهای استانی قرار گرفت و خانم‌های نماینده جمعیت در استان‌ها فعال شدند، برخی نیز، خودشان اقدام کرده بودند، خانم‌هایی را دعوت کرده بودند و فعالیت می‌کردند و در این راه، هم ما خواستیم و هم خود خانم‌ها این انگیزه را داشتند. چون هدف ملی بود، هدف یکی بود، همه دست در دست یکدیگر کمک کردند تا دکتر روحانی رای عالی را بیاورد.

راکعی با اشاره به این‌که زنان به صورت سراسری بسیار صاحب نقش بودند و نقش ارزشمند خود را در این رای‌آوری چشم‌گیر ایفا کردند، افزود: تنظیم سفرهای استانی نیز دیگر فعالیت این جمعیت بود و همه ما شاهدیم که آذر منصوری تقریبا به همه استان‌ها و شهرستان‌ها سفر کرد و به سخنرانی پرداخت. من نیز که در ستاد دانشگاهیان هم عضو بودم و آن مسئولیت را نیز داشتم، در چندین استان و شهرستان حضور یافتم، همه خانم‌هایی که دعوت می‌شدند و می‌دانستند که در جایی ظرفیت‌هایی دارند، داوطلبانه حضور یافتند و کار کردند.

وی با تقدیر از حضور بعضی نمایندگان استانی و تهرانی این جمعیت بیان کرد: همه ما در این فعالیت سراسری، یکایک، یک ستاد بودیم و در این پیروزی بزرگ، نقش آفریدیم.

شهین‌دخت مولاوردی، معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده در نشست هم‌اندیشی با موضوع «آینده پیش روی زنان ایران»:

حوزه زنان متاثر از سیاست‌های کلی حاکم بر جامعه است

نشست هم‌اندیشی جمعیت زنان مسلمان نواندیش با موضوع «آینده پیش روی زنان ایران» با حضور شهین دخت مولاوردی معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، و جمعی از نمایندگان مجلس و شوراها و فعالان زنان برگزار شد.

معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانوادهدراین نشست ، آینده‌پژوهی را بحثی اساسی دانست که در حوزه‌های مختلف مورد توجه است و گفت: آنچه که پیش روی زنان ایران است، در آینده نزدیک، دور یا میان مدت، به نظر می‌رسد به دور از آنچه پیش روی جامعه ایرانی هست، نباید باشد. یعنی ما نمی‌توانیم زنان را منفک از جامعه ایرانی در نظر بگیریم، چرا که حوزه زنان و خانواده بسیار متاثر از سیاست‌های کلی حاکم بر جامعه بوده و ما متناسب با آن وضعیتی که در کلیت جامعه بوده، شاهد اتخاذ سیاست‌هایی بودیم که در این حوزه خود را نشان داده است.

شهین‌دخت مولاوردی با اشاره به این‌که تجربه زیسته زنان ایرانی قابل مقایسه با زنان دیگر کشورها نیست، ادامه داد: این یک اصل کلی است و نمی‌توان نسخه‌ای که برای یک کشور صادر می‌کنیم و برای همه مردم و همه زنان دنیا قابل ارائه باشد و اثربخشی لازم را داشته باشد.

وی این مسائل را محورهایی دانست که در آینده‌پژوهی باید مورد توجه قرار گرفته شود تا بتوان مبتنی بر آن، برنامه‌ریزی‌های درست انجام شود و ادامه داد: آینده پیش روی ما یک دوره چهارساله است که با اتمام دوره دولت دوازدهم به پایان می‌رسد یا دوره پنج‌ساله برنامه ششم توسعه است، یا اگر بخواهیم سند چشم‌انداز را در نظر بگیریم، تا 1404 زمان زیادی باقی نمانده و اکنون، وقت آن رسیده که ارزیابی داشته باشیم که با اهداف و آرمان‌های این سند چه فاصله‌ای داریم و تا چه اندازه توانستیم اهداف و آرمان‌ها را محقق کنیم.

معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانوادهاستفاده نکردن از تمامی ظرفیت‌های کشور را یکی از دلایل تحقق نیافتن اهداف ذکر کرد و افزود: تا زمانی که مشارکت نباشد نه این سیاست‌ها که هیچ‌یک از سیاست‌های کلی نظام محقق نخواهد شد.

مولاوردی موفقیت گفتمان اعتدال‌گرایی را مدنظر قرار داد و گفت: در دولت دوازدهم، توان‌افزایی زنان و دختران در جامعه دوستدار خانواده در کتاب رییس‌جمهور با رویکرد عدالت جنسیتی، یکی از برنامه‌هایی است که پایه آن در دولت یازدهم با الهام از منشور حقوق شهروندی گذاشته شد و امیدواریم در این دوره زمینه‌های تحقق آن در این دوره فرهم شود.

مولاوردی در پایان سخنان خود در نشست هم‌اندیشی «آینده پیش روی زنان» بیان کرد: امیدواریم که در پایان دولت دوازدهم جامعه‌ای داشته باشیم برخوردار از فرصت‌ها و شرایط عادلانه‌ که برای زنان و مردان در کنار هم یک زندگی انسانی و مومنانه را فراهم کند و با گفت‌وگوی ملی و رفع سوءتفاهم این مباحث را پیش ببریم.

* ساز و کار انتخاب و گزینش افراد برای شورای شهر بررسی می‌شود

دبیرکل جمعیت زنان مسلمان نواندیش در خصوص مسائل مربوط به شورای اسلامی شهر و روستا گفت: دو مساله هست که باید آن‌ها را در دفتر سیاسی جمعیت و اتحاد و هرجایی که هستیم درونی یا داخلی، با دقت نظر بیشتری مورد تحقیق و بررسی قرار دهیم.

وی یکی از این مسائل را این‌گونه توضیح داد: اول مساله، این‌که چرا علی‌رغم حضور بسیار غرورآفرین زنان در شوراها -که در استان سیستان و بلوچستان اتفاق افتاد- در مجموع حضور زنان در شوراها به صورت کشوری اُفت داشته و مخصوصا از نامزدهای لیست امید در سطح کشور، زنان تنها به میزان 16 درصد به شوراها راه یافتند. این باید علت‌یابی شود، تحقیق و بررسی شود، ببینیم مشکل چه بوده و باید چه راهکارهایی برای تکرار نشدن آن، ارائه شود.

فاطمه راکعی مساله دوم را ساز و کار انتخاب و گزینش افراد به طور خاص برای شورای شهر تهران اعلام کرد و گفت: البته من از شهرستان‌ها و از نقاط مختلف کشور هم تماس‌های بسیاری داشتم که از سازوکارها و روش‌ها ناراضی بودند و از من به عنوان دبیرکل جمعیت می‌پرسیدند که چه اتفاقی افتاده، من خوشحالم از بیانیه‌ای که داده شد و امیدوار شدم که به این مساله رسیدگی خواهد شد و حتما اگر سازوکار اشتباهی بوده اصلاح می‌شود. مهم این است که ما الان شورایی داریم از 21 نفر آدم‌هایی که دغدغه مردمی دارند، پاک دست‌اند، تخصص دارند و به نظر من نسبت به شوراهای قبل بسیار بهتر و با انرژی بیشتری کار خواهند کرد، چرا که این لیست جوان است و مشکلی نخواهد بود.

وی در همین خصوص تاکید کرد: مشکل این است که بعضی‌ دیگر هم می‌توانستند به لیست راه یابند، این مساله بررسی می‌شود و من از اعضا خواهش می‌کنم که در بیرون به هیچ‌وجه به این مساله دامن زده نشود چون این مساله، درون‌گروهی است و به خود اصلاح‌طلبان مربوط می‌شود و هر مشکلی هست ما در جمعیت زنان مسلمان نواندیش در خدمت شما خواهیم بود و تلاش می‌کنیم به این مساله پاسخ داده شود.

* عمل‌گرایانه و کنش‌گرانه وارد مسائل تهران شویم

دبیرکل جمعیت زنان مسلمان نواندیش در بخش دیگری از این نشست افزود: بعد از یک دهه‌ای که کشور به لحاظ سیاسی دچار مشکلات جدی بود و جمعیت زنان مسلمان نواندیش، همه این مشکلات را با کمک و یاری همه شما دوام آورد و روی پاهای خودش ایستاد، در این انتخابات و موضع‌گیری‌ها توانستیم بن‌بست سیاسی را بشکنیم تا اقتدارگرایان عرصه سیاسی و بین‌الملل، اصلاح‌طلبان و اعتدال‌گرایان روی کار بیایند. این پیروزی بسیار بزرگی است و همه ما مشغول این کارهای بنیادین بودیم.

فاطمه راکعی گفت: جمعیت از این پس با شور و شتاب بیشتری این کارهای بنیادینی را که به عنوان وظایف خود در مرامنامه تعریف کرده، پی‌گیری خواهد کرد. آموزش‌ها، هم‌افزایی‌ها، جلسه‌های هم‌فکری، هم‌اندیشی، طرح‌های پژوهشی و...، خانم‌هایی که در شورا حضور یافتند همه خواهران ما هستند، بعضی عضو مجمع هستند یا در جمعیت بودند، به هرحال همه همفکریم و امیدواریم که بتوانیم با طرح‌هایی که داده خواهد شد از طرف ما که بیرون شورا هستیم و با کمک، حمایت، تایید و تشویق آن‌ها، به صورت عمل‌گرایانه و کنش‌گرانه وارد مسائل تهران شویم.

وی به دغدغه مساله متکدیان شهر تهران اشاره کرد و گفت: این مساله بسیار مهم است و باید ببینیم به چه روشی باید کمک کنیم، همفکری کنیم و با دوستی، محبت، انسانیت و حل مسائل، این مشکل را مرتفع کنیم.

دکتر فاطمه راکعی به اشاره به این‌که این جمعیت را زنان مسلمان نواندیش تشکیل دادند ولی ما برای همه زنان ایران، با هر نگرشی، با هر دینی، هر مذهب یا قومیتی کار می‌کنیم، گفت: هرجا مظلومیتی برای زنان هست، هر جا تبعیضی هست ما برای رفع آن تلاش می‌کنیم.

آذر منصوری، عضو شورای مرکزی جمعیت زنان مسلمان نواندیش در نشست هم‌اندیشی با موضوع «آینده پیش روی زنان ایران»:

هیچ فضایی را مناسب‌تر از انتخابات برای طرح مطالبات نمی‌دانیم

آذر منصوری، دومین سخنران نشست هم‌اندیشی جمعیت زنان مسلمان نواندیش با موضوع «آینده پیش روی زنان ایران» گفت: باید طرح موضوع کنیم تا بتوانیم آینده روشن‌تری برای زنان ایران رقم بزنیم چرا که معتقدیم این مهم، الزام اصلی توسعه است و دنیا سال‌هاست به این نتیجه رسیده که بدون دادن فرصت به این 50 درصد جامعه، نمی‌تواند به توسعه متوازن و همه جانبه و پایدار برسد.

وی با اشاره به این‌که هیچ فضایی را مناسب‌تر از انتخابات برای طرح مطالبات نمی‌دانیم، افزود: در چند انتخابات اخیر ایران به این نتیجه قاطع رسیدیم که برای پی‌گیری مطالبات‌مان باید از طریق صندوق‌های رای و انتخابات وارد شویم هرچند صحنه نابرابر باشد اما باید به همین صندوق‌های رای اتکا کنیم، اگر انتخابات نبود چگونه می‌توانستیم برای رفع حصر و اعتراض به ممنوع‌التصویری خاتمی تلاش کنیم.

قایم مقام دبیر کل جمعیت زنان مسلمان نواندیش به فرصت باقی‌مانده از مجلس دهم اشاره کرد و ادامه داد: تا مجلس یازدهم دو سال و تا 1400 برای ریاست جمهوری زمان داریم تا سرمایه اصلی که همان اعتماد مردم است را در جامعه حفظ کنیم. در انتخابات اخیر ثابت شد که رویکرد ما درست بوده و جریانی که صادقانه‌تر با مردم صحبت کند، مخالف خود را خس و خاشاک نداند، موافق گفت‌وگو و صلح‌دوست باشد در جامعه ایران با استقبال روبه‌رو می‌شود.

وی نتیجه انتخابات ریاست جمهوری 96 را بهترین نتیجه اعلام کرد و گفت: با وجود این‌که دو سه سال است حضور زنان را در مجلس و شورا آسیب‌شناسی می‌کنیم، باز هم با وجود آن‌که پیش‌بینی می‌شد رسیدن به حضور 30 درصدی زنان در شورا سهل‌الوصول باشد، آن نتیجه لازم را نگرفتیم. میزان ثبت‌نام زنان به ویژه در مراکز استان‌ها نسبت به دوره چهارم، یک درصد افزایش داشت اما در نهایت موفق عمل نشد.

وی در توضیح این مساله افزود: بنا به گزارش ایلنا، در 16 مرکز استان کشور، شوراهای ما مردانه‌تر شد و البته در 3 مرکز استان نیز تعداد زنان دوبرابر شد. در سیستان و بلوچستان اتفاقات بسیار خوبی افتاد. در روستای فضل‌آباد 100 درصد ثبت‌نام‌کنندگان و انتخاب‌شوندگان، زن بودند.

عضو شورای مرکزی جمعیت زنان مسلمان نواندیش، اهمیت بررسی و همفکری برای رفع مشکلاتی همچون شکاف جنسیتی را بر شمرد و بیان کرد: تا کنون بیشتر افرادی که در شوراهای اول تا چهارم رای آورده بودند از تمکن مالی بیشتری نسبت به سایرین برخوردار بودند و زنان دیده نشدند، در شورای عالی سیاست‌گذاری به ویژه در استان‌ها، ظرفیت لازم دیده نشد و حتا در شب آخر قبل از انتخابات در گیلان، نام دو خانم از لیست حذف شد. هرچند که در بسیاری از شهرها لیست امید رای آورد اما در برخی دیگر، حتا در مجموع هم نتوانستیم رای لازم را اخذ کنیم.

منصوری به انتشار تصویری از تشکیل اتاق فکر در دفتر خاتمی اشاره کرد و گفت: اولین مساله‌ای که نظر مرا جلب کرد عدم حضور حتا یک زن در این اتاق فکر بود! و ما باید نسبت به این امر اعتراض کنیم.

آذر منصوری با تاکید بر این‌که باید بررسی کنیم که از چه روش‌های دیگری باید استفاده کنیم که ظرفیت‌های زنان دیده شود، ادامه داد: احزاب زنانه زمانی می‌توانند در این حوزه اثر گذار باشند که بتوانند بر روی دیگر احزاب اثر بگذارند.

وی در پایان سخنان خود در این نشست هم‌اندیشی که به همت جمعیت زنان مسلمان نواندیش برگزار شد، گفت: پذیرش این ضرورت که حضور زنان و ظرفیت آنان باید دیده شود، مشکلی را حل می‌کند اما برای این امر، استراتژی نداریم، احزاب هم ندارند، بحث ما نمادین نیست. این ظرفیت 50درصدی که در جامعه ما برانگیخته می‌شود باید دیده شود و آموزش که به نظر می‌رسد به عنوان مبنایی‌ترین برنامه است نیز در دستور کار قرار بگیرد.

زهرا شجاعی، رییس مجمع زنان اصلاح‌طلب در نشست هم‌اندیشی با موضوع «آینده پیش روی زنان ایران»: در مسایل زنان اولویت ها باید مشخص شوند

زهرا شجاعی در نشست هم‌اندیشی «آینده پیش روی زنان ایران»، گفت: ابتدا باید تحلیل جامعی از وضعیت زنان کشور داشته باشیم، لازم است که نسبت به جامعه خود، تهدیدها‌، فرصت‌ها و مسائل جهانی شناخت بیشتری پیدا کنیم تا بتوانیم برای مسائل زنان تصمیم‌گیری کنیم.

رییس مجمع زنان اصلاح‌طلب، در رابطه با پیش برد مسائل مربوط به زنان، بیان کرد: باید به صورت کامل و جامع، طرح اولیه‌‌ای آماده شود تا بدانیم می‌خواهیم به کجا برویم، مدینه فاضله ما در موضوع زنان ایران کجاست، این مساله ممکن است برای برخی مشخص باشد اما برای همه یکسان نیست. ما که در مجموعه فکری اصلاح‌طلبان می‌گنجیم و این عنوان و مشی را داریم ولی هدف مشخص و صریح نداریم. به عبارت دیگر؛ همه از این وضعیت زنان در کشور ناراضی هستیم اما مطلوب، برای ما تعریف شده نیست.

رییس مرکز زنان دولت اصلاحات در بخش دیگری از سخنان خود افزود: پس از گذشت چهار دهه از انقلاب اسلامی ما در جمهوری اسلامی و در حوزه زنان هنوز منشوری نداریم، البته منشوری توسط جبهه مشارکت و منشوری هم توسط برخی از گروه‌ها نوشته شد، یک منشور هم من زمانی که در شورای فرهنگی اجتماعی زنان بودم نوشتم که به یک فهرستی از حقوق و تکالیف زنان تبدیل شد.

وی داشتن برنامه جامع سیستماتیک را بسیار حائز اهمیت قلمداد کرد و گفت: باید بتوانیم طرحی را مبتنی بر فرهنگ بومی و داخلی و ارزش‌هایمان تدوین کنیم، ما همیشه از تجارب بین‌المللی استفاده کردیم عقل ایجاب می‌کند که از خرد جمعی بهره بگیریم و این بسیار خوب است و بسیار هم بر آن توصیه شده که حکمت را بیاموزید حتا اگر در دست کافر باشد، اما بومی کردن آن تجارب و مبتنی کردن آنها بر آموزه‌ها و فرهنگ داخلی، کاری است که باید در تدوین این منشور صورت بگیرد.

شجاعی در پایان سخنان خود، اهمیت تعیین اولویت‌ها را بر اساس شاخص‌ها برشمرد و گفت: اگر ما اخلاق را در فعالیت‌های‌مان رعایت نکنیم بیش از همه خود زنان ضرر می‌کنند. این درست نیست که بسیاری از کارها را منتسب می‌کنند به اخلاق زنانه، اگر ما هدف خود را خدمت به زنان و بهبود شرایط آنان قرار بدهیم و فردیت، منیت و قومیت را چه در شخص و چه در حزب‌ها کنار بگذاریم، با سعه صدر و با یک نگاه کلی و با اخلاص وارد کار شویم و این را تقویت کنیم، قطعا در کارمان موفق‌تر خواهیم بود.

فریده اولادقباد، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، در نشست هم‌اندیشی با موضوع «آینده پیش روی زنان ایران»:

اولویت، بهره‌مندی از زنان توان‌مند است

فربده اولاد قباد نماینده مردم تهران، ری و اسلام‌شهر در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اهمیت درک درست از محتوای قرآن گفت: در کشور ما در رابطه با دین ما افراط و تفریط شده و نوجوان یا جوان، به نوعی دوگانگی ارزشی و بیگانگی از جامعه و پدیده فرار مغزها یا حتا مهاجرات زنان ورزشکار را تجربه می‌کند.

این مسئول در خصوص عدالت آموزشی و اشتغال گفت: آسیب‌های اجتماعی بسیاری را در حوزه زنان داریم و شاید یکی از مهمترین کارکردهایی که در فراکسیون زنان اتفاق افتاد، در رابطه با تدوین برنامه ششم توسعه و کارگروه حقوقی بندهایی را ما در این برنامه اضافه کردیم و با جایگزین کردن «عدالت جنسیتی» به جای «برابری جنسیتی»، سعی کردیم برای نیل به عدالت آموزشی و عدالت اشتغال زنان است، تلاش کنیم.

اولادقباد با تاکید بر بحث تواناسازی نیز افزود: این مهم، نظریه‌ای است که سال‌هاست در دنیا پیگیری می‌شود و باید از خلاقیت‌ها و ظرفیت‌ها و استعدادهای زنان بیش از پیش استفاده کنیم و این حق زنان است و باید نسبت به این حق، آگاه شوند.

عضو کمیته آموزش و پرورش کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، به اجرای طرح «مدرسه مروج سلامت» در کمیته آسیب‌های تهران اشاره کرد و گفت: باید دانش‌آموزان ما نسبت به مشکلات و آسیب‌های جامعه آگاهی بیشتری پیدا کنند تا از رفتارهای پرخطر پرهیز کنند.

عضو هیات رییسه فراکسیون محیط زیست مجلس، فضای مجازی را فرصتی برشمرد که بدون نظارت دقیق به تهدید بدل می‌شود و افزود: اولویت ما باید بهره‌مندی از زنان توان‌مند باشد اما باید بتوانیم با برنامه‌ریزی دقیق از این توان‌مندی‌ها به بهترین شکل استفاده کنیم.

مینو مرتاضی، در نشست هم‌اندیشی با موضوع «آینده پیش روی زنان ایران»:

از زنانگی آرمان‌خواه نهراسید

نشست هم‌اندیشی جمعیت زنان مسلمان نواندیش با موضوع «آینده پیش روی زنان ایران» با حضور فاطمه راکعی، آذر منصوری، شهین‌دخت مولاوردی، زهرا شجاعی و بسیاری از فعالان زن در روز 27 خرداد ساعت 18 در دانشکده فنی واقع در امیرآباد شمالی برگزار شد. مینو مرتاضی، پنجمین سخنران این نشست بود که خلاصه‌ای از سخنانش را در پی می‌خوانید:

مینو مرتاضی در نشست هم‌اندیشی «آینده پیش روی زنان ایران»، با یادی از «نرگس محمدی» و با اشاره به این‌که نباید از زنانگی آرمان‌خواه بترسید؛ گفت: زنانی که به قدرت سیاسی رسیده‌اند، زنانی که در جایگاه سیاسی قرار گرفته‌اند وقتی در برابر مطالبات زنان قرار می‌گیرند باید چه کنند؟ آنها باید بسیار شجاع باشند، همان‌گونه که 40 سال پیش در برابر پوشش اجباری ایستادگی کردند.

این فعال حقوق زنان، تمامی فرهنگ و تاریخ و برداشت‌های دینی را مردانه خواند و بیان کرد: ما حتا از زاویه نگاه مردان به خود و روابطمان می‌نگریم، زنان در دولت در عرصه تصمیم‌گیری‌های کلان فراموش نکنند که تحت تاثیر همین تاریخ هستند.

وی با اشاره به این‌که وقتی زنان به جایگاه کلیدی می‌رسند، در برخورد زنان دولت‌مرد با مطالبات زنانه، مسائل فراجنسیتی است، ادامه داد: کدامین زن جرات کرده متنی در خصوص رفع تبعیض جنسیتی بنویسد، با این‌که برای مسلمانان، قرآن متن برابری‌خواه است.

مرتاضی با تاکید بر این‌که دولتی که دینی باشد خواه‌ناخواه به دلیل وجه ایمانی که دارد، نمی‌تواند غیرجانب‌دارانه عمل کند، افزود: هر باوری نیازمند به این است و دوست‌دار این است که دیگران را از آن خود و زیر سلطه خود بیاورد. اما باید به آن تکثرگرایی که در اسلام هست، بنگریم، بنابراین دولت‌زنان ما دینی هستند اما نه این‌که الزاما می‌خواهند همان ارزش‌هایی که خود دارند را به دیگران تحمیل کنند.

پروانه مافی، نماینده مردم تهران، شمیرانات، اسلامشهر، ری و پردیس در مجلس شورای اسلامی، در نشست هم‌اندیشی با موضوع «آینده پیش روی زنان ایران»:

میزان حضور زنان در انتخابات شورای شهر نیاز به آسیب‌شناسی جدی دارد

پروانه مافی در نشست هم‌اندیشی «آینده پیش روی زنان ایران» با تاکید بر اهمیت میزان حضور زنان در انتخابات شورای شهر گفت: این مهم نیاز به آسیب‌شناسی جدی دارد. ما همه علاقه‌مند به حضور زنان و برابری این حضور برای عدالت جنسیتی هستیم، اما نباید فراموش کنیم کیفیت این حضور نیز بسیار پر اهمیت است.

نماینده مردم تهران، ری و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی، یکی از دلایل عدم تمایل زنان برای حضور در شوراها را این‌گونه بیان کرد: مشکلات بسیاری وجود دارد، مثلا برخی از زنان ما در کمیسیون شوراها در زندان به سر می‌برند، این مسائل، فضا را خطرناک جلوه می‌دهد و گاهی زنان ابراز می‌دارند که ممکن است خانواده‌شان را در این راه از دست بدهند.

مافی در پایان سخنان خود گفت: حضور 30 درصدی زنان در مجلس و شورا، اتفاق بسیار خوبی است اما هر کسی را فقط به دلیل زن بودن در این شغل نگماریم، چرا که این امر، مشکلات موجود را دو چندان می‌کند.

بهاره آروین، منتخب مردم در پنجمین دوره شورای اسلامی شهر تهران، در نشست هم‌اندیشی با موضوع «آینده پیش روی زنان ایران»:

گروه‌های مختلف زنان مطالبات مختلفی دارند

نماینده شورای شهر تهران، یکی از حاضران این نشست بود که خلاصه‌ای از سخنانش را در پی می‌خوانید:

بهاره آروین در نشست هم‌اندیشی جمعیت زنان مسلمان نواندیش گفت: وقتی از زنان سخن می‌گوییم، تبعیض‌ها و مشکلات و مسائل آنها، همه یک دست نیستند. گروه‌های مختلف زنان مطالبات مختلفی دارند که بسیار با هم متفاوتند.

وی با تاکید بر اهمیت این تنوع، ادامه داد: این تفاوت‌ها نباید باعث جدایی ما شود چرا که این تنوع، درونی است.

آروین نتیجه انتخابات و اعتماد خاتمی و شورای عالی سیاست‌گذاری را بسیار حائز اهمیت خواند و افزود: همه مسئولیم که پشتوانه این شبکه فکری باشیم و با حمایت از زنان حاضر در شورا، مطالبات خود را به آنها منتقل کنیم.