آذر منصوری، دومین سخنران نشست هم‌اندیشی جمعیت زنان مسلمان نواندیش با موضوع «آینده پیش روی زنان ایران» گفت: باید طرح موضوع کنیم تا بتوانیم آینده روشن‌تری برای زنان ایران رقم بزنیم چرا که معتقدیم این مهم، الزام اصلی توسعه است و دنیا سال‌هاست به این نتیجه رسیده که بدون دادن فرصت به این 50 درصد جامعه، نمی‌تواند به توسعه متوازن و همه جانبه و پایدار برسد.

وی با اشاره به این‌که هیچ فضایی را مناسب‌تر از انتخابات برای طرح مطالبات نمی‌دانیم، افزود: در چند انتخابات اخیر ایران به این نتیجه قاطع رسیدیم که برای پی‌گیری مطالبات‌مان باید از طریق صندوق‌های رای و انتخابات وارد شویم هرچند صحنه نابرابر باشد اما باید به همین صندوق‌های رای اتکا کنیم، اگر انتخابات نبود چگونه می‌توانستیم برای رفع حصر و اعتراض به ممنوع‌التصویری خاتمی تلاش کنیم.

قایم مقام دبیر کل جمعیت زنان مسلمان نواندیش به فرصت باقی‌مانده از مجلس دهم اشاره کرد و ادامه داد: تا مجلس یازدهم دو سال و تا 1400 برای ریاست جمهوری زمان داریم تا سرمایه اصلی که همان اعتماد مردم است را در جامعه حفظ کنیم. در انتخابات اخیر ثابت شد که رویکرد ما درست بوده و جریانی که صادقانه‌تر با مردم صحبت کند، مخالف خود را خس و خاشاک نداند، موافق گفت‌وگو و صلح‌دوست باشد در جامعه ایران با استقبال روبه‌رو می‌شود.

وی نتیجه انتخابات ریاست جمهوری 96 را بهترین نتیجه اعلام کرد و گفت: با وجود این‌که دو سه سال است حضور زنان را در مجلس و شورا آسیب‌شناسی می‌کنیم، باز هم با وجود آن‌که پیش‌بینی می‌شد رسیدن به حضور 30 درصدی زنان در شورا سهل‌الوصول باشد، آن نتیجه لازم را نگرفتیم. میزان ثبت‌نام زنان به ویژه در مراکز استان‌ها نسبت به دوره چهارم، یک درصد افزایش داشت اما در نهایت موفق عمل نشد.

وی در توضیح این مساله افزود: بنا به گزارش ایلنا، در 16 مرکز استان کشور، شوراهای ما مردانه‌تر شد و البته در 3 مرکز استان نیز تعداد زنان دوبرابر شد. در سیستان و بلوچستان اتفاقات بسیار خوبی افتاد. در روستای فضل‌آباد 100 درصد ثبت‌نام‌کنندگان و انتخاب‌شوندگان، زن بودند.

عضو شورای مرکزی جمعیت زنان مسلمان نواندیش، اهمیت بررسی و همفکری برای رفع مشکلاتی همچون شکاف جنسیتی را بر شمرد و بیان کرد: تا کنون بیشتر افرادی که در شوراهای اول تا چهارم رای آورده بودند از تمکن مالی بیشتری نسبت به سایرین برخوردار بودند و زنان دیده نشدند، در شورای عالی سیاست‌گذاری به ویژه در استان‌ها، ظرفیت لازم دیده نشد و حتا در شب آخر قبل از انتخابات در گیلان، نام دو خانم از لیست حذف شد. هرچند که در بسیاری از شهرها لیست امید رای آورد اما در برخی دیگر، حتا در مجموع هم نتوانستیم رای لازم را اخذ کنیم.

منصوری به انتشار تصویری از تشکیل اتاق فکر در دفتر خاتمی اشاره کرد و گفت: اولین مساله‌ای که نظر مرا جلب کرد عدم حضور حتا یک زن در این اتاق فکر بود! و ما باید نسبت به این امر اعتراض کنیم.

آذر منصوری با تاکید بر این‌که باید بررسی کنیم که از چه روش‌های دیگری باید استفاده کنیم که ظرفیت‌های زنان دیده شود، ادامه داد: احزاب زنانه زمانی می‌توانند در این حوزه اثر گذار باشند که بتوانند بر روی دیگر احزاب اثر بگذارند.

وی در پایان سخنان خود در این نشست هم‌اندیشی که به همت جمعیت زنان مسلمان نواندیش برگزار شد، گفت: پذیرش این ضرورت که حضور زنان و ظرفیت آنان باید دیده شود، مشکلی را حل می‌کند اما برای این امر، استراتژی نداریم، احزاب هم ندارند، بحث ما نمادین نیست. این ظرفیت 50درصدی که در جامعه ما برانگیخته می‌شود باید دیده شود و آموزش که به نظر می‌رسد به عنوان مبنایی‌ترین برنامه است نیز در دستور کار قرار بگیرد.