دکتر معصومه ابتکار در نخستین کنگره جمعیت زنان مسلمان نواندیش، با ابراز خرسندی نسبت به حضور چهره هایی که پیش از این، اجازه حضور در چنین جمع‌هایی را نداشتند، گفت: امیدواریم امکان حضور در چنین برنامه هایی برای افرادی که هنوز این امکان را ندارند، نیز میسر شود.

وی به جایگاه ویژه این جمعیت و دیگر احزاب، در حمایت از مجلس و دولت اشاره کرد و افزود: در این فضای به وجود آمده تلاش می کنیم که احزاب بتوانند با وجود همه محدودیت ها و موانع، در چارچوبی سالم برای پیش برد برنامه های سیاسی کشور در زمینه های مختلف، جریان های اجتماعی را به وجود بیاورند و در برنامه ریزی به شکل فراگیر برای همه اقشار جامعه و مورد توجه قرارگرفتن عدالت به ویژه عدالت نسلی و فرانسلی با دیدگاه هایی در قالب توسعه پایدار گام های موثری بردارند.

دکتر ابتکار با تاکید ویژه مبنی بر این که باید در فضایی آزاد، افراد متناسب با مَناسب انتخابی یا انتسابی شان در مقابل مطالبات مردم، پاسخ گو باشند، ادامه داد: این امر، بسیار مهم است و جمعیت زنان مسلمان نواندیش با فعالیت های خود، در این زمینه حرکتی بسیار مطلوب را انجام داده است.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست، یادآوری این مباحث را در آستانه فرارسیدن دو انتخابات مهم شوراهای شهر و روستا و ریاست جمهوری بسیار موثر ارزیابی کرد و افزود: توجه به اینکه مشارکت سیاسی زنان، رسالت جمعیت زنان مسلمان نواندیش است، تاکید می‌کنم در جهان امروز بیش از هر زمانی باید اهمیت توسعه پایدار هم در سطح جهانی و هم در سطح ملی به عنوان واقعیت و ضرورت مورد توجه قرار دهیم.

این مسئول، رسیدن به توسعه پایدار را نیازمند برنامه و دستور کاری جامع، مشترک، فراگیر و رو به آینده اعلام کرد و گفت: مسائل و مشکلات محیط زیست، از جمله مسائلی است که آینده جهان را با تهدیدی جدی مواجه کرده است.

معاون رییس جمهور اهمیت برنامه ریزی و ایجاد سازوکارهایی جهانی را در این زمینه برشمرد و ادامه داد: برای نجات زمین مهمترین دستور کارها در سطح بین المللی و ترجمان آن در سطح ملی برای توسعه پایدار و برقراری عدالت جنسیتی در اشتغال، بهداشت، آموزش و محیط زیست قرار دارد.

ابتکار نگهداری زمینی که سوخته نباشد و آیندگان بتوانند از آن استفاده کنند را برای حقوق نسل های آینده مهم ارزیابی کرد و افزود: این موضوع اهمیت بسیاری دارد و در سطوح داخلی باید سازوکار مناسبی برای آن برنامه ریزی شود.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست به ابلاغ سیاست های کلی در سیاست گذاری محیط زیست، برای اولین بار و توسط مقام معظم رهبری اشاره کرد و گفت: این ابلاغ رهبری باعث شد دستور کاری ملی همگام با برنامه های جهانی برای محیط زیست در کشور ایجاد شود و این اتفاق، حرکت همه قوا را به صورت منسجم و فراگیر برای نجات محیط زیست در پی داشت.

این مسئول پیوستن ایران به برنامه توسعه پایدار جهانی را توسط روحانی، رییس جمهور ایران را غنیمت شمرد و بیان کرد: ما برای 17 محور توسعه پایدار جهانی، برنامه هایی با تقسیم کار در ارگان های دولتی، خصوصی و سازمان های مردم نهاد در سطح ملی اجرایی و عملیاتی کردیم و قطعا محوریت محیط زیست در مشارکت همه اقشار جامعه به ویژه زنان پیش بینی شده است.

معصومه ابتکار، از همه سازمان های مردم نهاد درخواست کرد: در کنار همه فعالیت های سیاسی و برنامه ریزی شده خود، مسائل مربوط به محیط زیست و توسعه پایدار را در برنامه خود بگنجانند چرا که این مهم، با همه زندگی بشر پیوند خورده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: برنامه ها و سیاست گذاری های محیط زیست نباید با تغییر دولت ها و فراز و نشیب های سیاسی تغییر کنند چرا که این مساله آسیب های جبران ناپذیری را بر محیط زیست متحمل می کند.

معاون رییس جمهور توجه به محیط زیست را نه تنها در قالب جنبش های مدنی، که با رویکرد ملی اعلام کرد و گفت: امیدواریم در حوزه زنان نیز فضایی برای فعالیت های اجتماعی مردم در حفاظت از محیط زیست فراهم شود و ما روز به روز این جریان اجتماعی را قوی تر ببینیم.

وی در همین خصوص ادامه داد: حرکت احزاب می تواند محرک جریان های اجتماعی‌ای باشد که آینده ایران را با تدبیر و برنامه ریزی، تضمین کند چرا که طبیعت ایران، دیگر تحمل دوران بی تدبیری و بی خردی را ندارد و امیدواریم با تدبیر و آینده نگری، احزاب و گروه های سیاسی و زنان حضور یابند و در این مهم تاثیرگذار باشند.

ابتکار با اعلام این که در این دولت سعی شده فضا برای مشارکت اجتماعی و فعالیت تشکل های مدنی فراهم شود، اظهار کرد: می دانیم که موانع بسیاری در این راه وجود دارد تا جایی که حتا باعث می شود رییس جمهور سابق کشور نتواند در عرصه های عمومی مثل برنامه امروز، شرکت کند و به همین دلیل، بسیار متاسفیم.

وی در پایان افزود: تلاش می کنیم فضایی ایجاد شود که بخش خصوصی با جریان سالم اجتماعی و آوردن سرمایه های اقتصادی در ایجاد مشاغل بازیافت، مدیریت منابع، آب و... نقش مهمی را ایفا کنند چرا که در سراسر دنیا، بخش ها و تشکل های خصوصی خود را «سبز» معرفی می کنند و ما نیز تلاش می کنیم که این امر را در فعالیت های خود بگنجانیم.