نخستین کنگره جمعیت زنان مسلمان نواندیش، در روز جمعه 26 آذرماه سال جاری در کانون توحید واقع در خیابان پرچم برگزار شد.

فاطمه راکعی، دبیرکل این جمعیت در نخستین کنگره جمعیت زنان مسلمان نواندیش گفت:

خدا را شاکرم که بعد از گذشت حدود 10 سال از تاسیس جمعیت زنان مسلمان نواندیش امکان برگزاری نخستین کنگره در ایام مبارک ولادت پیامبر اکرم (ص) و آغاز هفته وحدت پیش آمده است.

با تبریک این ایام، ادای احترام می کنم به بنیانگذار جمهوری اسلامی که قرائت رحمانه از دین را به راه و روش پیامبر اخلاق و مهربانی در جهان اسلام ارائه کرد. قرائتی که عزت و کرامت انسان را پاس می دارد، زنان را ارج می نهد و بر آن است که انسان های مکرم زنان را تکریم می کنند.

و گرامی می داریم روح پر فتوح شهدای اسلام و انقلاب اسلامی را که رفتند تا معنویت و اخلاق زنده بماند.

قبل از هر سخن دیگری، وظیفه دارم از حضور یکایک شما بزرگواران که حضور گرمتان مهر تاییدی بر حدود یک دهه فعالیت جمعیت است صمیمانه تشکر کنم.

همچنین تشکر ویژه دارم از معاونان رییس جمهور، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و ادوار مجلس، اعضای شورای اسلامی شهر تهران، دبیران کل احزاب کشور، اعضای شوراهای مرکزی احزاب، معاونان وزرا، مدیران کل، رییس خانه احزاب ، مشاوران استانداران و کلیه چهره ها و شخصیت های محبوب سیاسی و فعالان حوزه مسائل زنان که در کنگره حضور دارند.

و بالاخره روسا و اعضای کمیته ها و دیگر ارگان و نیز نمایندگان جمعیت در استان ها که گام به گام جمعیت را در همه تلاش ها و فعالیت هایش یاری کرده اند.

همچنین سپاسگزارم از تلاش های بی وقفه ستاد اجرایی کنگره و قائم مقام جمعیت که حاصل تلاش هایشان را امروز در قالب کنگره شاهدیم.

از همه نهادها و شخصیت هایی که کنگره از حمایت مادی و معنوی آنان برخوردار بوده نیز، کمال تشکر را دارم.

***

احزاب ایران پس از تجربه سال هایی سخت و پرالتهاب و تنش که به اصطلاح دولتمردان کشور تحزّب را به سخره گرفته، احزاب را به تعطیلی کشانده، هزینه های گزاف را به فعالیت ها و فعالان سیاسی وارد کردند، خدارا شاکریم که امروز در سایه تلاش های نخبگان سیاسی و همراهی آگاهانه ملت بزرگ ایران دولت و مجلسی روی کار آمده اند، تحزب و تکیه بر خرد جمعی و متشکل و منسجم را برای توسعه سیاسی و دست یابی به توسعه متوازن و پایدار، به عنوان یک ضرورت می شناسند.

خدارا شاکریم که نخستین کنگره جمعیت زنان مسلمان نواندیش در شرایطی برگزار می شود که رویدادها و تحولات بزرگی را در عرصه سیاسی کشور شاهدیم:

-تشکیل شورای عالی سیاست گذاری انتخابات اصلاح طلبان

-تشکیل شورای هماهنگی احزاب اصلاح طلب

-تشکیل شورای مشورتی اصلاح طلبان

-فعالیت مجدد خاانه احزاب ایران

-و بالاخره اجتماع اصلاح طلبان و اعتدالگرایان را جهت نیل به تصمیمات کلان برای نجات کشور از انسداد سیاسی،

موهبتی تلقی می کنیم که در سایه آن، احزاب می توانند در چارچوب اساسنامه های مصوب خود، به فعالیت های قانونی بپردازند.

ما موهبت همگرایی و کار تشکل مبتنی بر خرد جمعی در کشور را قدر می دانیم و فعالیت سیاسی خود را همسو با دیگر همراهانمان در این اجماع بزرگ پی خواهیم گرفت و با وجود انتقاداتی که در برخی حوزه ها به ویژه حوزه سیاست داخلی و تحقق مطالبات جدی ملی در این حوزه وارد است، در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو، همه تلاش خود را برای روی کار آمدن مجدد دولت تدبیر و امید به کار خواهیم بست.

همچنین در انتخابات آتی شوراهای شهر و روستا تمام تلاش خود را برای حضور حداقل 50 درصدی زنان در لیست های ائتلافی به کار خواهیم گرفت و بر آنیم که زنان رکورد شکنی دوم را در عرصه سپهر سیاسی، بعد از انتخابات مجلس دهم، در عرصه شوراها خواهند داشت.

ارتقای سطح مشارکت سیاسی زنان، به عنوان نیمی از نیروی انسانی فعال و پویای جامعه به تسریع در روند توسعه سیاسی کشور خواهد انجامید و ارتقای جایگاه آنان در سطوح مدیریتی و موقعیت های برنامه ریزی و تصمیم گیری کلان به دنبال خواهد داشت.

با توجه به دغدغه های زنانه و مادرانه آنان، بی شک به تعهد و مسئولیت پذیری در حوزه اداره امور کشور و نیز تلطیف فضای سیاسی خواهد افزود.

زنان در جمهوری اسلامی، همان طور که رهبر کبیر انقلاب تاکید کرده اند، با آن شان و منزلتی که دامانشان جایگاه عروج مردان است و باید در مقدرات اساسی مملکت دخالت کنند و هیچ کس نمی تواند و حق ندارد جز این بگوید و خود را همسو با افکار امام و در راستای اهداف و آرمان های انقلاب بداند.

تلاش های ضابطه مند، منسجم و گسترده جمعیت در فرهنگ سازی برای مشارکت زنان در عرصه رقابت های انتخاباتی مجلس دهم و تعریف شاخص ها برای انتخاب زنان تایید صلاحیت شده و حضور گسترده اعضای شاخص جمعیت در مراکز استان ها و شهرستان ها در برنامه های تبلیغاتی، برای رای آوری بیشتر زنان کاندیدا، از تلاش های بارز جمعیت در کنار دیگر گروه ها و فعالان ساسی حوزه زنان بود که نتیجه آن، رکورد شکنی زنان به جهت تعداد حضور نمایندگان زن در مجلس، علی رغم رد صلاحیت 65 درصدی آنان درانتخابات بود.

جمعیت بزرگترین آسیب در عرصه سیاسی کشور را گریز از قانون و رفتارهای غیرقانونی و فراقانونی تلقی می کند و درراس کلیه فعالیت های خود، ترویج اخلاق سیاسی و رفتار در چارچوب قانون از سوی صدر تا ذیل جامعه را قرارداده است.

و بالاخره، جمعیت به لحاظ اساسنامه و مرامنامه مصوب خود، محدودیتی در عضوگیری از میان مردان دغدغه مند در عرصه حقوق انسانی و اجتماعی زنان ندارد.

هم چنین بر اساس چشم اندازی که برای خود ترسیم کرده است، راهبردهای دستیابی به این چشم را ارایه خواهد کرد. لذا از همین جا از همه اندیشمندان و نو اندیشان دینی و فعالان مدنی برای تسریع در حرکت و تلاش جمعیت زنان مسلمان نو اندیش برای نیل به اهداف مشترک، دعوت به همکاری می کنیم.

سرانجام یاد می کنم از زنان بزرگ که در عرصه سیاست ورزی در سایه انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی درخشیدند و رفتند و امروز دریغا در میان ما نیستند: مریم بهروزی، فریده ماشینی و مرضیه حدیدچی(دباغ).

با بهترین آرزوها و آرزوی بهترین ها برای همه شما بزرگواران.