ایرنا- غلط های نگارشی و املایی که از طرف بعضی از افراد نوشته می شود ممکن است به سیاست، عملکرد و طرز فکر آنها مربوط نباشد اما باعث تردیدهایی درباره آنها می شود و اعتماد عمومی را نسبت به دوره مدیریت شان خدشه دار می کند.

به گزارش گروه اطلاع رسانی ایرنا؛ «زشت‌تر از دو تُن سکه، اختلاس اعتماد مردم است. کسی که اعتماد مردم را خطشه دار ‌کند و امنیت کشور را متزلزل کند، مذموم است باید در برابر آن ایستاد». این متن توئیت مربوط به اظهار نظر یکی از مسوولان درباره سلطان سکه است که کلمه «خطشه» را به غلط جای «خدشه» نوشت.


فارغ از نگاه های سیاسی و بحث های جناحی، این غلط املایی از 2 جنبه قابل بررسی و تامل است؛ یکی اینکه گاهی این غلط مربوط به یک شخص عادی است که هیچ حساسیت را بر نمی انگیزد و امکان دارد از طرف تعدادی از دوستانش آن هم انگشت شمار مورد مسخره قرار گیرد اما زمانی این غلط املایی به ظاهر ساده، حساسیت برانگیز می شود که فردی در قامت وزیر اسبق آن هم آموزش و پرورش که باید نه تنها در املاء و انشاء بلکه تمام جنبه های آموزشی سرآمد باشد، مرتکب چنین اشتباه فاحشی می شود.


بنابراین مساله ای در این میان وجود دارد و باید به دنبال ریشه یابی و چرایی چنین غلط های املایی به ظاهر ساده در سطوح مدیریتی کلان کشور بود.


همین مساله سبب شد تا پژوهشگر گروه اطلاع رسانی ایرنا با «فاطمه راکعی» استاد دانشگاه و نماینده دوره ششم مجلس شورای اسلامی به گفت وگو بپردازد.


با اشاره به نوشتن کلمه «خطشه» به جای «خدشه» توسط یکی از مسوولان گفت: نخست این سوال پیش می آید که چرا اینگونه اشتباهات که به مسایل فرهنگی و ادبی مربوط می شود در جامعه با عکس العمل روبرو است؟ زیرا کلمه و جمله را باید به عنوان یک ابزار دانست که می توان فکر، اندیشه و مسایل اجرایی را در قالب آن ریخت و ارایه داد که باید از ابزار درست و صحیح استفاده کرد اما وقتی ابتدایی ترین این کلمه ها توسط افرادی که از همان دوران تحصیل ابتدایی به بعد خوانده و یادگرفته شده، اشتباه نوشته می شود باید به مردم حق داد که درک این اشتباه برای آنها سخت باشد زیرا فکر می کنند که چرا باید اینگونه اشتباه در سطح یک وزیر آموزش و پرورش سربزند و آن را تنها یک غلط املایی ساده نمی پندارند.


راکعی توضیح داد: اینگونه غلط املایی از طرف فردی که سابقه وزرات آموزش و پرورش دارد، می تواند نشان دهنده اهمیت ندادن به افکار عمومی دانست زیرا چنین فردی که می خواهد مسایل مهم را با مردم در میان بگذارد حتی به خود زحمت یک بار ویرایش متن نمی دهد.


این استاد دانشگاه تصریح کرد: بنابراین اینگونه غلط املایی از طرف وزیری که در سطح ملی با زبان، ادبیات و فرهنگ فارسی ارتباط دارد و آنها را ترویج می دهد بسیار حایز اهمیت است هرچند که این نوع غلط های املایی از طرف هر وزیر دیگری نیز سربزند از طرف جامعه با عکس العمل روبرو می شود.


نماینده دوره ششم مجلس شورای اسلامی بیان داشت: به سبب اینکه غلط نوشتن اینگونه کلمه ها بسیار ابتدایی است که از طرف یک مسوول اتفاق می افتد پس بسیاری از کارهای آنها نیز این نوع از اشتباه ها می تواند زیر سوال ببرد. بنابراین نیاز است افرادی که مسوولیت های مهم و اجرایی را برعهده دارند نامه های اداری، توئیت ها و هرگونه مطالبی که می نویسند یک بار بخوانند و آن را ویرایش کنند.