مراسم بزرگداشت زنده یاد استاد حمید سبزواری با همکاری انجمن شاعران ایران و خانه هنرمندان ایران دوشنبه 25 مرداد با حضور مجید رجبی معمار، فاطمه راکعی، ساعد باقری، عبدالجبار کاکایی، غزل تاجبخش، سهیل محمودی، حسین اسرافیلی، خانواده مرحوم حمید سبزواری و جمعی از شاعران و دوستداران حمید سبزواری در محل خانه هنرمندان ایران برگزار شد.

در ابتدای این مراسم سهیل محمودی که اجرای این مراسم را برعهده داشت، با اشاره به اهمیت شعر حمید سبزواری و تاثیر آن بر نسل پس از خود گفت: حمید سبزواری از شاعران بزرگی بود که شعر او سرشار از صدق، اعتقاد، آزادی، آزادگی و دین بود، منش و صداقتی که در بیان اعتقادات خود داشت او را تبدیل به شاعری کرد که تاثیر بسیار زیادی بر شاعران پس خود برجا گذاشت.

در ادامه این مراسم فاطمه راکعی با بیان صفات برجسته استاد سبزواری گفت: حمید سبزواری مهمترین تصنیف سرایی است که مردم با آثار او زندگی کردند. صداقت، شجاعت و مردمی بودن از ویژگی‌هایی است که استاد سبزواری را با آن می‌شناسیم.

وی افزود: خانواده استاد سبزواری از جمله مادر این خانواده، پسر این استاد و دخترانش کمک کردند تا استاد سبزواری درباره انقلاب به سرودن بپردازد، متاسفانه مسئله سیاست سبب می‌شود هنر و علم افراد را جدی نگیرند. عده‌ای بودند که از بزرگان شعر انقلاب به عنوان شاعر دولتی نام بردند، این بی‌انصافی است. باید پژوهش شود تا بدانیم دلیل ماندگاری آثار کسانی چون حمید سبزواری چه بود.

در بخش دیگری از این مراسم «ساعد باقری» در مورد ویژگی اشعار حمید سبزواری گفت: امروز که شعرهای مرحوم سبزواری را مرور می‌کردم، دیدم اشعار از اخلاص و هنر خاصی برخوردار است، این اشعار من را به سال‌ها پیش برد و بین اشعار آن زمان و اشعار اکنون فاصله‌ای بزرگ دیدم. در گذشته اشعار آیینه بشریت و انسانیت بود و اکنون گویا فراموش کرده‌ایم که زمانی در اوج شعرهای ارزشی بوده‌ایم.

وی افزود: یکی از مشکلات بزرگداشت‌های ما این است که بدون ذکر دلیل به توصیف اشخاص می‌پردازیم. بسیاری از سروده‌های مرحوم سبزواری دارای ملودی و آهنگی خاص است و اشعارش با نغمه شروع می‌شود و نوای شعر به شکلی است که آهنگ را هم همراه می‌کند و اکثراً خود مرحوم سبزواری پیشنهاد آهنگ‌ها را مطرح می‌کرد و این صفت او با گذشت زمان بهتر و بهتر می‌شد.

باقری با اشاره به تثیرگذاری اشعار حمید سبزواری گفت: شعرهای او مردمی بود و با توجه به حال و هوای آن دوران بر جان مردم اثر می‌گذاشت. در همین سروده «این بانگ آزادی است» آرایه‌هایی استفاده شده است که زیبایی اثر را چندین برابر کرده. در شعرهای مرحوم سبزواری مکث‌ها و نقطه‌ها دقیقاً سر جای خود هستند و اثر را تأثیرگذار کرده‌اند. چنین چیزی را حتی در اشعار بزرگان امروز کمتر می‌توان پیدا کرد.

وی در مورد جان‌مایه اشعار مرحوم سبزواری افزود: کلام او فقط واژه نبود و التهاب داشت. در چند کار او دقت کردم و متوجه شدم کارهای او از هوشمندی خاصی برخوردار بوده است. اشعار دفاع مقدسی او بیشتر شبیه به فتح‌نامه‌های غرورانگیز است که در فضای آن دوران بسیار حماسی و انگیزه دهنده بوده؛ اگرچه امروز اگر کسی این گونه اشعار را بشنود و متوجه منظور آن نشود، گمان به شعار بودن آن‌ها می‌برد، اما این اشعار واقعاً در آن روزگار بر دل مردم می‌نشست و برای جوانان انگیزه ایجاد می‌کرد.

در ادامه «حسین اسرافیلی» نیز در خصوص آثار حمید سبزواری گفت: اگر آثار تمام شاعران انقلاب را جمع کنیم، شاید مجموعه شعر استاد سبزواری در بیاید. ایمان، صدق و صداقت همه شاعران را می توان در آثار سبزواری دید.

در این مراسم هم چنین جمعی از شاعران پیشکسوت و جوان به خواند شعر پرداختند.

منبع: نسیم آنلاین