دبیرکل جمعیت زنان مسلمان نو اندیش در گفت و گو با خبرنگار شفقنا درخصوص تاکید بر وحدت در داخل کشور تصریح کرد: همان طور که می دانید، رهبر کبیر انقلاب بر وحدت امت اسلامی بسیار تاکید می کردند و هفته ای را به نام هفته وحدت در تقویم داریم که دقیقا با نیت گسترش وحدت نام گذاری شده است؛ بنابراین رهبران و مسوولان باید تمام سعی خود را به کار ببرند تا میان فِرق و مذاهب مختلف اسلامی الفت، دوستی و وحدت برقرار شود. در این راستا مجامع تقریب مذاهب شکل گرفته اند که تلاش و هدف آنها تقویت دوستی و اتحاد بیشتر میان مسلمانان است.

این نماینده سابق مجلس با بیان این که مذاهب مختلف در ایران زندگی مسالمت آمیزی دارند، گفت: در استان های سنی نشین ما سال هاست که شیعه و سنی کنار هم زندگی آرامی دارند و برای هم احترام قایل هستند؛ گرچه عده ای همیشه درصدد اختلاف افکنی بوده اند البته تلاش ها برای ایجاد تفرقه میان مسلمانان تنها به ایران محدود نمی شود بلکه در سطح جهان هم سعی دارند تا میان اهل تسنن و تشیع فاصله ایجاد کنند.

دبیرکل جمعیت زنان مسلمان نواندیش با اشاره به زندگی مسالمت آمیز مسلمانان کنار پیروان دیگر ادیان در ایران اظهار داشت: مسلمانان و پیروان سایر ادیان نیز از دیرباز زندگی مسالمت آمیزی با هم داشته اند و ما در استان های مختلف کشور، شاهد زندگی اقلیت های دینی مختلف هستیم مانند ارامنه، یهودیان یا زرتشیانی که دین ایران باستان را حفظ کرده و همواره با صلح و صفا در کنار مسلمانان زندگی کرده اند. در سطح جهانی هم ما با ادیان ابراهیمی هیچ مشکلی نداریم و از دوران شخص پیامبر این گونه ارتباطات، احترام آمیز بوده است. اگر برخی اوقات پیروان مذاهب و ادیان به خشونت گرایش پیدا می کنند، بیشتر به جزم اندیشی و تنگ نظری خودشان بر می گردد، نه به آیینشان. البته گاهی هم این امر دلایل سیاسی دارد. نیروهای استثمارگر و قدرت طلب، اختلاف عقیده دینی و مذهبی را بهانه می کنند تا به امیال سیاسی خود دست یابند.

او ادامه داد: اما با هوشیاری علما و رهبران سیاسی و همین طور آگاهی پیروان اهل تشیع و تسنن، این پیوندها ادامه دارد و اختلاف افکنی ها خنثی می شود. گرچه، نمی توان مسایل و مشکلات وحشتناکی که داعش برای منطقه و جهان به وجود آورده را نادیده گرفت. این گروه تندرو که برداشتی انحرافی از اسلام دارد، با حمایت مستقیم و غیرمستقیم برخی کشورها به ترور و خشونت علیه انسانهای بی گناه می پردازد خشونت و توحش داعش بر هیچ کس پوشیده نیست و آنها به مسلمان و غیرمسلمان رحم نمی کنند.

راکعی درباره گروه تندروی داعش تصریح کرد: داعش یک انحراف بسیار بزرگ است و ساخته و پرداخته نیروهای استثمارگر جهانی است. بنابراین عملکردهای داعش را هرگز نمی توان به اسلام نسبت داد. بنابراین هرکسی که در جهان طرفدار صلح و آشتی و نگران خشونت است، باید با این غده سرطانی مقابله کند.

این شاعر و استاد دانشگاه، با توجه به استفاده از ظرفیت هنر برای نزدیکتر کردن مذاهب، گفت: برای مثال، اگر آنچه را که میراث مشترک شاعران جهان است، از دوران کلاسیک تا به امروز مطالعه کنیم، می بینیم که یکی از دردهای مشترک آنها در ارتباط با ستم و تعدی و تجاوز به حقوق انسان ها و خشونت بوده است. بیشترین موضوعی که هنرمندان به آن می پردازند عشق، انسانیت و دنیایی عاری از ظلم و خشونت است.

این فعال سیاسی درخصوص صلح طلبی در آثار هنرمندان توضیح داد: از طریق پژوهش های ادبی و هنری می توانیم مشترکات انسانی را از آثار بزرگان بیرون بکشیم تا به جامعه خودمان و جهان معرفی کنیم. این کاری است که می توان در جهت استقرار صلح و آشتی میان ملت ها، مذاهب و اقوام مختلف انجام داد.

این شاعر، زبان هنر را یکی از موثرترین زبان ها برای نزدیکتر شدن مذاهب می داند و تاکید می کند: زبان هنر قوی ترین و بهترین زبان است که بیشتر از هزار موعظه و نصحیت تاثیر می گذارد.

دبیرکل جمعیت زنان مسلمان نواندیش یادآور شد: دین اسلام به کرامت انسانی بسیار توجه کرده است؛ هنرمندان می توانند حول محور انسان و انسانیت در خدمت صلح و امنیت جهانی باشند.